moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Finał akcji „Narodowe czytanie” na ORP „Błyskawica”

Dziś na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” odbył się wielki finał akcji „Narodowe czytanie”. Wcześniej, przez wiele tygodni, kilkuset żołnierzy z 40 jednostek wojskowych sięgało po powieść Henryka Sienkiewicza  „Quo vadis”. Czytali ją m.in. na okrętach, w czołgach, podczas skoku ze spadochronem, czy z samolotem F-16 w tle. W Żaganiu czytali też żonierze z USA.

– Trema? Oczywiście, że jest. W końcu publiczne czytanie takiej powieści na pokładzie takiego okrętu zobowiązuje – przyznaje st. chor. mar. Ambroży Gołombek z Dywizjonu Okrętów Wsparcia. Dziś, wraz z innymi marynarzami 3 Flotylli w Gdyni, wziął udział w finale akcji „Narodowego czytania” „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Odbył się on na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. – Inaczej być nie mogło – podkreśla kmdr ppor. Piotr Stolc, zastępca kierownika gdyńskiego Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera”. – Po pierwsze, to reprezentacyjny okręt naszych sił morskich, po drugie, cumuje w samym centrum miasta, gdzie zazwyczaj przechadza się mnóstwo mieszkańców i turystów – tłumaczy.

„Quo Vadis” czytają marynarze z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Film: DGRSZ

Do czytania wytypowanych zostało sześciu marynarzy: czterech mężczyzn i dwie kobiety. Reprezentowali wchodzące w skład flotylli jednostki. Wybrany przez nich fragment powieści dotyczył miłosnych wyznań Winicjusza i Ligii. – Przed sobotą trochę ćwiczyliśmy głośne i wyraźne czytanie. Trzeba było, tym bardziej że język powieści nie należy do najłatwiejszych – zaznacza st. chor. mar. Gołombek. Marynarze siedzieli na okręcie twarzą do nabrzeża, gdzie gromadzili się słuchacze. Zebrani mogli dodatkowo obejrzeć i posłuchać występu zespołu wokalnego Klubu MW. – „Quo vadis” czytałem wcześniej, w szkole, ale tylko we fragmentach. Teraz mam nadzieję nadrobić zaległości – przyznaje st. chor. Gołombek.

W Żaganiu powieść czytali też żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Towarzyszyli im między innymi dwaj amerykańscy wojskowi z 3 Dywizji Piechoty.

3 Flotylla była jedną z kilkudziesięciu jednostek polskiej armii, które włączyły się w akcję. W sobotę przed południem na rynku w Żaganiu powieść czytali też żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Towarzyszyli im między innymi dwaj amerykańscy wojskowi z 3 Dywizji Piechoty. – Biorą oni udział w ćwiczeniach na miejscowym poligonie. Powiedzieliśmy im o przedsięwzięciu, zachęciliśmy do udziału, a oni zaproszenie przyjęli – wyjaśnia mjr Artur Pinkowski, rzecznik lubuskiej dywizji. Amerykanie czytali po angielsku. Wcześniej widzowie mogli wysłuchać krótkiego wprowadzenia narratora.

„Quo Vadis” czytają żołnierze z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Film: DGRSZ

Tymczasem zanim doszło do finału, żołnierze z różnych stron Polski czytali „Quo vadis” przed kamerami. Filmiki, które nagrali, trafiły do Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a następnie zostały umieszczone na portalu YouTube. – Nasi żołnierze czytali fragment o spaleniu Rzymu. Ujęcia realizowane były na przykład w hangarze, przed samolotem wielozadaniowym F-16, czy w Sali Tradycji – wyjaśnia kpt. Krzysztof Nanuś z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego na poznańskich Krzesinach. Najgłośniejszym echem – jak już pisaliśmy – odbił się film zrealizowany przez 6 Brygadę Powietrznodesantową z Krakowa, której żołnierze czytają Sienkiewicza między innymi podczas skoku ze spadochronem.

„Quo Vadis” czytają żołnierze z 9 Brygady Kawalerii Pancernej. Film: DGRSZ

Akcja „Narodowego czytania” została zapoczątkowana w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Na pierwszy ogień poszedł „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach publicznie odczytywane były fragmenty dzieł Aleksandra Fredry, „Trylogii” Henryka Sienkiewicza i „Lalki” Bolesława Prusa. Tegoroczny finał w Ogrodzie Saskim w Warszawie rozpoczęli prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Po nich „Quo vadis” czytali między innymi aktorzy Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz i Jan Nowicki. Łącznie akcja objęła blisko 1600 miejscowości.

„Quo Vadis” czytają żołnierze z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego. Film: DGRSZ

„Quo vadis” to jedna z najbardziej znanych powieści Sienkiewicza. Została wydana w 1896 roku i doczekała się tłumaczenia na kilkadziesiąt języków. Rozgłos, z jakim się spotkała, oraz jej literackie walory przyczyniły się do przyznania autorowi Nagrody Nobla. Tegoroczna akcja „Narodowego czytania” uświetnić ma 170. rocznicę urodzin i setną rocznicę śmierci Sienkiewicza.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Sylwia Cyrulik, chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Wioślarze i triatlonistka na podium
 
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Armia Andersa w operacji „Honker”
Serwis K9 w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Pierwsza Drużyna” na start
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Uwaga, transformacja!
Po przeprawie ruszyli do walki
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pytania o europejską tarczę
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polki pobiegły po srebro!
Pierwsi na oceanie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Na straży nieba
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Ta ziemia do Polski należy…”
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Krwawa noc pośród puszczy
Wojna w świętym mieście, epilog
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
W obronie wschodniej flanki NATO
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pływacy i maratończycy na medal
Orzeł dla bohaterów
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Rajd ku czci saperów
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wyszkolenie sprawdzą w boju
I zdobyliśmy!
Abramsy w pętli
Flota Bayraktarów w komplecie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wojskowe Oscary przyznane!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO on Northern Track
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Bohater odtrącony
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gry wojenne w szkoleniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO