moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zaplecze dla wojska

Koncepcję tzw. paszportu do współpracy z Siłami Zbrojnymi RP oraz jednolity program szkolenia członków organizacji proobronnych przedstawiło MON podczas konferencji poświęconej temu ruchowi. Na program składają się kursy w jednostkach wojskowych, obejmujące m.in. musztrę, taktykę, łączność, szkolenie medyczne i chemiczne.

Przedstawiciele prawie 50 najważniejszych organizacji proobronnych przyjechali do Warszawy, aby spotkać się z ministrem obrony narodowej na konferencji dotyczącej współpracy resortu z organizacjami proobronnymi w latach 2016–2017. – Bez waszej determinacji, bez ruchu proobronnego nie byłoby dążenia do przemiany i odbudowy Wojska Polskiego – powiedział Antoni Macierewicz. Zaznaczył, że fundamentem działania organizacji proobronnych jest patriotyzm. – Macie jedną partię polityczną, tą partią jest Polska – dodał.

Minister zaapelował o zachowanie jak największej jedności, spójności i współdziałania ruchu proobronnego, w tym o ujednolicanie wewnętrznych regulaminów i ćwiczeń. Szef MON zaznaczył przy tym, że organizacje nie muszą rezygnować z własnej tożsamości. – Ważne jest, abyście według podobnego modelu ćwiczyli, szkolili swoich członków i realizowali tę kluczową funkcję, która na was spada, czyli łączenie wysiłku na rzecz bezpieczeństwa struktur samorządowych i rządowych z wysiłkiem Ministerstwa Obrony Narodowej – podkreślił minister.

Antoni Macierewicz przypomniał, że członkowie organizacji proobronnych mogą wstąpić w szeregi wojsk obrony terytorialnej. Obiecał, że MON będzie wspierał ich finansowo, a Agencja Mienia Wojskowego przekaże im mienie, które nie jest już potrzebne wojsku i znajduje się w jej zasobach. – Tworzycie naturalne zaplecze wojsk obrony terytorialnej, będącej piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Waszą rolą jest łączyć obronę terytorialną z działalnością struktur administracyjnych – mówił Antoni Macierewicz.


Film: MON

Koncepcję tzw. paszportu do współpracy z Siłami Zbrojnymi RP przedstawił Waldemar Zubek, dyrektor Biura ds. Proobronych. – Paszport to zaświadczenie, że dana grupa odbyła szkolenie, które uprawnia ją do wspólnych ćwiczeń z oddziałem wojskowym – tłumaczył. Biuro opracowało jednolity program szkolenia składający się z kursów podstawowych i specjalistycznych, które w 2017 roku będą się odbywały w jednostkach wojskowych. Obejmują one m.in. musztrę, taktykę, łączność, szkolenie medyczne i chemiczne.

Program chwalił Mariusz Sybilski, wiceprezes stowarzyszenia FIA – Wierni w gotowości pod bronią, którego instruktorzy prowadzą szkolenia wojskowe dla członków organizacji proobronnych i uczniów klas mundurowych. Zwracał uwagę, że z jednej strony paszport dopuszcza organizacje do działania z wojskiem, a z drugiej – wyrówna poziom ich wyszkolenia. – To przepustka do dalszej współpracy z wojskiem. Dzięki paszportowi będę mógł w przyszłości pojechać na ćwiczenia poligonowe „Dragon” i działać razem z żołnierzami – mówi Mariusz Sybilski.

Propozycje MON dobrze przyjęły też inne organizacje proobronne. – Jesteśmy zainteresowani udziałem w szkoleniach – podkreślał kpt. Ireneusz Jastrzębski, szef Wydziału Organizacyjnego Związku Strzeleckiego „Strzelec”, organizacji mającej w całym kraju około 1500 członków. Jak mówił kapitan, w tym roku strzelców szkolili żołnierze z Oddziału Specjalnego Żandarmerii w Mińsku Mazowieckim. W grudniu 35 członków organizacji zakończy naukę i otrzyma certyfikaty.

Konferencję zorganizowało Biuro do Spraw Proobronnych MON.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Zawsze gotowi do pomocy
 
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojna w świętym mieście, epilog
„Pierwsza Drużyna” na start
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wszystkie misje AWACS-a
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Układ nerwowy Mieczników
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Grand Quadriga ‘24”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Bohater odtrącony
Na straży nieba
Orzeł dla bohaterów
They Will Check The Training Results in Combat
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Po przeprawie ruszyli do walki
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Abramsy w pętli
W obronie wschodniej flanki NATO
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Nowe zadania szefa SKW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
NATO on Northern Track
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
By Polska była bezpieczna
Więcej hełmów dla żołnierzy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO