moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Studenci pomagają kombatantom

Żywność, środki chemiczne, a także kartki z życzeniami od dzieci – paczki w ramach akcji „Pomóżmy Bohaterom” dostanie kilkudziesięciu kombatantów z Lubelszczyzny i Podkarpacia. Pomoc skierowana jest do żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej oraz zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Dary zbierali między innymi studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Akcja „Pomóżmy Bohaterom” rozpoczęła się w listopadzie. Prowadzi ją Fundacja im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, która zajmuje się m.in. organizowaniem wydarzeń nawiązujących do historii Polski, akcji na rzecz kombatantów, wydaje także książki poświęcone żołnierzom wyklętym. – Z weteranami pracujemy od blisko dziesięciu lat. Są wśród nich ludzie, którym nie starcza pieniędzy na bieżące potrzeby, bo większą część dodatków kombatanckich muszą przeznaczać na leki. Żyją w bardzo skromnych warunkach – mówi Karol Wołek, prezes Fundacji i jednocześnie prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Dodaje, że akcja skierowana jest nie tylko do weteranów, lecz także do ich rodzin.

– Ludziom, którzy poświęcili nierzadko swoją młodość, by Polska w ogóle istniała, należy się szacunek i pamięć. To często osoby pozostawione bez jakiejkolwiek pomocy, dlatego wspieranie ich jest bardzo ważne – mówi Bartosz Malewski, jeden z darczyńców, student V roku prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. To właśnie studenci UMCS i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego najbardziej zaangażowali się w zbiórkę darów. Pomagali także kibice sportowi i zorganizowane grupy, często sąsiedzkie. – Bywało, że przyjeżdżały do nas duże samochody wyładowane pod sam dach darami zebranymi tylko w jednej miejscowości – opowiada Maciej Strózik z Akademickiego Klubu Myśli Społeczno-Politycznej „Vade Mecum”, współorganizatora zbiórki.

W prowizorycznych magazynach utworzonych w hali KUL-u złożono ponad tonę żywności i środków chemicznych. Dary trafią do kilkudziesięciu żołnierzy podziemia niepodległościowego w Lubelskiem i na Podkarpaciu. – Często docieramy do malutkich miejscowości. Chociaż znamy się z weteranami od wielu lat, za każdym razem takie spotkania wywołują olbrzymie wzruszenie – zaznacza Karol Wołek. Oprócz produktów pierwszej potrzeby kombatanci dostaną także pocztówki z życzeniami od uczniów lubelskich szkół podstawowych. – Dzieci, w ramach zajęć plastycznych, przygotowują kartki pocztowe dla weteranów, a my dołączamy je do naszych darów. To szczególnie cieszy starsze osoby – podkreśla Karol Wołek.

Po raz pierwszy akcja „Pomóżmy Bohaterom” została zorganizowana trzy lata temu. Przez ten czas pomoc dotarła niemal do stu żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Organizatorzy planują w przyszłości rozszerzenie zasięgu akcji. – Chcielibyśmy prowadzić zbiórkę również w innych rejonach kraju, bo wiemy, że tam też jest wiele osób potrzebujących pomocy – podkreśla Karol Wołek.


Fundacja im. Kazimierza Wielkiego i Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego organizują zbiórki na rzecz żołnierzy podziemia niepodległościowego kilka razy w roku.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Ameryka daje wsparcie
 
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Grand Quadriga ‘24”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Krwawa noc pośród puszczy
Po przeprawie ruszyli do walki
Broń Hitlera w rękach AK
„Pierwsza Drużyna” na start
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Zawsze gotowi do pomocy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
They Will Check The Training Results in Combat
Polska wiktoria na Monte Cassino
Śladami ojca
Bohater odtrącony
By Polska była bezpieczna
W obronie wschodniej flanki NATO
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Abramsy w pętli
Układ nerwowy Mieczników
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Serwis K9 w Polsce
Na straży nieba
Pytania o europejską tarczę
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Orzeł dla bohaterów
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Gry wojenne w szkoleniu
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Więcej hełmów dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO