moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rosyjska propaganda może być groźna

Władze w Moskwie chcą, aby Rosjanie wierzyli, że ich kraj jest otoczony przez wrogów, z którymi muszą walczyć. Kreml przekonuje ich, że Zachód konspiruje przeciwko Rosji, by zdestabilizować jej sytuację wewnętrzną – mówi Grigory Kuzniecow, ukraiński dziennikarz. Były producent w stacji Russia Today odsłania mechanizmy rosyjskiej propagandy w mediach.


Przez kilka lat był Pan producentem w dziale zagranicznym Russia TV, a następnie Russia Today. Odszedł Pan po wybuchu wojny w Gruzji. Dlaczego?

Grigory Kuzniecow: Przez sześć lat pracy widziałem, jak w rosyjskich mediach narasta propaganda i dezinformacja. Na początku dotyczyło to jedynie tematów krajowych, a nie wiadomości zagranicznych. Dla mnie momentem przełomowym był wybuch wojny w Gruzji w nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 roku. Gruzińskie wojska wkroczyły wtedy do separatystycznej Osetii Południowej, a Rosja odpowiedziała kontratakiem. Nasi szefowie polecili nam zrobienie materiału, z którego wynikało, że to Gruzja jest agresorem, a Rosja działa w słusznej sprawie. To była agresywna i napastliwa propaganda. Z czasem zaczęła obejmować coraz większe obszary. Także informacje zagraniczne stały się narzędziem propagandy. Nie chciałem być dłużej częścią tego procesu manipulacji.

Jaki jest cel tej propagandy? Chodzi o przekonanie odbiorców z Zachodu do narracji Kremla czy o wywoływanie chaosu?

Propaganda rosyjska ma wielu adresatów, ale głównie jest skierowana do własnych obywateli. Władze w Moskwie chcą, aby Rosjanie wierzyli, że ich kraj jest otoczony przez wrogów, z którymi muszą walczyć. Kreml przekonuje też, że państwa zachodnie konspirują przeciwko Rosji i chcą zdestabilizować jej sytuację wewnętrzną. Niestety większość Rosjan w to wierzy. Jednocześnie istnieją wielojęzyczne media nastawione na zagranicznych odbiorców, takie jak stacja telewizyjna RT czy agencja informacyjna Sputnik. Ich zadaniem jest ukazywanie Rosji w jak najlepszym świetle.

Co można zrobić, aby się bronić przed agresywną propagandą?

Kraje demokratyczne i ich wolne media nie mogą używać takich samych metod jak Rosja. Przede wszystkim powinniśmy wychwytywać tworzone przez propagandę fałszywe mity.

Na przykład jakie?

Historia Lizy, niemieckiej dziewczynki jakoby porwanej w Berlinie przez syryjskich imigrantów. Informacja wywołała uliczne protesty oburzonych Niemców, a okazała się fałszywa. Jej celem była destabilizacja państwa. Inna wiadomość dotyczyła kilkuletniego rosyjskiego chłopca, który miał zostać ukrzyżowany przez ukraińskich bojowników w Słowieńsku. To się nigdy nie wydarzyło, ale wiele osób w te doniesienia uwierzyło, ponieważ podały ją główne rosyjskie kanały informacyjne. Ta druga historia miała wpływ także na moje życie.

W jaki sposób?

Pracowałem w Doniecku jako producent i reporter niemieckiej stacji ZDF TV, relacjonwałem sytuację na Ukrainie. Znaleźliśmy się na terenie kontrolowanym przez separatystów i w pewnym momencie zostaliśmy otoczeni przez grupę uzbrojonych i agresywnych mężczyzn. Celowali w nas i mówili, że nienawidzą Ukraińców oraz media, które ich popierają. Twierdzili, że ukraińscy żołnierze to bestie, które ukrzyżowały małego chłopca. Wytłumaczyliśmy im, że była to wymyślona informacja i wszystko skończyło się dobrze. To pokazuje, jak działa propaganda oraz to, jak groźne są kłamstwa podawane w mediach.

Grigory Kuzniecow, dziennikarz ukraiński, współpracownik m.in. CBS News, World Wide Pictures, European Space Agency, LE VISION GmbH. W latach 2002–2005 był producentem w dziale zagranicznym stacji Russia TV, a przez następne trzy lata pełnił tę samą funkcję w Russia Today. Od 2010 roku producent i reporter stacji ZDF TV.

rozmawiała Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~czytelnik
1479589440
ale propaganda antyrosyjska , aż zionie ....... nie jestem fanem rosji ale żeby tak nadawać.... my jesteśmy słowianami, jak rosjanie , białorusini zy ukraincy, a gruzja ? kim jest ? panstwem granicznym ? natowskim sprzedawczykiem ? dołączyla do krajów okrązających rosję ? czemu te kraje tzw zakaukaskie nie mogą się dogadać, połączyć , zjednoczyć, stworzyc wspólnego osrodka ? gruzja sama w sobie jest niczym, centrum jatrzenia pomiędzy wschodem i zachodem.... po co jej to ?
53-3D-95-DA

Krwawa noc pośród puszczy
 
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Pływacy i maratończycy na medal
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Flota Bayraktarów w komplecie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polki pobiegły po srebro!
Bohater odtrącony
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wojna w świętym mieście, epilog
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Po przeprawie ruszyli do walki
Śladami ojca
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Gry wojenne w szkoleniu
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Układ nerwowy Mieczników
Serwis K9 w Polsce
Armia Andersa w operacji „Honker”
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO on Northern Track
I zdobyliśmy!
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W obronie wschodniej flanki NATO
Na straży nieba
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pierwsi na oceanie
Pytania o europejską tarczę
Broń Hitlera w rękach AK
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO