moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Harmonogram roku generała Hallera

Generał Józef Haller, dowódca Armii Polskiej we Francji, podczas I wojny najliczniejszej polskiej formacji wojskowej na obczyźnie, jest patronem 2017 roku. Minister Antoni Macierewicz przedstawił plan wydarzeń upamiętniających generała i jego armię. Uroczystości zaplanowano w Polsce i we Francji.

Z biografią generała wiążą się wydarzenia, których rocznice obchodzimy w tym roku. 7 lutego przypada 150. rocznica powstania we Lwowie pierwszego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, polskiej organizacji patriotycznej, w której gen. Haller był instruktorem. – Natomiast 4 czerwca minie sto lat od powołania we Francji Błękitnej Armii, polskiej ochotniczej formacji dowodzonej przez generała – mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski na konferencji prasowej, na której zaprezentowano plan uczczenia wybitnego dowódcy.

Pierwsze uroczystości odbędą się już 10 lutego w rocznicę zaślubin Polski z morzem. Tego dnia w Pucku zaplanowano zlot klas mundurowych. Natomiast 24–25 maja w warszawskim Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędzie się konferencja naukowa poświęcona Błękitnej Armii i jej dowódcy.

Polsko-francuskie obchody

Jak zapowiada prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony narodowej, większość wydarzeń będzie organizowana we współpracy ze stroną francuską, m.in. w lipcu jest planowana w Zamku Królewskim w Warszawie polsko-francuska wystawa poświęcona gen. Hallerowi i jego armii. Pod koniec 2017 roku ekspozycja trafi do Francji.

Planowana jest także polsko-francuska konferencja naukowa w Warszawie i Paryżu dotycząca działań armii Hallera na frontach I wojny światowej. Również film dokumentalny realizowany na zlecenie MON przez Centralną Bibliotekę Wojskową i TVP poświęcony Hallerowi będzie pokazywany w telewizjach publicznych obu krajów. Obraz ma być gotowy we wrześniu.

Z kolei we Francji nasza ambasada we współpracy z francusko-polskim stowarzyszeniem „Kultura Polska” przygotowała uroczystości związane z rocznicą. – Przewidujemy uczcić pamięć generała serią wydarzeń, które odbędą się m.in. w departamencie Sarthe – mówi Michał Dobosz z polskiej ambasady w Paryżu.

Na uniwersytecie Le Mans, głównej miejscowości departamentu, od maja do czerwca będzie można zwiedzać dwujęzyczną wystawę o armii Hallera. Odbędzie się również konferencja z udziałem m.in. potomków żołnierzy i oficerów Armii Błękitnej oraz studentów. – Natomiast 4 czerwca, w stulecie ogłoszenia dekretu o utworzeniu armii we Francji, organizujemy ceremonię w katedrze w Le Mans połączoną z odsłonięciem tablicy pamiątkowej – dodaje Dobosz.

Poza zaplanowanymi już wydarzeniami MON czeka także na oddolne inicjatywy. – Ogłosiliśmy konkurs na dofinansowanie wydarzeń związanych z rokiem Hallera, ponieważ zależy nam, aby wspomnienie o generale i jego armii objęło cały kraj – dodał wiceminister obrony.

Wybitny dowódca Błękitnej Armii

Gen. Haller w czasie I wojny światowej dowodził m.in. Legionem Wschodnim, 2 Brygadą Legionów Polskich oraz 5 Dywizją Strzelców Polskich. 4 października 1918 roku we Francji objął dowództwo nad formującą się ochotniczą Armią Polską, podczas I wojny światowej najliczniejszą polską formacją wojskową na obczyźnie. – Błękitna Armia, nazywana tak od koloru mundurów, ma niezwykłe miejsce w dziejach Polski – podkreślił Antoni Macierewicz. Dodał, że wstępowali do niej Polacy rozsiani po różnych kontynentach, m.in. emigranci z USA, Brazylii czy Kanady oraz polonia francuska.

– Armia Hallera jest też symbolem współdziałania z Francją w odzyskaniu polskiej niepodległości – stwierdził minister. Formacja została powołana przy francuskiej armii, a za jej wyposażenie odpowiadał francuski rząd. Dzięki temu dysponowała m.in. blisko 100 samolotami i 120 nowoczesnymi czołgami Renault FT-17 i stała się najlepiej uzbrojoną częścią tworzącego się polskiego wojska. W 1919 roku Armia Polska, licząca blisko 70 tys. żołnierzy, została przetransportowana do Polski i wzięła m.in. udział w zwycięskich walkach polsko-ukraińskich w Galicji Wschodniej i na Wołyniu.

Natomiast gen. Haller objął dowództwo Frontu Pomorskiego przejmującego Pomorze od wojsk niemieckich. 10 lutego w Pucku generał dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. – Warto też pamiętać, że Haller był nie tylko wielkim dowódcą, lecz także wspaniałym wychowawcą młodzieży i pierwszym przewodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego – dodał szef resortu obrony.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
 
Rajd ku czci saperów
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pytania o europejską tarczę
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Mobilne dowodzenie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Układ nerwowy Mieczników
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
NATO na północnym szlaku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Krwawa noc pośród puszczy
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zapraszamy na Festiwal
W obronie wschodniej flanki NATO
Abramsy w pętli
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Armia Andersa w operacji „Honker”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pływacy i maratończycy na medal
Ameryka daje wsparcie
Po przeprawie ruszyli do walki
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Uwaga, transformacja!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wielka droga” dostępna online
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
NATO on Northern Track
Husarz na straży nieba
Na straży nieba
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wiosenna burza nad Estonią
Wojna w świętym mieście, epilog
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zmiany w dodatkach stażowych
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwszy polski technik AH-64
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Bohater odtrącony
Sztuka ochrony zabytków
Wioślarze i triatlonistka na podium
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pierwsi na oceanie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Serwis K9 w Polsce
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Treningi z wojskiem wracają
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wojskowe Oscary przyznane!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Gry wojenne w szkoleniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO