moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podhalańczycy walczą w mieście

Jak walczyć z przeciwnikiem w mieście? Jak skutecznie szturmować i przeszukiwać budynki zajęte przez wroga? Tego uczą się podhalańczycy na poligonie w Wędrzynie. – Niektórzy żołnierze w ośrodku zurbanizowanym szkolą się pierwszy raz. To dla nich trudna lekcja, bo walka w mieście jest bardzo wymagająca – mówi kpt. Kamila Sochacka z 22 Batalionu Piechoty Górskiej.Na poligon w Wędrzynie przyjechało około 350 żołnierzy z 22 Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka. Mają ze sobą ponad 20 Bojowych Wozów Piechoty, wozy rozpoznawcze BRDM, moździerze M-120 oraz quady. Ponadto uzbrojeni są w karabinki, granatniki, pistolety wojskowe, zestawy Grom oraz karabiny wyborowe TOR.

– Podczas szkolenia skupiamy się na taktyce, na działaniu w terenie zurbanizowanym – mówi kpt. Przemysław Łagowski ze sztabu 22 Batalionu Piechoty Górskiej. – Nie zapominamy przy tym o swojej „górskiej” specjalności. Oznacza to, że podczas działania wykorzystujemy techniki linowe. Jest to przydatne na przykład, gdy z wyższych kondygnacji trzeba ewakuować rannych albo zmienić stanowiska ogniowe. Nie musimy szukać dodatkowych dróg ewakuacji – dodaje oficer.

„Królicze nory” i szturm na budynki

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że pomiędzy dwoma krajami wybucha konflikt. – Ostatecznie Monda napada na Wislandię – opowiada kpt. Łagowski. Żołnierze bronią kraju. Najpierw rozbudowują umocnienia fortyfikacyjne. Używają do tego starych opon i worków z piaskiem. W ten sposób blokują wejścia do budynków. Przygotowują także luki strzeleckie, czyli miejsca, z których będą strzelać do przeciwnika. – Dla żołnierzy z mojego plutonu to pierwsze szkolenie w ośrodku zurbanizowanym. Musieliśmy się do tego dobrze przygotować. Inaczej bowiem organizuje się system ognia w mieście, a inaczej na otwartej przestrzeni – mówi ppor. Michał Juzwenko, dowódca plutonu z 22 Batalionu. Wyjaśnia, że walka w terenie zabudowanym prowadzona jest na trzech poziomach: pierwszy to podziemia, kanały i piwnice, drugi poziom to ulice, a trzeci – dachy i wyższe piętra budynków. – Żołnierze muszą dobrze poznać teren, by wykorzystać wszystkie jego możliwości. Wiedzieć, gdzie są kanały, swego rodzaju „królicze nory”, którymi niezauważalnie mogą przemieszczać się na terenie kontrolowanym przez przeciwnika – tłumaczy ppor. Juzwenko.


– Żołnierze zatrzymali atak przeciwnika. Teraz szykujemy się do natarcia – relacjonuje na bieżąco przebieg ćwiczeń kpt. Kamila Sochacka, oficer prasowy 22 Batalionu. – Jako pierwsi do budynków zajętych przez przeciwnika podchodzą saperzy. Sprawdzają przejście, rozminowują drogę podejścia – dodaje. Tuż po nich do akcji wkraczają pozostali podhalańczycy. W jednym momencie żołnierze szturmują najważniejsze budynki zajęte przez przeciwnika, a następnie przeszukują wszystkie pomieszczenia. – To walka o każde piętro i każdego żołnierza – podkreśla kpt. Kamila Sochacka. – Walka z przeciwnikiem w budynku jest trudna, w otwartym terenie zdecydowanie łatwiej zaobserwować jego działania – dodaje.

„Górale” w akcji

Podczas szkolenia na poligonie w Wędrzynie żołnierze 22 Batalionu Piechoty Górskiej sprawdzają także swoje umiejętności ogniowe. Strzelają z broni etatowej oraz z Bojowych Wozów Piechoty.

Ale trening poligonowy jest dla nich także okazją do ćwiczenia technik wysokościowych. –Wykorzystujemy techniki linowe głównie do ewakuacji z budynku. Ze względu na działające w okolicy wojska przeciwnika tak jest po prostu bezpieczniej – mówi kpt. Przemysław Łagowski. Podhalańczycy wyjaśniają, że po wcześniejszym zabarykadowaniu budynków korzystanie z lin jest konieczne. – Techniki wspinaczkowe wykorzystujemy także do ewakuacji rannych i dostarczania amunicji pomiędzy budynkami – uzupełnia kpt. Sochacka.

Dziś żołnierze kończą ćwiczenia na poligonie.

EK, MKS

autor zdjęć: plut. Łukasz Podgórski

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Optyka dla żołnierzy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szarża „Dragona”
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Strażacy ruszają do akcji
Sprawa katyńska à la española
Na straży wschodniej flanki NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Front przy biurku
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO on Northern Track
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Mundury w linii... produkcyjnej
Święto wojskowego sportu
Szpej na miarę potrzeb
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przygotowania czas zacząć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ocalały z transportu do Katynia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO na północnym szlaku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Barwy walki
Zachować właściwą kolejność działań
Głos z katyńskich mogił
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
V Korpus z nowym dowódcą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO