moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy na „Toy Drop”

Zasady operacji „Toy Drop” są proste: chcesz wziąć udział w międzynarodowym szkoleniu spadochronowym – musisz przynieść zabawkę dla dzieci. Do charytatywnej akcji po raz kolejny w Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych przyłączyli się polscy żołnierze. Spadochroniarze z 6 Brygady Powietrznodesantowej przekazali zabawki dla wychowanków domów dziecka i desantowali się.

„Toy Drop” to międzynarodowa operacja, która łączy szkolenie spadochronowe z akcją charytatywną. Polscy żołnierze uczestniczą w niej regularnie od 2010 roku. Najczęściej w operację „Toy Drop” angażują się spadochroniarze z 6 Brygady Powietrznodesantowej, szturmani z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz żołnierze z pułków rozpoznawczych. – Chętnie przyłączamy się do tej akcji. Nie dość, że możemy wziąć udział w międzynarodowym szkoleniu, poznawać procedury i sprzęt spadochronowy innych armii, to jednocześnie możemy sprawić radość dzieciom – mówi por. Agata Niemyjska, oficer prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej.

W tym roku spadochroniarze z 6 Brygady wzięli udział w operacji „Toy Drop”, którą zorganizował niemiecki 31 Pułk Powietrznodesantowy z bazy w Seedorf. W akcji charytatywnej uczestniczyło ponad 150 skoczków. Poza 10 żołnierzami z Polski, byli także spadochroniarze z Belgii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Zanim jednak żołnierze wykonali desantowanie, musieli przejść krótkie szkolenie. Poznali zasady i sposób użycia niemieckiego sprzętu spadochronowego, w tym spadochronu zapasowego, oraz procedury obowiązujące na pokładzie samolotu i w czasie desantowania. – Takie szkolenie jest obowiązkowe, ponieważ żołnierze mieli skakać z wykorzystaniem niemieckich spadochronów T-10 – wyjaśnia oficer prasowy 6 Brygady. Spadochroniarze wykonali skok na zrzutowisko w Ostereistedt. Desantowali się z lecącego na wysokości 300 metrów samolotu C-160 Transall.

Zgodnie z zasadami akcji każdy żołnierz musiał przekazać przynajmniej jedną zabawkę dla dzieci. Polscy spadochroniarze przywieźli ze sobą maskotki – misie z logo 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Zabawki rozdaliśmy po desantowaniu, jeszcze na zrzutowisku. Nasze miśki cieszyły się ogromną popularnością. To dla nas wielka przyjemność sprawić radość tylu dzieciom – mówi por. Niemyjska.

Niemiecka operacja „Toy Drop” zorganizowana została na wzór tej, która przeprowadzana jest w Stanach Zjednoczonych. W połowie grudnia w desancie w Fort Bragg w Karolinie Północnej wzięło udział niemal tysiąc żołnierzy z różnych krajów. Wojskowi przywieźli dla amerykańskich sierot zabawki i wykonali skoki m.in. z pokładu samolotu C-17 i śmigłowca UH-60 Black Hawk. W amerykańskiej edycji „Toy Drop” uczestniczyło trzech żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej i jeden z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Historia „Toy Drop” sięga 1998 roku, a pomysłodawcą akcji był sierżant Randy Oler. Początkowo była to niewielka akcja charytatywna, ale dziś uznawana jest za największą operację powietrznodesantową na świecie. W 2001 roku „Toy Drop” zorganizowano dla wszystkich dzieci, które 11 września straciły bliskich w atakach terrorystycznych na Stany Zjednoczone. Podczas dowodzenia siódmą operacją „Toy Drop” sierżant Oler leciał jako jumpmaster na pokładzie samolotu C-130 Hercules. Niestety nie ukończył tej misji. Zmarł na zawał serca. Operacja „Toy Drop” jest kontynuowana także dla uczczenia jego pamięci. Skoki połączone z akcją charytatywną organizowane są w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie. Przez 18 lat zebrano ponad 80 tysięcy zabawek. 

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Agata Niemyjska, Mirosław Kobyliński

dodaj komentarz

komentarze


Flota Bayraktarów w komplecie
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
By Polska była bezpieczna
They Will Check The Training Results in Combat
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
NATO on Northern Track
Pytania o europejską tarczę
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Nowe zadania szefa SKW
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polki pobiegły po srebro!
Zawsze gotowi do pomocy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Pierwsza Drużyna” na start
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Bohater odtrącony
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Więcej hełmów dla żołnierzy
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Wioślarze i triatlonistka na podium
Układ nerwowy Mieczników
Krwawa noc pośród puszczy
Ameryka daje wsparcie
Śladami ojca
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Abramsy w pętli
Pływacy i maratończycy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO