moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wrocławska uczelnia przygotuje do egzaminów z wf

Zajęcia na basenie, wyciskanie w siłowni, a później zmagania na bieżni – to plan kursu, który zorganizowała wrocławska szkoła oficerska dla osób zainteresowanych studiami wojskowymi. Szkolenie ma nauczyć kandydatów, jak prawidłowo trenować, by bez problemu zdać egzamin sprawnościowy na uczelnię. Dwudniowy kurs odbędzie się w najbliższy weekend.

To pierwsze tego rodzaju szkolenie zorganizowane w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych. – Po prostu wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom kandydatów – mówi kpt. Małgorzata Kowalska z biura prasowego wrocławskiej szkoły oficerskiej.

Podczas dwudniowego kursu kandydaci dowiedzą się, jak wygląda egzamin z wychowania fizycznego i poznają najlepsze sposoby przygotowania się do niego. – By dobrze zdać egzamin sprawnościowy, trzeba solidnie trenować nawet kilka miesięcy. Ci, którzy myślą, że zdołają poprawić kondycję tuż przed egzaminami, mogą się przeliczyć – mówi płk Mirosław Doliński, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu w WSOWL.

Dlatego instruktorzy z WSOWL chcą pokazać, na co zwrócić uwagę podczas przygotowań, jak planować treningi i jak rozłożyć siły podczas poszczególnych konkurencji. Zdaniem pułkownika, to kwestie nie do przecenienia, bo wielu kandydatów niewłaściwe przygotowuje się do testów. – Jednego dnia biegają, drugiego pływają. A potem na egzaminie wstępnym, gdy wszystkie konkurencje trzeba wykonać jedna po drugiej, w krótkich odstępach czasu, często okazuje się, że brakuje im siły – mówi pułkownik.

Podczas zajęć będą korzystać z obiektów sportowych uczelni. Na siłowni będą wykonywać ćwiczenia kształtujące siłę mięśni ramion oraz grzbietu, a na hali sportowej poznają, jak kształtować szybkość i zwinność. Kurs obejmie też pływanie na basenie oraz biegi.

Na koniec szkolenia kandydaci przejdą próbny egzamin sprawnościowy według norm obowiązujących na prawdziwych egzaminach. Uczestnicy zmierzą się w biegu na dystansie 1000 metrów (kobiety 800 metrów), podciąganiu na drążku (kobiety zwis na drążku), biegu wahadłowym 10 × 10 metrów (kobiety bieg po kopercie) i pływaniu na dystansie 50 metrów. – Dzięki temu kandydaci będą mogli od razu ocenić swoje siły, możliwości, a także szanse na zaliczenie egzaminu – dodaje kpt. Kowalska.

W pierwszej edycji kursu weźmie udział 15 kandydatów. Wśród nich Mikołaj Żelazny spod Wrocławia. W maju będzie pisał maturę, ale już wie, że chce studiować we wrocławskiej uczelni, by zostać żołnierzem. Od niemal roku przygotowuje się do egzaminów wstępnych. – Chcę mieć poczucie, że zrobiłem wszystko, by zdać je jak najlepiej – mówi Mikołaj.

Przedstawiciele uczelni liczą, że dla osób, które rozważają studia w szkole oficerskiej, kurs będzie przydatny. – Chcemy, by były to kursy cykliczne. Kolejny zamierzamy zorganizować w marcu – mówi kpt. Małgorzata Kowalska. W końcu kondycja to oręż każdego żołnierza.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. WSOWL

dodaj komentarz

komentarze

~Anty Nepotyzm
1479501720
Przede wszystkim powinni zaniechać przyjmowania "plecaków" Jakim wałem może zaliczyć testy człowiek, który nawet razu nie podciągnie się na drążku? Takie fakty. Nie znam liczb, lecz strzelając przynajmniej połowa ma ułatwienia. O drugą połowę miejsc można się bić. Sądzę, że to i tak delikatnie mówiąc jak jest. P. S. Szkoda, że jest moderacja postów, pozdrowienia dla moderatora jeśli postanowi, że komentarz został zaakceptowany.
1E-AE-32-33

Nowe zadania szefa SKW
 
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
By Polska była bezpieczna
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Ryś” z laserem
Serwis K9 w Polsce
Cień atomowej zagłady
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ameryka daje wsparcie
„Grand Quadriga ‘24”
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Pływacy i maratończycy na medal
Przysięga w Limanowej
Po śladach polskich bohaterów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Nie szpital, a instytut
Flota Bayraktarów w komplecie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pokazali bojowego ducha
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Broń Hitlera w rękach AK
Ostatnia droga Pileckiego
Zawsze gotowi do pomocy
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
WAM wraca po latach
Centrum Szkolenia WOT świętuje
They Will Check The Training Results in Combat
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wszystkie misje AWACS-a
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ratownicy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO