moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Northern Coasts” na Bałtyku

Śmigłowce próbowały pokrzyżować szyki okrętowi podwodnemu, który atakował fregaty z Hiszpanii, Portugalii i Belgii. Z kolei niszczyciel min i trałowce poszukiwały ćwiczebnych ładunków rozmieszczonych w okolicach Kopenhagi. Podczas manewrów „Northern Coasts 2016” polscy żołnierze wykonali już pierwsze zadania.

Faza morska ćwiczeń rozpoczęła się w poniedziałek. Wówczas to port w Kopenhadze opuściły m.in.: korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”, niszczyciel min ORP „Flaming” oraz trzy trałowce OORP „Resko”, „Dąbie” i „Jamno”. Na razie trwa pierwsza część manewrów. Załogi poszczególnych okrętów mają poznać swoje możliwości i przygotować się do udziału w operacji zażegnania fikcyjnego kryzysu.

– Operujemy w pobliżu Kopenhagi. Z pokładu widzimy nawet most łączący Danię ze Szwecją. Ćwiczymy manewrowanie, odpieramy symulowane ataki z powietrza, poszukujemy też min ćwiczebnych, które rozstawili organizatorzy manewrów – mówi mat Sebastian Antoniewski z załogi ORP „Flaming”. Do ostatniego z zadań marynarze używają pojazdu podwodnego Gavia. Okazał się on niezwykle skuteczny, choćby podczas misji okrętu w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Jak podkreśla mat Antoniewski, sprawdza się i teraz. – Wczoraj udało nam się za jego pomocą namierzyć jedną z min – mówi. ORP „Flaming” działa w grupie z trzema trałowcami polskimi oraz szwedzkim HMS „Ven”. Towarzyszy im okręt wsparcia i dowodzenia z Łotwy LVNS „Virsaitis”.

Pierwsze zadania ma też za sobą para śmigłowców Mi-14PŁ. W poniedziałek i wtorek maszyny startowały z bazy w Darłowie, po czym kierowały się nad akweny położone na południowy wschód od Bornholmu. – Pierwszego dnia współpracowaliśmy z niemieckim samolotem P-3 „Orion” – opowiada por. nawig. Krystian Gutkowski, oficer taktyczny w załodze „czternastki”. – Wrzucił on do wody imitator okrętu podwodnego, którego potem wspólnie poszukiwaliśmy – dodaje. Urządzenie jest zaprogramowane tak, by poruszało się w określonym obszarze. Jednak trasę i głębokość ustala samo. – Ze względu na niewielkie rozmiary stosunkowo trudno je namierzyć. Tym razem udało się to załodze „Oriona”, jeden zaś z naszych śmigłowców przeprowadził symulowany atak torpedowy – wyjaśnia por. Gutkowski.

Drugiego dnia polskie śmigłowce współdziałały już z realnymi okrętami. – Trzy fregaty: hiszpańska SPS „Mendez Nunez”, portugalska SPS „Alvares Cabral” oraz belgijska BNS „Leopold I” usiłowały przejść przez akwen, na którym pojawił się szwedzki okręt podwodny typu Gotland – mówi por. Gutkowski. – Fregaty próbowały zawczasu go namierzyć, używając stacji holowanych. Jednocześnie meldunki o jego obecności wysyłał do nas amerykański samolot P-8 „Poseidon” – tłumaczy. Do poszukiwania okrętu podwodnego para „czternastek” używała opuszczanych stacji hydroakustycznych, samolot zaś wrzucał do wody pławy zbierające dźwięki. – Wynikało to z podziału ról, który zwykle obowiązuje w tego typu przypadkach – podkreśla por. Gutkowski i dodaje, że ostatecznie polskim lotnikom udało się „złapać kontakt” z nieprzyjacielską jednostką.

Do kolejnych zadań śmigłowce wyruszą z Darłowa jutro. Tymczasem okręty powoli będą się przemieszczać w rejon, gdzie rozpocznie się zasadnicza faza operacji. Zgodnie z planem powinno to nastąpić 9 września.

Ćwiczenia „Northern Coasts” są organizowane na Bałtyku od 2007 roku. W tym roku bierze w nich udział 38 okrętów oraz lotnictwo morskie z krajów NATO, a także z krajów współpracujących z Sojuszem. Scenariusz zakłada konflikt wywołany zajęciem Bornholmu przez fikcyjne państwo Jumus wspierane przez Sarkę. W odpowiedzi ONZ wyda rezolucję, na podstawie której siły międzynarodowe będą dążyć do deeskalacji napięcia i przywrócenia status quo. Manewry potrwają do połowy września.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. mar. Piotr Leoniak, mat Sebastian Antoniewski

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy reprezentantek CWZS-u
 
Piedimonte – samobójcza misja
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nowe zadania szefa SKW
Cień atomowej zagłady
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Serwis K9 w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Po śladach polskich bohaterów
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Krwawa noc pośród puszczy
Mobilne dowodzenie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Układ nerwowy Mieczników
Broń Hitlera w rękach AK
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ostatnia droga Pileckiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Pierwsza Drużyna” na start
Polki pobiegły po srebro!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Śladami ojca
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Grand Quadriga ‘24”
Zawsze gotowi do pomocy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
By Polska była bezpieczna
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nie szpital, a instytut
Abramsy w pętli
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Bohater odtrącony
Sejmowa debata o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO