moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pobiegną Tropem Wilczym

W niedzielę w 240 miastach w Polsce, a także w Wilnie, Nowym Jorku i Chicago wyruszy Bieg Tropem Wilczym. By uczcić pamięć żołnierzy niezłomnych, wystartuje 65 tysięcy osób. Wśród nich nie zabraknie reprezentantów wojska. W hołdzie niezłomnym pobiegną żołnierze służący na misjach oraz Amerykanie, którzy stacjonują w Polsce.

– Żołnierze wyklęci zmieniali Polskę. Dziś młode pokolenie żyje w zupełnie innych warunkach, ale utożsamia się z ich wartościami – mówił podczas konferencji prasowej dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Dodawał, że współczesna młodzież, podobnie jak pokolenie niezłomnych, wzoruje się na bohaterach z historii. – Część biegaczy pobiegnie w koszulkach z wizerunkiem „Inki”. To przecież była ich rówieśnica – mówił szef IPN. Podkreślił, że żołnierze walczący o niepodległość po 1945 roku oddawali życie za wolną Polskę i właśnie dlatego nowe pokolenie „przyjęło ich jako swoich”. – W niedzielę młodzi ludzie pobiegną ich śladami – podkreślał.

Ambasadorem biegu został aktor Jacek Rozenek. – Dzięki takim wydarzeniom historia może nauczyć nas dyskutować o przyszłości bez agresji wobec drugiego człowieka, jego inności i poglądów – mówił artysta.

Sportowa lekcja historii

Bieg Wilczym Tropem odbędzie się 26 lutego, czyli kilka dni przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W 240 miastach w całym kraju, a także w Wilnie, Nowym Jorku i Chicago pobiegnie 65 tysięcy osób. Każda z nich otrzyma koszulkę z wizerunkiem jednego z żołnierzy niezłomnych: Józefa Bandzo „Jastrzębia”, Pawła Jasienicy „Nowiny”, Wandy Czarneckiej-Minkiewicz „Danki”, Lidii Lwow-Eberle „Lali”, Lucjana Minkiewicza „Wiktora”, Franciszka Niepokólczyckiego „Teodora”, „Żejmana”, Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, Danuty Siedzikówny „Inki”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”. – Tym, co nas łączy, jest historia – mówiła Barbara Konarska, rzecznik prasowy biegu. – Co roku wybieramy ikony tego wydarzenia, bo nie chcemy mówić o cyfrach, lecz o konkretnych ludziach – dodała.

Każdy uczestnik imprezy będzie mógł sam zadecydować, czy chce pokonać dystans pięciu czy dziesięciu kilometrów. W każdym z miast zostanie przygotowana także trasa licząca 1963 metry. W ten sposób organizatorzy chcą upamiętnić śmierć ostatniego żołnierza podziemia antykomunistycznego, Józefa Franczaka „Lalka”, który został zastrzelony 21 października 1963 roku. Na mecie wszyscy zawodnicy otrzymają pamiątkowy medal.

W 40 garnizonach i na misji

Patronat honorowy nad tegoroczną imprezą objęło Ministerstwo Obrony Narodowej. Jej ambasadorem został między innymi ppłk Grzegorz Kaliciak, który w 2004 roku podczas misji wojskowej w Iraku dowodził obroną ratusza w Karbali.

W upamiętnienie żołnierzy niezłomnych włączają się także jednostki z różnych rejonów Polski. Przygotowano biegi w 40 garnizonach. – 17 Brygada Zmechanizowana organizuje takie przedsięwzięcia w trzech miejscach: w Głębokiem, w Sulęcinie i Krośnie Odrzańskim – mówi porucznik Joanna Mazur, oficer prasowy 17 BZ. – Tego dnia złożymy również kwiaty pod pomnikiem ku czci żołnierzy wyklętych w parku 750-lecia w Gorzowie Wielkopolskim – dodaje.

Z kolei bieg, który odbędzie się w Gnieźnie, honorowym patronatem objął dowódca 33 Bazy Lotnictwa Transportowego płk pil. Mieczysław Andrzej Gaudyn. Wojskowi wystartują także w Chełmie. – Pobiegniemy w mundurach, aby pokazać, że Wojsko Polskie pamięta o tych, którzy po 1945 roku walczyli o niepodległość – mówi ppor. Kamil Zdulski, dowódca plutonu zmechanizowanego z 1 Batalionu Zmechanizowanego.

Ku czci żołnierzy wyklętych pobiegną także żołnierze, którzy pełnią służbę poza granicami kraju. Bieg Tropem Wilczym odbędzie się Kuwejcie, Iraku, Afganistanie, Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie. Niezłomnych uczczą również amerykańscy żołnierze, którzy stacjonują w Polsce. Wystartują w Skwierzynie, gdzie sportowe wydarzenie organizuje 35 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej.

Zapisy w toku

Bieg Tropem Wilczym odbędzie się już po raz piaty. Pierwsza edycja imprezy miała miejsce w 2013 roku w lesie nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego. Rok później biegacze rywalizowali w warszawskim parku Skaryszewskim, a z czasem biegi ku pamięci niezłomnych organizowano już w całym kraju. Tegoroczna impreza ma być rekordowa – zapisy wciąż trwają. Szczegółowe informację o tym, gdzie odbywają się biegi oraz czy można dołączyć do rywalizacji, znajdują się na stronie organizatora – tropemwilczym.pl.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: materiały organizatora, Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Zawsze gotowi do pomocy
 
Cień atomowej zagłady
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wszystkie misje AWACS-a
Krwawa noc pośród puszczy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Na straży nieba
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Nie szpital, a instytut
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ostatnia droga Pileckiego
Broń Hitlera w rękach AK
Nowe zadania szefa SKW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
They Will Check The Training Results in Combat
Polki pobiegły po srebro!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Flota Bayraktarów w komplecie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Śladami ojca
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Po śladach polskich bohaterów
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Układ nerwowy Mieczników
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Pierwsza Drużyna” na start
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ameryka daje wsparcie
By Polska była bezpieczna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO