moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Po raz piąty „Combat Alert” wygrała Republika Wschodu

Przez 24 godziny „żołnierze” Republiki Wschodu walczyli z Koalicją Zachodu. Do starcia doszło na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz podczas „Combat Alert 2016” – największych manewrów airsoftowych w Polsce. Otworzył je wicepremier Jarosław Gowin, a szef MON Antoni Macierewicz w liście do uczestników zapewnił, że wspiera takie inicjatywy.


To było już ósme starcie na polu walki Republiki Wschodu i Koalicji Zachodu. W tym roku w zakończonych w niedzielę manewrach walczyło prawie 900 osób. Uczestnicy tej zespołowej gry wykorzystują repliki broni palnej, strzelające plastikowymi kulkami kalibru 6 mm. Manewry przebiegają według scenariusza, który opisuje fikcyjny konflikt na terenie Georgii. Jedna strona konfliktu jest regularną armią, druga – składa się z sił specjalnych i desantowych, i jest wspierana przez grupy partyzantów.

Po raz piąty „Combat Alert” wygrała Republika Wschodu. – Są lepiej zorganizowani, przeważają liczebnie, mają lepszy sprzęt. Musimy wprowadzić zmiany w scenariuszu, aby wyrównać szanse. Koalicja Zachodu musi zostać zreformowana – ocenia Mariusz Sybilski, autor scenariusza, współzałożyciel stowarzyszenia FIA – Wierni w Gotowości pod Bronią. Podczas manewrów towarzyszył on ekipie reporterów BBC, zainteresowanej udziałem organizacji proobronnych w tej imprezie.

Większość jej uczestników to członkowie małych grup airsoftowych oraz organizacji proobronnych. – Udział w tych manewrach to dla nas okazja do sprawdzenia umiejętności oraz możliwość współpracy z wojskiem. Dlatego podjęliśmy decyzję, że przyłączymy się do Fundacji Combat Alert, będziemy jednym z oddziałów terenowych. Chcemy się szkolić, aby w razie potrzeby być gotowi do obrony kraju – mówi Paweł Tuła, dowódca Drużyny Braci. Po raz pierwszy brał udział w „Combat Alert” pięć lat temu. Za pierwszym razem dowodził drużyną, w kolejnych latach prowadził do walki pluton, a obecnie – kompanię. 65 „żołnierzy” Drużyny Braci wchodziło w skład regularnego wojska Republiki Wschodu.


W liście do uczestników manewrów minister obrony narodowej Antoni Macierewicz napisał, że jest to „wydarzenie o wymiarze patriotycznym, kultywujące wartości narodowe i tradycje oręża polskiego, a także inspirujące do podejmowania decyzji związanych z osobistym zaangażowaniem w obronność Polski”. Pogratulował także organizatorom pomysłu i zapewnił, że jego resort wspiera takie inicjatywy.

– Nasze manewry nie odbyłyby się, gdyby nie wsparcie komendanta Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim ppłk. Jarosława Wyszeckiego oraz dowódcy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej płk. Jarosława Gromadzińskiego – podkreśla Marcin Korowaj, prezes Fundacji na rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert”. Wojsko zapewnia sprzęt, wsparcie merytoryczne oraz instruktorów, którzy prowadzą szkolenia.

– „Combat Alert” jest nie tylko rozrywką i sposobem na spędzenie czasu, przyczynia się bowiem także do zaangażowania społeczeństwa w sprawy obronności i rozwija umiejętności wojskowe – podkreśla Marcin Korowaj.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Marcin Korowaj, materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze

~Uczestnik CA w KZ
1468490100
To najlepszy Combat na jakim byłem do tej pory! Scenariusz asymetryczny bardzo mi sie podoba, jest realny do tego typu symulacji okupowanego kraju. Doceniam tez perfekcyjna organizacje, do zobaczenia na zimowej edycji! :)
60-A4-36-E6
~maestrov
1468425120
Nie wierzę że wyrównają siły w KZ. Jak zwykle zrobią z nich mięso armatnie. Byłem przez ostanie dwa lata w KZ i nic się nie zmieniało. Nie chcę się rozczarować ponownie w 2017 na CA i wybiorę inną imprezę. Za sobą pociągnę też kilka osób. Brawo udał się Wam do CA zniechęcić. Powinniście być z siebie dumni.
23-BA-0A-51
~Toro
1468335660
Oby jak najwięcej takich inicjatyw, to dobry kierunek, który przyjął MON. Cywile w sposób naturalny poznają wojsko sami garną się do roboty, trzeba ten potencjał tylko ukierunkować i wspierać.
C3-C0-49-18

Kadisz za bohaterów
 
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Sprawa katyńska à la española
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Gunner, nie runner
Wojna w świętym mieście, część druga
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Szpej na miarę potrzeb
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Kolejne FlyEye dla wojska
Wojna na detale
Przygotowania czas zacząć
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wytropić zagrożenie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, epilog
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
SOR w Legionowie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ramię w ramię z aliantami
NATO on Northern Track
Zachować właściwą kolejność działań
Na straży wschodniej flanki NATO
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Front przy biurku
Strażacy ruszają do akcji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pod skrzydłami Kormoranów
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO