moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W byłym oflagu w Szubinie powstanie izba pamięci

To wielkie przeżycie być w miejscu, gdzie przetrzymywano mojego ojca i chodzić po jego śladach – mówiła Anne Kreutzer, córka jeńca wojennego. Rodziny amerykańskich oficerów, których Niemcy więzili podczas II wojny w oflagu w Szubinie, zakończyły wizytę w Polsce. Amerykanie wesprą inicjatywę lokalnych władz, by w poobozowym baraku utworzyć izbę pamięci.


W Szubinie pod Bydgoszczą bliscy amerykańskich oficerów odwiedzili miejsce, gdzie byli przetrzymywani ich ojcowie, i obejrzeli pozostałości byłego Oflagu 64.

Wizytę rozpoczęli od dworca kolejowego, na który docierały transporty z jeńcami. Potem zwiedzili pozostałości oflagu znajdujące się dziś na terenie Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej. – Zachowało się 85% budynków po byłym obozie, wykorzystywanych teraz do różnych celów – mówiła historyk Krystyna Piórkowska, koordynatorka wizyty. Pozostał m.in. były szpital obozowy, areszt, kaplica, budynek dowództwa oraz tzw. Biały Dom, gdzie mieszkali wyżsi rangą oficerowie.

Izba pamięci

Potomkowie amerykańskich oficerów zwiedzili także Muzeum Ziemi Szubińskiej i obejrzeli ekspozycję poświęconą II wojnie światowej. Zorganizowano ponadto spotkanie z władzami miasta, aby omówić plany utworzenia izby pamięci w jednym z byłych budynków obozowych. Burmistrz Artur Michalak wystąpił do starosty powiatu nakielskiego o przekazanie na ten cel jednego z obozowych baraków. – To trzy czwarte budynku z czerwonej cegły, pozostała bowiem część została wcześniej zaadaptowana na mieszkania – tłumaczył burmistrz.


Izba ma działać pod auspicjami Muzeum Ziemi Szubińskiej. Dyrektor placówki Kamila Czechowska przypomniała, że w zbiorach muzeum są eksponaty, które mogłyby być wykorzystane do urządzenia ekspozycji. Także potomkowie oficerów chcą przekazać swoje rodzinne pamiątki. Córki por. Roberta Thompsona: Marlene Thompson McAllister i Nancy Thompson Wyatt zadeklarowały, że chętnie podzielą się m.in. nagraniami z udziałem ich ojca, zarchiwizowanymi wywiadami, przekażą książkę, którą napisał. – Chciałabym, aby powstała izba pamięci, by przypominać o tamtych wydarzeniach młodym ludziom, szczególnie z USA, gdzie wiedza na temat losów jeńców II wojny jest niewielka – podkreślała Anne Kreutzer, córka ppłk. Nathaniela Hoskota. Pułkownik został schwytany przez Niemców 6 czerwca 1944 roku podczas lądowania w Normandii. Był wówczas oficerem łącznikowym między 101 i 82 Dywizją Powietrznodesantową.

Przedstawiciele władz miasta planują powołać komitet honorowy, który wsparłby starania o pozyskanie funduszy na remont baraku i jego wyposażenie. Pomoc w tej sprawie obiecali również Amerykanie.

Upamiętniać przez edukację

To jednak nie wszystko. W Szubinie powstanie laboratorium językowe dla wychowanków miejscowego zakładu poprawczego, a jego budowę będą wspierać Amerykanie we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Projekt ma upamiętniać lekcje języków i historii, które jeńcy prowadzili w oflagu, by łatwiej przetrwać obozowe warunki. – Nauka języków ułatwi wychowankom zakładu, a także pozostałej młodzieży z Szubina start w dorosłe życie i znalezienie pracy – uważa George „Pat” Waters, syn jeńca gen. Johna K. Watersa.

Potomkowie amerykańskich żołnierzy spędzili w Polsce tydzień. Odwiedzili także Warszawę, Częstochowę, Kraków i obóz w Oświęcimiu.

Pierwszy niemiecki obóz w Szubinie powstał w 1939 roku dla polskiej ludności cywilnej. Przekształcono go potem w Stalag 64, gdzie byli przetrzymywani polscy i francuscy jeńcy wojenni. W maju 1943 roku w Szubinie utworzono Oflag 64 dla alianckich oficerów, m.in. Anglików, Amerykanów i Australijczyków. Obóz zlikwidowano 21 styczniu 1945 roku w przeddzień wyzwolenia Szubina przez Armię Radziecką.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Kamila Czechowska/Muzeum Ziemi Szubińskiej, Katarzyna Tatar/Muzeum Ziemi Szubińskiej

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pływacy i maratończycy na medal
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
By Polska była bezpieczna
Mobilne dowodzenie
Polki pobiegły po srebro!
Więcej hełmów dla żołnierzy
Na straży nieba
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Serwis K9 w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Abramsy w pętli
Bohater odtrącony
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
They Will Check The Training Results in Combat
Flota Bayraktarów w komplecie
Wszystkie misje AWACS-a
„Ryś” z laserem
Wioślarze i triatlonistka na podium
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojna w świętym mieście, epilog
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Układ nerwowy Mieczników
Po śladach polskich bohaterów
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Cień atomowej zagłady
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Pierwsza Drużyna” na start
Śladami ojca
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Pytania o europejską tarczę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO