moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Noc Muzeów dla miłośników wojska

Spotkanie z komandosami, możliwość obejrzenia przedwojennego czołgu rozpoznawczego TK „Tankietka” czy degustacja potraw, jakie gotowano w powstańczej kuchni – to niektóre atrakcje przygotowane na tegoroczną Noc Muzeów w całej Polsce. Miłośnikom militariów i historii polskiego oręża podpowiadamy co warto zobaczyć podczas nocnych imprez.

Tegoroczna Noc Muzeów z pewnością nie rozczaruje pasjonatów wojska, militariów czy historii polskiego oręża. Trzeba tylko pamiętać, że w części miast imprezy odbędą się w różnych terminach - np. w Krakowie w nocy z 13 na 14 maja, a w Warszawie czy Wrocławiu - z 14 na 15. Natomiast Gdynia, Hel i Bydgoszcz zapraszają 21 maja.

Warszawa – noc z 14 na 15 maja. W stolicy imprezy przygotowało ponad 250 muzeów, galerii i innych instytucji.

I tak, w Centrum Weterana (otwarte 19.00-1.00) można będzie obejrzeć multimedialne projekcje o misjach zagranicznych polskich żołnierzy. Udostępniona zostanie również sala tradycji, w której zgromadzono eksponaty i pamiątki związane z misjami. Na parkingu obok Centrum pojawią się namioty m.in. Żandarmerii Wojskowej, Wojskowego Instytutu Wydawniczego, Muzeum im. Józefa Piłsudskiego, zaprezentują się także dwie organizacje pozarządowe – FIA i Strzelcy. Atrakcją będzie… dron oraz symulator lotniczy udostępniony przez firmę WB Electronic.

Dowództwo Garnizonu Warszawa (19.00–1.00) zaplanowało m.in. koncert Orkiestry Wojskowej z Giżycka i pokaz musztry paradnej drużyny Kompanii Reprezentacyjnej WP, a także występ grup rekonstrukcyjnych, w tym Stowarzyszenia Historycznego „Cytadela”. Przed siedzibą DGW stanie przedwojenny czołg rozpoznawczy TK „Tankietka”, wystawione zostaną też dwa wojskowe hummery - będzie można do nich wsiąść i zrobić sobie zdjęcia. Otwarta zostanie sala tradycji, w której przedstawiono m.in. historię Grobu Nieznanego Żołnierza.

Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego (20.00–1.00) - goście obejrzą plany ataku Związku Sowieckiego na zachodnią Europę, przekazane USA przez płk. Ryszarda Kuklińskiego, można będzie też otrzymać kopie dokumentów i zdjęć dotyczących żołnierzy batalionów „Zośka” i „Parasol”.

Muzeum Powstania Warszawskiego (18.00–24.00) zaprasza do nocnego zwiedzania ekspozycji, w tym słynnego samolotu Liberator. Będzie też można wczuć się w sytuację osób przedostających się w czasie powstania kanałami. W przeddzień Nocy Muzeów, czyli 13 maja, odbędzie się rodzinna gra muzealna. Jej uczestnicy przeniosą się do Warszawy z sierpnia 1944 roku, wezmą udział w próbie teatrzyku, skosztują specjałów z powstańczej kawiarni i pomogą w odbiorze lotniczego zrzutu.

Muzeum Wojska Polskiego (19.00–1.00) - otwarte zostanie wewnętrzne przejście między MWP i Muzeum Narodowym, gdzie będzie można zwiedzić najnowszą wystawę związaną z 1050. rocznicą chrztu Polski. W parku koło muzeum obejrzymy prezentacje grup rekonstrukcyjnych m.in. Szare Szeregi, 44 Pułk Piechoty czy 7 Pułk Ułanów Lubelskich, a także zajrzymy do eksponowanych tam samolotów: JAK-40, AN-26, Su-22, MiG-29.

Reduta Banku Polskiego (19.00–1.00) - w gmachu przedwojennej siedziby banku (obecnie Centrum Mundurowe Wojskowego Przedsiębiorstwa Handlowego) w czasie Powstania Warszawskiego toczyły się zacięte walki. Przypomną o nich rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”. Będzie można obejrzeć przedmioty związane z historią Stowarzyszenia, spróbować potraw z powstańczej kuchni, pośpiewać piosenki powstańcze, posiedzieć na barykadzie i przyjrzeć się niemieckiemu transporterowi opancerzonemu Sd. Kfz. 251.

Ministerstwo Sprawiedliwości (18.00–24.00) – goście resortu będą mieli okazję zwiedzić wraz z przewodnikiem piwnice gmachu, w którym znajdował się areszt śledczy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. W latach 1945–1954 byli tam więzieni działacze podziemia niepodległościowego, m.in. gen. Emil Fieldorf „Nil”. Na fasadzie gmachu zostanie wyświetlony cykl filmów o życiu generała.

Muzeum Historii Polski (19.00-24.00) - do udziału w zabawie placówka zaprasza na dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odbędzie się tu m.in. spotkanie z rycerzami z czasów Jagiellonów. Zainaugurowana zostanie też ogólnopolska akcja „Małe wielkie historie”, czyli zbiórka pamiątek historycznych, które wejdą w skład tworzącej się kolekcji Muzeum. Placówkę interesują szczególne przedmioty związane z polską drogą do niepodległości w 1918 i w 1989 roku: przedmioty codziennego użytku, fotografie, dokumenty, elementy umundurowania i uzbrojenia.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (19.00–24.00) również gościć będzie na dziedzińcu ministerstwa kultury. Tam właśnie stanie limuzyna marszałka Józefa Piłsudskiego – Cadillac 355 z 1934 roku, a także zaprezentowana zostanie koncepcja wystawy budowanego muzeum. Pracownicy placówki zainaugurują drugą edycję akcji „Co na to Marszałek?”, promującej nowoczesną interpretację wizerunku Piłsudskiego. Będzie też można zobaczyć wielkoformatową projekcją portretu marszałka i pójść na spacer śladami Piłsudskiego wzdłuż Traktu Królewskiego.

Muzeum Katyńskie (19.00–1.00) - po ekspozycji muzeum będzie oprowadzał jej kustosz, placówka pokaże też film przedstawiający historię muzeum i jego budowy.

Muzeum Miejsca Pamięci Palmiry (12.00–20.00) - odwiedzający obejrzą filmy dokumentalne poświęcone hitlerowskim planom eksterminacji polskiej inteligencji oraz historii Rzeczpospolitej Kampinoskiej, czyli niewielkiego terenu Puszczy Kampinoskiej, opanowanego w 1944 roku przez żołnierzy Adolfa Pilcha „Doliny”.

Muzeum Więzienia Pawiak (19.00-1.00) - na dziedzińcu placówki członkowie grup rekonstrukcyjnych Pasjonaci Warszawy 1939–1945 i Szaniec przedstawią scenki z życia konspiracyjnego podczas II wojny. Pokażą m.in., jak przebiegały tajne komplety, szkolenie wojskowe czy akcje „małego sabotażu”. Przygotowany też został dokument opowiadający historię Pawiaka.

Dęblin, Muzeum Sił Powietrznych (14 maja, 19.00-23.30) - ci, którzy zdecydują się na nocne zwiedzanie muzeum, będą mogli m.in. wziąć udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej uczestnikom parady lotniczej zorganizowanej w 1000-lecie chrztu Polski. Wysłuchają też koncertu Orkiestry Wojskowej z Dęblina, uczniów tamtejszego Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego oraz studentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

Kraków (noc z 13 na 14 maja)

Muzeum Armii Krajowej (18.00-1.00) zaprasza na warsztaty dla dzieci i młodzieży: „Poznajemy współczesnych rycerzy”, „Dalsze losy cichociemnych” oraz zajęcia dla osób niewidomych „Wsłuchaj się w historię AK”. Zaprezentowane zostaną dokumenty poświęcone cichociemnym i legendarnej Elżbiecie Zawackiej - „Zo”. Będzie też można porozmawiać z komandosami z Jednostki Wojskowej Nil, a uczniowie klas mundurowych przygotują pokazy udzielania pierwszej pomocy. Na wszystkich ma czekać wojskowa grochówka.

Muzeum Lotnictwa Polskiego (od godzin popołudniowych do 24.00) zaprezentuje samoloty i śmigłowce. Do niektórych maszyn będzie można nie tylko zajrzeć, ale także usiąść za ich sterami. Będzie też można podziwiać nowe nabytki muzeum: jeden z pierwszych śmigłowców Roe Skeeter oraz samolot Caudron-Renault CR.714 Cyclone. Zapowiadana jest projekcja filmów o tematyce lotniczej oraz wykłady na temat samolotów.

Otwock Wielki, Pałac Bielińskich (14 maja od 12.00, 15 maja 10.00-14.00) - na pikniku historycznym będzie można zwiedzić XVII-wieczne obozowisko wojskowe, zobaczyć pokazy musztry, prezentacje białej broni, wziąć udział w turnieju szermierki, a wieczorem obejrzeć bitwę o pałac.

Orzysz, Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej (14 maja, 18.00-23.00) - zaprasza do obejrzenia ekspozycji, dotyczącej współczesnego wywiadu i kontrwywiadu oraz filmu „Karbala”. W placówce zostanie też otwarta wystawa Instytutu Pamięci Narodowej poświęcona obchodom milenium chrztu Polski.

Wrocław (14 maja)

Fort Piechoty nr 6 „Polanowice” (18.30-24.00) - niemieckim forcie z przełomu XIX i XX wieku udostępniony zostanie schron koszarowy, betonowa pozycja strzelecka i wystawa dotycząca wrocławskich umocnień.

Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych (18.00-2.00) zaprezentuje zbiory wrocławskiej grupy kolekcjonerów militariów i miłośników historii „Militarni Wrocław”. Pokażą oni m.in. kolekcją sprzętu wojskowego: transporter BRDM-2, samochody Gaz 69M i 69AM, Uaza 469B.

Społeczne Muzeum Militarne (18.00-23.00) – na zwiedzających czeka wystawa broni, eksponatów obrony cywilnej i dioramy multimedialne, a także ekspozycja poświęcona 50-leciu serialu „Czterej pancerni i pies”. Zostały na niej zaprezentowane kostiumy aktorów i archiwalny sprzęt filmowy. Przewidziano też poczęstunek z kuchni wojskowej, jarmark militarny oraz koncert piosenki wojskowej.

Koszalin, Muzeum Obrony Przeciwlotniczej (14 maja, 18.00–24.00) - pracownicy placówki przygotowali wykład na temat historii polskiej obrony przeciwlotniczej od 1918 roku do czasów współczesnych. Obejrzymy też uzbrojenie, w tym sprzęt radiolokacyjny oraz radziecki zestaw rakietowy S 75 Dźwina i wysłuchamy koncertu orkiestry wojskowej z Koszalina.

Bydgoszcz, Muzeum Wojsk Lądowych (21 maja, 17.00-1.00) - zwiedzających „powitają” popularny czołg T-72 i czołg lekki Stuart. Będzie też można rozłożyć słynny karabin kałasznikow, obejrzeć zabytkową broń i czasową wystawę poświęconą współpracy militarnej Polski i Niemiec po transformacji ustrojowej z 1989 roku.

Drzonów, Lubuskie Muzeum Wojskowe (21 maja, 18.00-22.00) - tu zaplanowano inscenizację batalistyczną z okresu II wojny, pokazy bractwa rycerskiego, prezentacje grup rekonstrukcyjnych i pojazdów wojskowych z prywatnych kolekcji. Współczesny wojskowy sprzęt zaprezentuje 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. Będzie też okazja do obejrzenia wystawy czasowej poświęconej … ciężarówce Wehrmachtu z zielonogórskiej fabryki Beuchelta oraz niemieckiej poczcie polowej.

Gdynia, Muzeum Marynarki Wojennej (21 maja, 19.00-1.00) - od zeszłego roku muzeum współpracuje z firmą Wargaming, uczestnicząc w tworzeniu popularnej gry komputerowej „World of Warships”. Dzięki temu w czasie Nocy Muzeów miłośnicy gier militarnych będą mogli spróbować swoich sił na jednym z kilkunastu stanowisk ustawionych przed budynkiem muzeum. Goście obejrzą też prezentacje współczesnych jednostek wojskowych i grup rekonstrukcyjnych. Dla smakoszy przygotowana zostanie wojskowa grochówka.

Hel, Muzeum Obrony Wybrzeża (21 maja, 17.00-24.00) - główną atrakcją będzie plenerowy spektakl z udziałem grup rekonstrukcyjnych, opowiadający o przejęciu przez amerykańskich żołnierzy depozytu złota i dzieł sztuki, który Niemcy starali się ukryć. W widowisku wezmą udział umundurowane i uzbrojone grupy, wcielające się w rolę oddziałów amerykańskich, niemieckich, ale też sowieckich.

Poznań, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe (21 maja, od 17.00). Porozmawiać będzie można z pilotami 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego oraz członkami Stowarzyszenia Miłośników Fortyfikacji „Kernwerk” oraz Drużyny Słowian i Wikingów „Fenrir Hird". Obejrzeć też będzie można wystawę modeli samolotów wojskowych. 

AD , współpraca BP, MS, KW, MKS, PG, ŁZ

autor zdjęć: Muzeum Wojska Polskiego

dodaj komentarz

komentarze


Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
NATO on Northern Track
W obronie wschodniej flanki NATO
Flota Bayraktarów w komplecie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Abramsy w pętli
Serwis K9 w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
I zdobyliśmy!
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mobilne dowodzenie
Śladami ojca
„Pierwsza Drużyna” na start
Gry wojenne w szkoleniu
Krwawa noc pośród puszczy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojna w świętym mieście, epilog
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Układ nerwowy Mieczników
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ameryka daje wsparcie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Broń Hitlera w rękach AK
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Na straży nieba
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pytania o europejską tarczę
Pływacy i maratończycy na medal
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO