moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Startują programy naukowe MON

Za trzy miesiące 34 związanych z obronnością specjalistów z USA i Europy poprowadzi zajęcia w polskich szkołach oficerskich. A już za kilka dni zostanie rozstrzygnięty konkurs MON na projekty badawcze, które na uczelniach i w instytutach wojskowych będą prowadzili młodzi naukowcy wracający z zagranicy. To tylko część resortowego programu dla wojskowego szkolnictwa.


– Chcemy podnieść prestiż naukowy wojskowych uczelni i instytutów badawczych, zwiększyć ich konkurencyjność i otworzyć je na zewnętrzne środowiska naukowe – mówi prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony narodowej, odpowiedzialny m.in. za szkolnictwo wyższe. Mają temu służyć dwa programy naukowe realizowane przez resort: „Katedry ad hoc” i „Kościuszko”.

W ramach pierwszego projektu do Polski będą zapraszani wybitni naukowcy z zagranicy, którzy mają prowadzić zajęcia. Na konkurs ogłoszony wiosną przez Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiedziało pięć wojskowych szkół. Zgłosiły 34 naukowców z USA i Europy. To specjaliści z wielu dziedzin, m.in. logistyki, nanoinżynierii (nauka badająca obiekty o bardzo małych rozmiarach, rzędu nanometrów) czy wojskowej strategii.

Autorytety z zagranicy

– Zgłoszenia były na tyle wartościowe, że kapituła projektu, złożona z niezależnych recenzentów, zaakceptowała wszystkie z nich – mówi wiceszef MON. Najwięcej, bo aż 11 naukowców, przyjedzie z wykładami do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Będzie wśród nich prof. Makarand Hastak (Purdue University) z USA, który omówi problemy zarządzania ryzykiem w projektach inżynieryjnych.

Dziesięciu zagranicznych specjalistów będzie gościła Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie. Jednym z nich będzie prof. Paul Latawski, historyk i teoretyk wojskowości z brytyjskiej Royal Military Academy w Sandhurst. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni zaprosiła sześciu gości, wśród nich prof. Milana Vegę z Newport Naval War College w USA, który opowie o prowadzeniu operacji połączonych z udziałem różnych rodzajów wojsk.

W Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie będzie wykładać czterech naukowców z zagranicy, m.in. Słowak dr Jan Pila z Wydziału Lotnictwa Politechniki Koszyckiej. Omówi on nowoczesne metody w diagnostyce statków powietrznych i aspekty bezpieczeństwa lotniczego. Do Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie przyjedzie natomiast trzech wykładowców, wśród nich prof. Martin Ostoja-Starzewski z Uniwersytetu Illinois, specjalista inżynierii budowlanej.

Pierwsze wykłady rozpoczną się w lutym. Całkowity koszt to 900 tys. zł, pokryje go resort obrony. – Już teraz planujemy drugą edycję na wiosnę 2018 roku. Chcemy zaprosić kolejnych kilkudziesięciu naukowców. Cały program przewidziany jest na 5 lat – informuje wiceszef MON.

Młodzi wracają

Drugi projekt realizowany przez resort obrony to program badań naukowych „Kościuszko”. Ma on zachęcać do powrotu z emigracji polskich naukowców z doktoratami. – Chcemy, aby prowadzili na uczelniach, w instytutach i szpitalach klinicznych podległych MON projekty badawcze. Nie muszą one być bezpośrednio związane z obronnością, ważne aby wzmacniały potencjał naukowy danej instytucji – wyjaśnia prof. Fałkowski.

Do udziału w konkursie, organizowanym w ramach programu, wojskowe uczelnie i instytuty zgłosiły 11 młodych naukowców. Dwa wnioski zostały odrzucone z przyczyn formalnych. Pozostałe projekty są już zaopiniowane przez krajowych i zagranicznych recenzentów. W najbliższym czasie propozycje oceni komitet konkursowy, który wybierze laureatów. Badania ruszą od połowy 2017 roku.

Poszczególne projekty badawcze finansowane przez MON mają trwać od 1,5 roku do 3 lat. Resort chce przeznaczyć na prace każdego z młodych naukowców po 1,5 mln zł. – W tej sumie zawierają się koszty stworzenia laboratoriów, zakupu sprzętu, wyjazdów zagranicznych oraz dopłaty do pensji – wylicza wiceminister.

Wiceszef MON ma nadzieję, że naukowcy pozostaną w Polsce na dłużej, zdobywając potem środki na badania między innymi z grantów. – Dzięki temu przeniosą oni do kraju swoje doświadczenie i wiedzę zdobyte za granicą – podkreśla prof. Fałkowski.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: DUW

dodaj komentarz

komentarze


Hełmy – nowoczesne i na miarę
 
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zawsze gotowi do pomocy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Układ nerwowy Mieczników
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wszystkie misje AWACS-a
Bohater odtrącony
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Piedimonte – samobójcza misja
By Polska była bezpieczna
„Ryś” z laserem
Na straży nieba
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Broń Hitlera w rękach AK
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Po śladach polskich bohaterów
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ostatnia droga Pileckiego
Abramsy w pętli
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Nie szpital, a instytut
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Grand Quadriga ‘24”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Serwis K9 w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Flota Bayraktarów w komplecie
Mobilne dowodzenie
Cień atomowej zagłady
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO