moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pomóż kombatantom

Na świąteczną „Paczkę dla bohatera” czeka ponad 1,1 tysiąca kombatantów. Wolontariusze zbierają głównie artykuły spożywcze, ciepłe ubrania, środki czystości. Jednak byłym żołnierzom potrzebne są również aparaty słuchowe i chodziki. Akcja trwa do 15 grudnia nie tylko w Polsce, lecz także we Francji, Wielkiej Brytanii i Holandii.

Ponad dwustu wolontariuszy akcji „Paczka dla bohatera” zbiera świąteczne podarki dla kombatantów. – Pomagamy między innymi żołnierzom Armii Krajowej i powstańcom warszawskim. Ale tak naprawdę nie ma dla nas znaczenia, gdzie służyli. Wspieramy każdego, kto potrzebuje pomocy – mówi organizator akcji st. sierż. rez. Tomasz Sawicki, który służył w 15 Wielkopolskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej. Akcja „Paczka dla bohatera” to indywidualna inicjatywa byłego żołnierza, organizowana już po raz szósty. Starszy sierżant rezerwy T. Sawicki dodaje, że na wsparcie czekają głównie kombatanci II wojny światowej i walk po 1945 roku.– Jestem byłym żołnierzem i nie wypada mi płakać, ale coś ściska mnie za gardło, gdy widzę, w jakich warunkach żyją niektórzy – przyznaje Sawicki. – Są to osoby o różnych życiorysach. Czasami bardzo dramatycznych i dziś szczególnie potrzebują naszej pomocy.

W akcję może włączyć się każdy. Potrzebna jest żywność z długim terminem ważności: mąka, cukier, kasze, słodycze, makarony. A także środki do utrzymywania higieny: żele pod prysznic, pasty do zębów, mydła, szampony, koce, ciepłe skarpety. Organizatorzy zastrzegają, że nie zbierają pieniędzy. Produkty trzeba dostarczyć koordynatorom do specjalnie wyznaczonych punktów w 40 miastach Polski (m.in. w Warszawie, Lublinie, Poznaniu oraz mniejszych, takich jak Siedlce, Międzyrzecz, Łochów), a także w Europie. Pełna ich lista wraz z nazwiskami osób odpowiedzialnych za zbiórkę została zamieszczona na Facebooku (link).

W tym roku kombatanci poprosili organizatorów o aparaty słuchowe, chodziki oraz materac przeciwodleżynowy. – Liczymy na to, że zgłoszą się do nas firmy, które podarują tego typu sprzęt naszym bohaterom – apeluje st. sierż. rez. Tomasz Sawicki. Podkreśla, że do paczki warto dołączyć także świąteczne kartki i laurki, które mogą wykonać dzieci. – Takie gesty sympatii są dla kombatantów niezmiernie ważne. Wspaniale jest widzieć uśmiech, gdy czytają życzenia i oglądają własnoręcznie zrobione pocztówki – mówi starszy sierżant rezerwy.

Jeśli ktoś nie ma możliwości dostarczenia produktów do wyznaczonych miejsc, może skorzystać z opcji zakupów w sklepach internetowych. – Wystarczy poprosić o przekazanie paczki pod adres konkretnego punktu – mówi Sawicki.

Do akcji można przyłączyć się także, zostając wolontariuszem. – Czekam na zgłoszenia wszystkich, którzy chcieliby pomóc segregować produkty, a potem rozwozić je kombatantom – mówi organizator. – Najłatwiej skontaktować się ze mną przez Facebooka lub telefonicznie (linki). Pamiętajcie, że działamy w całej Polsce i szukamy chętnych do pomocy w różnych miastach – dodaje były żołnierz. Organizatorzy proszą również, by jak najwięcej mówić o ich kampanii, udostępniać informacje w mediach społecznościowych, opowiadać o niej znajomym, nagłaśniać informacje w jednostkach wojskowych. Do tej pory do pomocy włączyli się żołnierze 5 Pułku Inżynieryjnego, 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, 12 Batalionu Dowodzenia ze Szczecina, 5 Pułku Artylerii i 17 Brygady Zmechanizowanej.

Akcja zbierania produktów potrwa do 15 grudnia. Potem wolontariusze posegregują otrzymane podarki i rozwiozą je do ponad tysiąca kombatantów. – Zrobimy wszystko, by paczki dotarły do bohaterów przed Bożym Narodzeniem – zapewnia st. sierż. rez. Tomasz Sawicki.

Ewa Korsak

autor zdjęć: mjr Joanna Kempa

dodaj komentarz

komentarze


Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Honor weteranom misji!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Ostatnia droga Pileckiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Pokazali bojowego ducha
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Serwis K9 w Polsce
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Podróż po AWACS-ie
Przysięga w Limanowej
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Po śladach polskich bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ratownicy na medal
By Polska była bezpieczna
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
Piedimonte – samobójcza misja
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
NATO on Northern Track
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Hełmy – nowoczesne i na miarę
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
„Grand Quadriga ‘24”
Nie szpital, a instytut
Wojna w świętym mieście, epilog
Nowe zadania szefa SKW
WAM wraca po latach
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
„Pierwsza Drużyna” na start
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Ryś” z laserem
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO