moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko w pełnej gotowości do Światowych Dni Młodzieży

Nowoczesny szpital polowy stanął na krakowskim lotnisku wojskowym w Balicach, w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. To sprzęt Wojskowej Jednostki Ewakuacji Medycznej, który przeszedł „bojową próbę” w Iraku i Afganistanie. Teraz WJEM jest odpowiedzialna za ewentualną ewakuację chorych z Krakowa do 12 miast w Polsce.

Na miejsce wypadku podjeżdża karetka Grupy Ewakuacji Medycznej (GEM). Ratownik dokonuje szybkiej oceny sytuacji. W wyniku zderzenia dwóch pojazdów rany odniosło pięć osób, dwie z nich są w stanie krytycznym. Już w pierwszych minutach jasne jest, że to MASSCAL, czyli wypadek masowy – liczba poszkodowanych przerosła możliwości będącej na miejscu GEM. Wojskowa Jednostka Ewakuacji Medycznej, w skrócie WJEM, zostaje postawiona w stan pełnej gotowości.

Opisana wyżej sytuacja to szczęśliwie jedynie ćwiczenia, jednak żołnierze pełniący służbę podczas Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) muszą być przygotowani na każdy scenariusz. W ramach zabezpieczenia medycznego imprezy na krakowskim lotnisku wojskowym w Balicach będzie funkcjonował nowoczesny szpital polowy. Za jego przygotowanie odpowiada Wojskowa Jednostka Ewakuacji Medycznej wydzielona z żołnierzy 1 Wojskowego Szpitala Polowego w Bydgoszczy oraz z 2 Wojskowego Szpitala Polowego we Wrocławiu.

– Wojskowa Jednostka Ewakuacji Medycznej jest odpowiedzialna za przygotowanie poszkodowanych do ewakuacji drogą powietrzną z lotniska Balice. W sytuacji, w której obłożenie łóżek krakowskich szpitali będzie krytycznie rosnąć, pacjenci będą ewakuowani przez specjalnie uruchomiony most powietrzny do 12 miast na terenie Polski – tłumaczy pułkownik dr n. med. Wojciech Wójcicki, wojskowy koordynator medyczny podczas ŚDM oraz komendant 1 Wojskowego Szpitala Polowego w Bydgoszczy.

Sprzęt wchodzący w skład WJEM, w tym rozkładany namiot polowy, jest wykorzystywany od 2003 roku. Po raz pierwszy system ten został użyty w Iraku, sprawdził się również w Afganistanie. – Jest to ekwiwalent drugiego poziomu zabezpieczenia medycznego, w którym stabilizujemy funkcje życiowe. W kompleksie będzie pracować około 110 żołnierzy. Są to lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, a także personel administracyjno-sztabowy – dodaje płk Wójcicki. Zaznacza przy tym, że w ewakuacji jego pacjentów pomogą nie tylko samochody sanitarne Grup Ewakuacji Medycznej oraz dwa samoloty CASA C-295 specjalnie wydzielonego do tego zadania, ale także pięć śmigłowców Airbus H135 z floty Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wojewoda: obiecujemy bezpieczeństwo

WJEM to nie jedyna forma wsparcia zapewniana przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych podczas Światowych Dni Młodzieży. Żołnierze odpowiedzialni są również za zabezpieczenie inżynieryjne, w tym: przeprawy mostowe w miejscowości Brzegi, wzmocnienie systemu obrony powietrznej kraju oraz zabezpieczenie logistyczne. Ściśle współpracują także z policją oraz funkcjonariuszami Biura Ochrony Rządu. Zaangażowanie jednostek podległych DGRSZ to ponad 4100 żołnierzy pełniących służbę w całej Polsce i ponad 3800 sztuk sprzętu.

– Obecne współdziałanie cywilno-wojskowa to najlepsza współpraca, jaka mogła się zdarzyć wojewodzie. Nie skłamię, jeżeli powiem, że dzięki wojsku wybrnęliśmy z wielu trudnych sytuacji, w tym z organizacji ŚDM w Brzegach – chwal żołnierzy Józef Pilch, wojewoda małopolski. Podkreśla przy tym, że dzięki wsparciu służb, w tym Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, Małopolska będzie miejscem bezpiecznym.

– Paradoksalnie, po zamachach w Nicei na ŚDM chce przyjechać najwięcej Francuzów. Chcą pokazać, że się nie boją, solidaryzują. Podobnie może być po wydarzeniach w Monachium. Coraz więcej młodzieży przyjeżdża, żeby zaprotestować, pokazać jedność – mówi wojewoda. – My będziemy koncentrować się na tym, żeby ich chronić. Ja się czuję bardzo bezpiecznie i Kraków będzie bezpieczny. Mogę to obiecać – gwarantuje Pilch.   

Husaria na Jasnej Górze

Obecność żołnierzy podległych pod Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych to nie jedyny akcent wojskowy, jakiego doświadczą pielgrzymi podczas Światowych Dni Młodzieży. W ramach wczorajszych Dni Jedności ich organizatorzy z częstochowskiego magistratu przygotowali plenerowy spektakl historyczny o husarii. Działania jednej z najbardziej znanych polskich formacji zbrojnych obserwowało kilka tysięcy zagranicznych pielgrzymów.

Spektakl plenerowy „Husaria – Chluba Oręża Polskiego” w wykonaniu Chorągwi Husarskiej z Zamku Gniew na Pomorzu obejmował m.in. pokazy szarży pocztów husarskich oraz władania szablą, koncerzem, kopią i pistoletem. Zebrani mogli również obejrzeć musztrę pocztów husarskich, prezentację chorągwi oraz posłuchać opowieści o dziejach husarii.

– To widowisko historyczne realizowane w formie zabawy rycerskiej, polegające na popisach sztuki jeździeckiej i władania bronią przez trzy dwukonne poczty husarskie, wiedzione przez porucznika, namiestnika i chorążego, a wspomagane z ziemi przez siedmiu czeladników luźnych – zapowiadali organizatorzy. Asysta husarska uczestniczyła również w mszy świętej na jasnogórskich błoniach, a także w przemarszu uczestników Międzynarodowego Forum Młodych.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
 
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Pokazali bojowego ducha
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Po śladach polskich bohaterów
Honor weteranom misji!
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
Ostatnia droga Pileckiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Mobilne dowodzenie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Piedimonte – samobójcza misja
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przysięga w Limanowej
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Nie szpital, a instytut
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ratownicy na medal
„Ryś” z laserem
Wojna w świętym mieście, epilog
Podróż po AWACS-ie
„Grand Quadriga ‘24”
Serwis K9 w Polsce
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Broń Hitlera w rękach AK
Dodatkowe siły do ochrony granicy
NATO on Northern Track
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
By Polska była bezpieczna
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Nowe zadania szefa SKW
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wszystkie misje AWACS-a
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO