moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kosmiczne ambicje Politechniki Warszawskiej i PGZ

Jeśli utrzymamy zapowiadany poziom finansowania prac badawczo-rozwojowych, to za pięć lat zbudujemy polskie rakiety zdolne wynieść na orbitę niewielkiego satelitę – zapowiada prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej. Pieniądze na badania i studia doktoranckie w dziedzinie technik rakietowych i kosmicznych wyłoży m.in. Polska Grupa Zbrojeniowa.


Zacieśnienie współpracy z uczelniami wyższymi to pomysł obecnego kierownictwa Polskiej Grupy Zbrojeniowej na to, by firmy wchodzące w skład holdingu mogły opracowywać nowoczesne i innowacyjne produkty wojskowe. W ostatnim roku PGZ podpisała listy intencyjne oraz porozumienia o współpracy m.in. z Politechniką Wrocławską, Akademią Sztuki Wojennej (dawną Akademią Obrony Narodowej) oraz Wojskową Akademią Techniczną.

Jedną z najbliższych Grupie uczelni jest jednak – obok WAT – Politechnika Warszawska. Wczoraj PGZ i PW ogłosiły, iż przekuwają w czyny styczniową deklarację o wspólnych badaniach nad technologiami podwójnego przeznaczenia (wojskowego i cywilnego), a przede wszystkim – nad ich komercjalizacją. – Co z tego, że potrafimy opracować zaawansowane rozwiązania, gdy jest wyraźny problem z tym, aby trafiły one do produkcji seryjnej i do klienta – tłumaczył w styczniu cel tej współpracy prof. Jan Szmidt, rektor uczelni.

27 października zbrojeniowy holding zobowiązał się m.in. do finansowania badań nad technologiami rakietowymi i kosmicznymi, które prowadzą studenci Politechniki Warszawskiej. – Inżynierowie wykształceni na tej uczelni pracują dla największych koncernów obronnych na świecie. Chcemy ten potencjał wykorzystać do rozwoju polskiej myśli technologicznej, zwiększenia innowacyjności produkcji oraz podniesienia bezpieczeństwa kraju – wyjaśniał Arkadiusz Siwko, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zadeklarował jednocześnie, że PGZ będzie współfinansowała studia doktoranckie w dziedzinie technik rakietowych i kosmicznych.


Profesor Jan Szmidt jest przekonany, że współpraca pomiędzy Grupą a Politechniką Warszawską pomoże w opracowywaniu innowacyjnych, kosmicznych i rakietowych technologii. Jego politechnika od dawna współpracuje z największymi, światowymi koncernami zbrojeniowymi – takimi jak Raytheon, Thales, Lockheed Martin czy Airbus – więc zdaniem rektora jest ona dla PGZ idealnym partnerem. – Jeżeli utrzymamy zapowiadany poziom finansowania prac badawczo-rozwojowych, to za pięć lat będziemy mogli zbudować polskie rakiety zdolne wynieść na orbitę niewielkiego satelitę – zapowiedział rektor uczelni.

O realności tych zapowiedzi mają świadczyć dotychczasowe dokonania studentów Politechniki Warszawskiej, a dokładniej – członków Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA), działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Zbudowali oni i wystrzelili do tej pory trzy niewielkie rakiety: Amelię 1, Amelię 2 i H1, a od 2013 roku pracują nad pociskiem o nazwie TuCAN, który posłuży do wystrzelenia na wysokość kilku kilometrów ośmiu amatorskich minisatelitów, tzw. CanSatów. Konstrukcja tej rakiety ma umożliwić jej wielokrotne użycie, bowiem po starcie ma ona opaść na ziemię na spadochronach umieszczonych w dwóch częściach – głównej i silnikowej. Swój pierwszy lot TuCAN odbędzie w najbliższą sobotę – 29 października, na poligonie artyleryjskim pod Toruniem.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Politechnika Warszawska

dodaj komentarz

komentarze


Nie szpital, a instytut
 
Mobilne dowodzenie
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Pierwsza Drużyna” na start
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Przysięga w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podróż po AWACS-ie
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Zawsze gotowi do pomocy
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum Szkolenia WOT świętuje
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Serwis K9 w Polsce
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
NATO on Northern Track
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
WAM wraca po latach
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Po śladach polskich bohaterów
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Cień atomowej zagłady
Wojna w świętym mieście, epilog
Piedimonte – samobójcza misja
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pokazali bojowego ducha
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
Nowe zadania szefa SKW
Wszystkie misje AWACS-a
By Polska była bezpieczna
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO