moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

ORP „Błyskawica” zamknięty dla zwiedzających aż do maja

Na ORP „Błyskawica” zakończył się kolejny sezon muzealny. Zwiedzający będą mogli ponownie wejść na jego pokład dopiero w maju przyszłego roku. Do tego czasu załoga przeprowadzi prace konserwatorskie. „Błyskawica” jest najstarszym na świecie zachowanym niszczycielem. Każdego roku ten historyczny okręt zwiedza około 100 tysięcy osób.

ORP „Błyskawica” nie wychodzi już w morze, ale nadal pełni ważną funkcję. Jest okrętem reprezentacyjnym polskiej marynarki, a zarazem jednym z najpopularniejszych w kraju muzeów. – Każdego roku na jego pokład wchodzi średnio 100 tysięcy zwiedzających – informuje Tatiana Baczyńska z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ORP „Błyskawica” stanowi oddział tej placówki). Nie inaczej było podczas sezonu, który zakończył się 30 listopada. – Co prawda nie mamy jeszcze danych ze sprzedaży biletów, ale jedno jest pewne: okręt ma za sobą bardzo intensywny czas – przyznaje Baczyńska.

Pokład „Błyskawicy” jest otwarty dla zwiedzających od 1 maja. W tym roku na okręcie – po raz drugi w historii – została zorganizowana „Błyskawiczna majówka”. Goście mogli zwiedzać „Błyskawicę” za symboliczną złotówkę, posłuchać wojskowej orkiestry oraz chóru Akademii Marynarki Wojennej, a także wzorem załogi ustawić się do pamiątkowej fotografii na burcie. Przedsięwzięcie spotkało się ze sporym zainteresowaniem mieszkańców Gdyni i turystów. Podobnie było podczas majowej Nocy Muzeów oraz morskiego chrztu dzieci, który został zorganizowany przez Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” z okazji Dnia Dziecka. Na tym jednak nie koniec.

– W tym roku „Błyskawica” zaistniała też w świecie wirtualnym. Jako pierwszy polski okręt została włączona do popularnej gry „World of Warships”, gdzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem graczy – podkreśla Tatiana Baczyńska. Fakt ten doczekał się aż 90 wzmianek w mediach na całym świecie. – Mamy nadzieję, że zaprocentuje to i w przyszłości przełoży się na liczbę zwiedzających – zaznacza. Do tego dochodzi jeszcze powiększenie prezentowanej na pokładzie kolekcji eksponatów. – W ramach wystawy prezentowany jest służbowy mundur bosmana Jana Napierały, który podczas II wojny światowej służył w załodze niszczyciela – informuje Baczyńska.

ORP „Błyskawica” bardzo często występował też w drugiej ze swoich ról. Jako okręt reprezentacyjny gościł na pokładzie między innymi prezydenta Andrzeja Dudę. Podczas Święta Marynarki Wojennej zwierzchnik sił zbrojnych przemawiał z pokładu okrętu i przyjmował z niego defiladę kompanii i orkiestry reprezentacyjnej MW oraz marynarskich pododdziałów. – Do tej wizyty przygotowywaliśmy się kilka dni – przyznaje kmdr por. Jerzy Łubkowski, dowódca ORP „Błyskawica”.

Teraz okręt będzie zamknięty dla zwiedzających. – To kwestia bezpieczeństwa. Część trasy, którą przemierzają turyści, wiedzie przez otwarty pokład. Jesienią i zimą może tam być ślisko, coraz szybciej też zapadają ciemności – wyjaśnia Baczyńska. Ale to niejedyny powód. – Musimy mieć czas, by na okręcie przeprowadzić prace konserwacyjne – tłumaczy kmdr por. Łubkowski. – Członkowie załogi muszą zabezpieczyć sprzęt i uzbrojenie, na przykład nałożyć smar na urządzenia zagrożone korozją, czy przemalować powłoki lakiernicze tam, gdzie podczas sezonu uległy starciu – wylicza. Jest jeszcze kwestia szkolenia załogi. – Nasi marynarze pozostają w normalnej służbie. Wychodzą w morze na innych okrętach, by podtrzymać nawyki. Muszą utrwalać specjalistyczną wiedzę, przypominać sobie regulamin służby okrętowej czy marynarski ceremoniał – podkreśla dowódca ORP „Błyskawica”. Do tego poznają tajniki obsługi i konserwacji sprzętu na własnej jednostce, a także pogłębiają wiedzę o jej historii. – Skład załogi od czasu do czasu się zmienia. Ostatnio, na przykład, przyjęliśmy dwóch nowych marynarzy. Musimy dbać, by znajomością niszczyciela nie odbiegali od pozostałych – zaznacza kmdr por. Łubkowski.

Dowódca przyznaje, że ORP „Błyskawica” czeka także remont w stoczni. – Ostatnie większe prace zostały przeprowadzone na przełomie 2011 i 2012 roku. A okrętowi przydałby się chociażby gruntowny przegląd podwodnej części kadłuba, i to znacznie dokładniejszy niż może wykonać w porcie schodzący pod wodę nurek – przyznaje kmdr por. Łubkowski. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy miałoby to nastąpić.

ORP „Błyskawica” został zbudowany przez stocznię w Cowes na wyspie Wight. Do służby wszedł 25 listopada 1937 roku. Zaliczał się do klasy dużych niszczycieli. Został uzbrojony w siedem 120-milimetrowych armat Boforsa, działa przeciwlotnicze, najcięższe karabiny maszynowe, zrzutnie bomb głębinowych i wyrzutnie torped, jego załoga zaś liczyła 192 marynarzy. Krótko przed wybuchem II wojny światowej dowództwo marynarki w ramach planu „Peking” wycofało go do Wielkiej Brytanii. W kolejnych latach okręt walczył u boku Royal Navy. Wziął udział między innymi w ewakuacji Dunkierki, w bitwie o Atlantyk, w operacji lądowania aliantów w północnej Afryce, osłaniał także desant na plaże Normandii. W 1947 roku wrócił do Polski. Do 1975 roku służył – przez dwie dekady – jako niszczyciel, następnie stacjonarny okręt obrony przeciwlotniczej, wreszcie hulk mieszkalny. W 1976 roku stał się okrętem-muzeum.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Muzeum Marynarki Wojennej

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1480868520
Tak mi się wydaje, że BŁYSKAWICA ma siłę uderzeniową większą niż współczesne nasze okręty MW. Mylę się?
82-70-0D-C9

Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
 
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Mobilne dowodzenie
Nowe zadania szefa SKW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Krwawa noc pośród puszczy
Wszystkie misje AWACS-a
„Ryś” z laserem
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Zawsze gotowi do pomocy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Serwis K9 w Polsce
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Grand Quadriga ‘24”
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Piedimonte – samobójcza misja
Bohater odtrącony
Układ nerwowy Mieczników
Na straży nieba
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Polki pobiegły po srebro!
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Nie szpital, a instytut
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Pierwsza Drużyna” na start
NATO on Northern Track
They Will Check The Training Results in Combat
Flota Bayraktarów w komplecie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojna w świętym mieście, epilog
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Śladami ojca
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Abramsy w pętli
Cień atomowej zagłady
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ostatnia droga Pileckiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO