moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

AMW w programie „Mieszkanie plus”

Agencja Mienia Wojskowego włącza się w rządowy program „Mieszkanie plus”. Przekazane przez nią grunty zostaną przeznaczone na budowę bloków, w których zamieszkają średniozamożne polskie rodziny. Część powstałych lokali ma posłużyć też jako kwatery dla żołnierzy oczekujących na mieszkanie służbowe.

„Mieszkanie plus” to program rządowy. Adresowany jest do osób, których zarobki nie pozwalają m.in. na wzięcie kredytu hipotecznego lub swobodny wynajem mieszkania na wolnym rynku. Program zakłada więc budowę lokali do wynajęcia w cenach dostępnych dla takich lokatorów, którzy później mogliby też wykupić zajmowane mieszkanie. „Rządowe” budynki – wedle założeń – nie będą więc miały wygórowanego czynszu i ceny metra kwadratowego. Wszystkie inwestycje mają być realizowane na gruntach przekazanych przez m.in. skarb państwa i jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty, województwa). Program ma ruszyć w drugiej połowie przyszłego roku.

Skorzystają też żołnierze

Kilkanaście miejscowości – w tym Gliwice, Radom, Katowice i Poznań – już wytypowało grunty pod budowę mieszkań. Wśród tych, którzy podpisali z zarządzającą projektem spółką, Bankiem Gospodarstwa Krajowego, listy intencyjne o przyłączeniu się do programu, jest też Agencja Mienia Wojskowego. To pierwsza instytucja rządowa, która postanowiła uczestniczyć w tym ogólnokrajowym projekcie. – W miarę możliwości prawnych i finansowych staramy się wspierać projekty ważne społecznie. Dzięki partnerskiej współpracy i budowie mieszkań na wynajem dla średniozamożnych rodzin będziemy mieli swój udział w zapewnieniu dachu nad głową tysiącom polskich rodzin – mówi Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW.

Ale włączając się w program „Mieszkanie plus”, Agencja chce nie tylko pomóc rozwiązać problem braku wolnych, niedrogich mieszkań w Polsce. W ten sposób realizuje również jedno ze swych ważniejszych zadań ustawowych – zakwaterowanie żołnierzy. Oni bowiem także skorzystają z programu. – Wstępna koncepcja zakłada, że część powstałych lokali posłuży właśnie jako kwatery dla żołnierzy oczekujących na mieszkanie, zwłaszcza w Warszawie – mówi Mateusz Mroz, p.o. prezesa AMW.

Przekazanie terenów

Jakie dokładnie tereny Agencja przekaże pod budowę tanich mieszkań, na razie nie wiadomo. Trwa jeszcze analiza jej zasobów mieszkaniowych. – Rozpatrując potencjalne lokalizacje i nieruchomości, musimy przede wszystkim uwzględnić potrzeby wojska. Wiemy, że żołnierze czekają na mieszkania, szczególnie długo w dużych miastach, takich jak Warszawa. Mamy tu zresztą grunty, których wykorzystanie pod inwestycję w ramach rządowego programu będziemy rozważać – wyjaśnia prezes Mroz.

Agencja bierze pod uwagę nie tylko grunty w stolicy. Jak przyznają jej przedstawiciele, również w innych miastach są rozpatrywane nieruchomości dobrze skomunikowane i położone blisko terenów z istniejącą już wielorodzinną zabudową. – Nie podjęliśmy jeszcze żadnych wiążących decyzji dotyczących konkretnych nieruchomości i lokalizacji – podkreśla Małgorzata Weber.

Nie wiadomo też na razie, na jakiej podstawie prawnej AMW miałaby przekazać pod budowę wytypowane nieruchomości. Według obecnych przepisów Agencja może bowiem przekazywać działki i obiekty samorządom, ale nie spółkom. – Jednym z rozważanych rozwiązań może być przekazanie nieruchomości spółce właśnie za pośrednictwem gminy. W porozumieniu z BGK Nieruchomości S.A. przeprowadzimy analizy dotyczące wypracowania najlepszej formuły, która pozwoli sfinalizować współpracę – zapewnia prezes Mateusz Mroz.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Krwawa noc pośród puszczy
Abramsy w pętli
NATO on Northern Track
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Na straży nieba
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pływacy i maratończycy na medal
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wszystkie misje AWACS-a
Nowe zadania szefa SKW
Śladami ojca
Po przeprawie ruszyli do walki
Zawsze gotowi do pomocy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Orzeł dla bohaterów
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wioślarze i triatlonistka na podium
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Mobilne dowodzenie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Układ nerwowy Mieczników
Bohater odtrącony
W obronie wschodniej flanki NATO
Ameryka daje wsparcie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pytania o europejską tarczę
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO