moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sojusznicze okręty w Świnoujściu

Sześć okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO nr 1 weszło dziś rano do portu wojennego w Świnoujściu. Jednostki uzupełnią zapasy przed dalszą misją. Wcześniej brały udział w międzynarodowych manewrach u wybrzeży Danii. To kolejna wizyta natowskiego zespołu w Polsce, w ubiegłym tygodniu do Gdyni zawinęły dwie fregaty i korweta.W Świnoujściu pojawił się niemiecki okręt dowodzenia FGS „Elbe”. Towarzyszy mu pięć mniejszych jednostek przeciwminowych: ENS „Sakala” z Estonii, LNS „Skalvis” z Litwy, HNoMS „Maloy” z Norwegii, BNS „Narcis” z Belgii oraz HMS „Grimsby” z Wielkiej Brytanii. – Okręty natowskich zespołów odwiedzają nasz port regularnie, choć niezbyt często. Tym razem jest ich naprawdę wiele – przyznaje kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Jednostki Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO nr 1 (SNMCMG-1) pozostaną w Świnoujściu trzy dni. Wcześniej brały udział w „Northern Coasts” na Bałtyku, gdzie prowadziły operację przeciwminową. – U nas uzupełnią zapasy. Marynarze służący w zespole będą mieli okazję poznać sojuszniczą bazę, zaś jego dowódca ma już za sobą oficjalne wizyty – dodaje kmdr ppor. Kwiatkowski. Estończyk, kmdr Johan-Elias Seljamaa spotkał się z zastępcą dowódcy 8 FOW – kmdr. Zygmuntem Białogłowskim, a także prezydentem miasta Januszem Żmurkiewiczem. – Niestety, okręty nie otworzą swoich pokładów dla zwiedzających – zaznacza kmdr ppor. Kwiatkowski. Zespół opuści Świnoujście w poniedziałek rano.

W ostatnich dniach to już druga wizyta natowskich zespołów w polskich portach. W ubiegły piątek do Gdyni zawinęły dwie fregaty: hiszpańska ESPS „Mendez Nunez” oraz portugalska NRP „Alvares Cabral”, a także korweta z Niemiec – FGS „Ludwigshafen”. Należą one obecnie do SNMG1, czyli pierwszego ze stałych zespołów dużych okrętów. Jeszcze na Zatoce Gdańskiej ćwiczyły one z fregatą ORP „Gen. T. Kościuszko”, która akurat wracała z misji na południu Europy. – Okręty trenowały nawiązywanie łączności, manewrowanie w szykach oraz procedury związane z obroną przed atakiem jednostek nawodnych i podwodnych – wylicza kpt. mar. Przemysław Płonecki, rzecznik 3 Flotylli Okrętów. W krótkich ćwiczeniach wziął też udział polski śmigłowiec pokładowy SH-2G. Sojusznicze okręty spędziły w Gdyni nieco ponad cztery dni. W tym czasie m.in. zaprosiły na pokład zwiedzających, uzupełniły wodę, paliwo, zapasy żywności. – Na morze wyszły ponownie we wtorek rano – informuje kpt. mar. Płonecki.

Zanim jednostki obydwu zespołów zawinęły do polskich portów, współdziałały podczas manewrów „Northern Coasts” u wybrzeży Danii. – Jestem zadowolony, że mieliśmy okazję ćwiczyć z SNMCMG-1 jako jeden zespół zadaniowy, zwłaszcza w tak specyficznym akwenie, jak płytkie wody Bałtyku – oceniał kadm. Jose Enrique Delgado, dowódca SNMG-1 i dodawał, że tego typu przedsięwzięcia budują gotowość do rozpoczęcia w krótkim czasie operacji wojskowej.

NATO na co dzień utrzymuje cztery stałe zespoły okrętów. Dwa z nich działają w południowej, dwa w północnej części Europy. W każdym z rejonów operuje jeden zespół składający się z okrętu dowodzenia siłami przeciwminowymi oraz niszczycieli min, a także jeden grupujący duże jednostki uderzeniowe. Zadaniem zespołów jest strzec bezpieczeństwa żeglugi na wskazanych akwenach. Mogą być również użyte podczas kryzysu lub wojny, pod warunkiem jednak, że rządy państw, do których należą poszczególne okręty, wyrażą dodatkową zgodę.

Polska marynarka od lat angażuje się w działania poszczególnych zespołów. Wystarczy wspomnieć, że okręt dowodzenia „Kontradmirał Xawery Czernicki” dwukrotnie był jednostką flagową SNMCMG-1. W tym czasie poczynaniami zespołu kierowali oficerowie z Polski. Z kolei służbę w zespołach dużych okrętów mają za sobą fregaty „Gen. K. Pułaski” i „Gen. T. Kościuszko”. – Wkrótce ORP „Czernicki” ponownie wyruszy na misję. 1 stycznia przyszłego roku zostanie okrętem flagowym Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO nr 2 i będzie operował na południu Europy – zapowiada tymczasem kmdr ppor. Kwiatkowski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Fot. Komenda Portu Wojennego Świnoujście

dodaj komentarz

komentarze


Front przy biurku
 
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Odstraszanie i obrona
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Szpej na miarę potrzeb
Optyka dla żołnierzy
Charge of Dragon
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Strażacy ruszają do akcji
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto wojskowego sportu
NATO on Northern Track
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
V Korpus z nowym dowódcą
Zbrodnia made in ZSRS
Mundury w linii... produkcyjnej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Głos z katyńskich mogił
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szarża „Dragona”
Barwy walki
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży wschodniej flanki NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Rakiety dla Jastrzębi
Kolejne FlyEle dla wojska
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zmiany w dodatkach stażowych
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ocalały z transportu do Katynia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO