moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Escape room, czyli znasz historię, jesteś na dobrej drodze

Drogę do wyjścia z tego pokoju znajdą ci, którzy rozwiążą wszystkie zadania. Wystarczy znać dzieje podziemia niepodległościowego. Escape room, czyli pomieszczenie do gry zespołowej poświęconej żołnierzom wyklętym, tworzy Instytut Pamięci Narodowej. W pokoju zostanie zaaranżowany m.in. areszt UB, a gracze będą musieli przeprowadzić akcję odbicia więźnia.


– Chcemy przybliżać historię Polski na wiele sposobów, także dzięki inteligentnej rozrywce i nauce przez zabawę – mówi Karol Madaj z Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej, koordynator projektu escape roomu poświęconego żołnierzom wyklętym. Pracownicy IPN sięgnęli po tę formę gry edukacyjnej, aby zainteresować młodzież historią polskiego podziemia. Podczas zabawy typu „escape the room” (uciekaj z pokoju) uczestnicy wchodzą do tajemniczego pomieszczenia, które mogą opuścić dopiero wówczas, gdy rozwiążą szereg zagadek.

Główne zadanie: odbić więźnia

W pokoju, który powstaje w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN, gracze na godzinę przeniosą się do Polski II połowy lat 40. i wcielą w żołnierzy niezłomnych stawiających opór sowieckiej okupacji.

Główne zadanie brzmi: odbić więźnia ze stalinowskiego aresztu. Zamknięci w pokoju gracze muszą wykazać się nie tylko wiedzą historyczną, ale także spostrzegawczością, kreatywnością i umiejętnością pracy w zespole. Informacje o żołnierzach wyklętych mogą uzupełniać przechodząc przez kolejne pomieszczenia.

Pokój budowany przez IPN nie tylko będzie wyposażony w eksponaty historyczne, lecz także zostanie w nim wykorzystana nowoczesna technologia odwołująca się do gier komputerowych. W pomieszczeniu zostanie zaaranżowany m.in. areszt UB. – Znajdą się w nim na przykład drzwi do celi z więzienia w Pułtusku, rozbitego 25 listopada 1946 roku przez oddział Stanisława Łaneckiego „Przelotnego”– mówi koordynator projektu. Inne przedmioty, jak broń czy elementy umundurowania, zostaną wiernie zrekonstruowane.

Prace nad projektem dobiegają już końca. – Mamy gotowy scenariusz gry i zaczynamy ostatni etap realizacji, czyli budowę samego pokoju – mówi Madaj. Jak wyjaśnia, nad technicznym wykonaniem pomieszczenia pracują specjaliści z firmy, która jest pionierem pokoi zagadek na polskim rynku. Wszystko powinno być gotowe do końca roku.

Kto będzie mógł odwiedzić escape room? Gra jest skierowana przede wszystkim do uczniów gimnazjów i liceów. Jednak poziom trudności zagadek będzie dostosowywany do poziomu wiedzy gości. – Podczas pobytu w pokoju uczestnicy będą obserwowani przez animatora. Jeżeli zauważy on, że nie są w stanie wykonać zadania, podsunie im podpowiedzi – wyjaśnia pracownik IPN.

Historia inaczej

Pracownicy IPN podkreślają, że podczas gry uczestnicy poznają realia życia w Polsce czasów stalinowskich, a także zdobędą wiedzę o bohaterach podziemia, oddziałach partyzanckich, ich akcjach i uzbrojeniu. Przed rozpoczęciem zabawy wyświetlany będzie film przybliżający historię żołnierzy wyklętych, a po wyjściu z pokoju pracownicy IPN omówią grę i uzupełnią wiedzę o dziejach tego okresu. – Zależy nam, aby zachęcić młodych ludzi do samodzielnego szukania informacji, sięgania do opracowań naukowych – podkreśla Madaj.

W Polsce działają już pokoje zagadek o tematyce historycznej, jednak powstający projekt jest pierwszym poświęconym żołnierzom wyklętym. Jeżeli formuła się sprawdzi, IPN będzie chciał wybudować w Łodzi centrum edukacyjne z kilkoma takimi pokojami. Ich scenariusze będą dotyczyć m.in. strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku i działalności konspiracyjnej drukarni z lat 70.

Instytut Pamięci Narodowej od lat prowadzi działalność edukacyjną dla młodzieży. Ucząc historii poprzez zabawę, wydaje np. gry planszowe, m.in.: „Pamięć ’39”, poświęconą kampanii wrześniowej, „7. w obronie Lwowa", dotyczącą wojny polsko-bolszewickiej, „Awans – zostań marszałkiem Polski”, przybliżającą przedwojenne stopnie wojskowe. A także komiksy, np. cykl „Wojenna odyseja Antka Srebrnego”.

AD

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Po przeprawie ruszyli do walki
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwszy polski technik AH-64
Mobilne dowodzenie
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Husarz na straży nieba
W obronie wschodniej flanki NATO
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Pytania o europejską tarczę
Treningi z wojskiem wracają
Wojskowe Oscary przyznane!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Pierwsi na oceanie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Zapraszamy na Festiwal
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
NATO on Northern Track
Zmiany w dodatkach stażowych
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polki pobiegły po srebro!
Układ nerwowy Mieczników
Więcej hełmów dla żołnierzy
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Serwis K9 w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Krwawa noc pośród puszczy
Sztuka ochrony zabytków
Abramsy w pętli
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Bohater odtrącony
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
„Wielka droga” dostępna online
Rajd ku czci saperów
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wiosenna burza nad Estonią
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wioślarze i triatlonistka na podium
Uwaga, transformacja!
Gry wojenne w szkoleniu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO