moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Piłsudski – twórca niepodległej Rzeczypospolitej

Józef Piłsudski łączył w sobie cechy dobrego gospodarza, wizjonera i dalekowzrocznego polityka – mówił prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony narodowej podczas konferencji „Nie tylko żołnierz i polityk”. Spotkanie zorganizowała w Warszawie Centralna Biblioteka Wojskowa z okazji 149. rocznicy urodzin marszałka Piłsudskiego. 

Był komendantem I Brygady Legionów Polskich, Naczelnikiem Państwa i Wodzem Naczelnym, ale przede wszystkim jednym z wielkich twórców wolnej Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie. W rocznicę jego urodzin Centralna Biblioteka Wojskowa, która nosi imię Marszałka, zorganizowała konferencję na jego temat. W spotkaniu uczestniczył wiceminister obrony narodowej. Profesor Wojciech Fałkowski przypomniał, że to właśnie Piłsudski na początku lat trzydziestych XX wieku przewidział sytuację, w której Polska znalazła się w 1939 roku, choć nie umiał jej zapobiec. – Powiedział, że jeśli czeka nas wojna na dwóch frontach, Polska nie będzie miała szans jej wygrać – opowiadał wiceminister.

Żyć w wolności

Jan Józef Kasprzyk, pełniący obowiązki szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przytoczył natomiast dwa, ważne jego zdaniem, zdarzenia z życia Marszałka. Jednym z nich był list wysłany przez Piłsudskiego do przyjaciela Feliksa Perla w 1908 roku. – Napisał w nim, że jest człowiekiem, który nie potrafi żyć w mentalności niewolniczej i chce z Polaków uczynić naród ludzi wolnych – opowiadał Kasprzyk.

Drugim zdarzeniem było spotkanie w 1913 roku ze Stefanem Żeromskim w Zakopanem. Piłsudski ubrany w kalesony, bo jego jedyne spodnie były u krawca w naprawie, rozmawiał z pisarzem o wolnej Polsce i snuł plany co do jej przyszłego ustroju oraz granic. Żeromski napisał potem: „Trzeba mieć niewzruszoną wiarę w niepodległość, aby siedząc w gaciach rozmawiać o Polsce, której nie ma”. – Ta chęć życia w wolności i wiara w niepodległość Polski, to klucz do zrozumienia Piłsudskiego – uważa Jan Józef Kasprzyk. Dodał, że Marszałek chciał, aby Polska była wielka, bo tylko z takim państwem liczą się przyjaciele i wrogowie. – Ta myśl musi być wskazówką dla współczesnych Polaków – zaznaczył Kasprzyk.

Miłośnik motoryzacji

Z kolei prof. Janusz Odziemkowski, kierownik Katedry Historii Wojskowości Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, mówił o prywatnym życiu Marszałka: jak spędzał czas z rodziną w Sulejówku, o jego ulubionych zwierzętach czy zamiłowaniu do punktualności i samochodów. – Wbrew temu, co mówiono w czasach PRL-u, Piłsudski myślał nie tylko o kawalerii, rozumiał też znaczenie motoryzacji i przyczynił się do jej rozwoju – mówił historyk. Profesor podkreślił, że to za rządów Marszałka Polska kupiła za granicą licencje, dzięki którym stworzono podstawy pod budowę nowoczesnego przemysłu motoryzacyjnego. – Bez geniuszu Józefa Piłsudskiego nie byłoby niepodległej Polski – podsumował dr Jan Tarczyński, dyrektor CBW.

Spotkanie zakończył pokaz filmu dokumentalnego TVP SA „Polki nad Londynem”, opowiadającego o polskich kobietach pilotach, które podczas II wojny służyły w Wielkiej Brytanii. Jedną z nich była Jadwiga Piłsudska, córka Marszałka, która m.in. transportowała bombowce z fabryk na lotniska bojowe.

W rocznicę urodzin Piłsudskiego prof. Fałkowski wręczył też kilkunastu osobom, w tym pracownikom CBW, medale „Pro Patria”, przyznawane za zasługi w kultywowaniu pamięci o walkach o niepodległość ojczyzny.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku na Wileńszczyźnie. Był jednym z organizatorów niepodległościowej Polskiej Partii Socjalistycznej, twórcą ruchu strzeleckiego i Polskiej Organizacji Wojskowej. Po wybuchu I wojny światowej został komendantem I Brygady Legionów Polskich. Gdy Rzeczpospolita odzyskała niepodległość, objął naczelne dowództwo nad polskimi wojskami. W latach 1919–1921 jako naczelny wódz toczył walki z bolszewikami. zakończone pokojem w Rydze. W roku 1923 wycofał się z życia politycznego aż do zamachu majowego w 1926 roku. Po przejęciu władzy był twórcą rządów sanacyjnych, naczelnym wodzem polskiej armii i pierwszym marszałkiem Polski. Zmarł 12 maja 1935 roku, a jego ciało spoczęło na Wawelu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Pokazali bojowego ducha
 
Pływacy i maratończycy na medal
By Polska była bezpieczna
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Zawsze gotowi do pomocy
Po śladach polskich bohaterów
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mobilne dowodzenie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Ostatnia droga Pileckiego
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Ryś” z laserem
Flota Bayraktarów w komplecie
Broń Hitlera w rękach AK
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Ameryka daje wsparcie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Nowe zadania szefa SKW
Nie szpital, a instytut
„Grand Quadriga ‘24”
WAM wraca po latach
Piedimonte – samobójcza misja
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Układ nerwowy Mieczników
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Hełmy – nowoczesne i na miarę
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
They Will Check The Training Results in Combat
Szachownice nie dotarły nad Finlandię

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO