moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Z szacunku dla weteranów

To był wyjątkowy mecz siatkówki. Na boisku warszawskiego Torwaru siatkarze ONICO AZS Politechnika Warszawska pokonali PGE Skrę Bełchatów, ale o niezwykłości spotkania przesądziło coś innego. Sportowym zmaganiom przyglądali się bowiem weterani misji poza granicami kraju, a córka poległego w Iraku żołnierza, wręczyła puchar najlepszemu zawodnikowi meczu.

Sportowe wydarzenia, na których weterani misji są gośćmi specjalnymi, odbywają się od dwóch lat. Zaczęło się od meczu Legii Warszawa z Pogonią Szczecin 28 maja 2015 roku. Wówczas legioniści wybiegli na rozgrzewkę w koszulkach z hasłem „Wspieramy Naszych Żołnierzy”. Natomiast podczas meczu Legii z Lechem Poznań został wyemitowany spot „Szacunek i wsparcie”, a weterani: Piotr Ogonowski z misji w Afganistanie i Jarosław Kurowski, który służył w Bośni i Hercegowinie, wnieśli na murawę stadionu puchar za zdobycie mistrzostwa.

Obecność weteranów na imprezach sportowych to zasługa kpt. Andrzeja Pindora, twórcy akcji w ramach kampanii „Szacunek i wsparcie”. W akcję włączyło się wielu znanych aktorów, m.in. Małgorzata Kożuchowska, Cezary Żak, Dawid Zawadzki, Jan Wieczorkowski, Mikołaj Krawczyk, Eryk Lubos; sportowców: Monika Pyrek, Łukasz Piszczek, Marcin Gortat, Krzysztof Hołowczyc i Piotr Gruszka oraz muzycy: Tatiana Okupnik i Jacek Stachurski. – Staram się, by na sportowych wydarzeniach byli weterani, ale nie chodzi tylko o to, by obejrzeli mecz. Dlatego przygotowuję materiały o tym, kim są bohaterowie, którzy zostali ranni bądź zginęli na misji – mówi Pindor. Tak było i podczas sobotniego meczu, w którym zmierzyli się zawodnicy ONICO AZS Politechnika Warszawska z PGE Skra Bełchatów. – Takie wydarzenia są świetną okazją, by przypomnieć polskim kibicom o żołnierzach, którzy na misjach stracili zdrowie, a niekiedy nawet życie – przekonuje kpt. Andrzej Pindor.

W sobotę siatkarze wspomnieli chorążego Karola Szlązaka, żołnierza 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, który zginął 15 grudnia 2004 roku w Iraku. Doszło wówczas do katastrofy śmigłowca W-3 Sokół, który z Karbali do Diwaniji przewoził personel i sprzęt medyczny. Jego córka Amelia, która została zaproszona na mecz, wręczyła puchar dla najlepszego zawodnika meczu – Macieja Olenderka.

Kpt. Andrzej Pindor rozpoczął akcję „Szacunek i wsparcie” w odpowiedzi na krążące w Internecie komentarze szkalujące dobre imię żołnierzy. – Denerwowała mnie społeczna obojętność i niewiedza o służbie polskich żołnierzy poza granicami kraju. Zastanawiałem się, dlaczego nasz kraj, z tak bogatą historią, wieloma bohaterami narodowymi i mnóstwem poległych na frontach żołnierzy, nie umie okazać szacunku współczesnym żołnierzom – mówił w 2015 roku w wywiadzie dla polski-zbrojnej.pl. Dziś jest zadowolony z tego, ile udało mu się zmienić. – W Internecie pojawia się znacznie mniej przykrych komentarzy. Podczas meczów kibice wstają i biją brawo, gdy przedstawiani są weterani. Wierzę w to, że narodził się szacunek do służby żołnierzy i do munduru – przyznaje kpt. Pindor.

Mecz, który został rozegrany na warszawskim Torwarze, nie kończy akcji kpt. Andrzeja Pindora. – Planuję, by 2 maja, gdy na Stadionie Narodowym odbędzie się mecz o Puchar Polski w Piłce Nożnej, weterani wniosą na boisko flagę Polski – mówi pomysłodawca akcji „Szacunek i wsparcie”.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Piotr Jaszczuk

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Zawsze gotowi do pomocy
Po przeprawie ruszyli do walki
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Pierwsza Drużyna” na start
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
W obronie wschodniej flanki NATO
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Krwawa noc pośród puszczy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
They Will Check The Training Results in Combat
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pytania o europejską tarczę
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wszystkie misje AWACS-a
Orzeł dla bohaterów
Śladami ojca
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Nowe zadania szefa SKW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej hełmów dla żołnierzy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Gry wojenne w szkoleniu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Bohater odtrącony
Abramsy w pętli
Polki pobiegły po srebro!
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
Wojna w świętym mieście, epilog
Flota Bayraktarów w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO