moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Odszedł instruktor cichociemnych

We wtorek w Londynie odbył się pogrzeb generała Alfonsa Wiktora Maćkowiaka, w Wielkiej Brytanii znanego jako Alan Maćkowiak. Za miesiąc gen. Maćkowiak obchodziłby swoje 101 urodziny. Był żołnierzem generała Sosabowskiego, sportowcem i wybitnym trenerem. W czasie II wojny światowej szkolił cichociemnych. 

Alfons Maćkowiak urodził się 29 marca 1916 roku w Berlinie. – We wspomnieniach pisał, że jego mama bardzo chciała, by został księdzem, ale jemu zawsze najbardziej podobał się mundur polskiego oficera, dlatego wybrał służbę w armii – mówi Tomasz Jasionek z Fundacji im. Cichociemnych. Przed wybuchem II wojny światowej ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim oraz Szkołę Podchorążych Artylerii w Toruniu.

Cały czas był też aktywnym sportowcem, także członkiem Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Już w czasie nauki w gimnazjum zapowiadał się na świetnego hokeistę na trawie. Miał nawet szansę wyjazdu na igrzyska olimpijskie do Berlina. Niestety, działacze sportowi uznali, że reprezentacja Polski nie ma większych szans na medal w tej dyscyplinie i ostatecznie drużyna nie pojechała do Niemiec. Był także zapalonym bokserem. Sztukę walki trenował pod okiem samego Feliksa Stamma, najsłynniejszego polskiego trenera bokserskiego.

W kampanii wrześniowej walczył jako oficer zwiadu i dowódca baterii artylerii lekkiej m.in. w walkach pod Różanem. Dostał się do niewoli radzieckiej, z której uciekł na Węgry. Przez Francję trafił w 1941 roku do Wielkiej Brytanii. Był żołnierzem generała Stanisława Sosabowskiego w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej. Skończył kurs dla cichociemnych, ale nigdy nie skoczył do kraju. Został za to instruktorem spadochroniarzy. Był specjalistą sztuki walki wręcz, a także kamuflażu i dywersji.

We wrześniu 1944 ponownie zaczął służbę w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej i wziął udział w operacji „Market Garden”. 18 września wylądował szybowcem Horsa 899 pod Arnhem. W trakcie operacji obsługiwał radiostację, służył w ochronie CKM-u i był sanitariuszem. Kilka dni później – 25 września został ranny i trafił do niemieckiej niewoli. Od 31 października 1944 do 2 kwietnia 1945 był jeńcem oflagu w Spangenbergu.

Po wyzwoleniu obozu wrócił do Wielkiej Brytanii. Tam w kwietniu 1945 roku powrócił do 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. W 1946 r. został dowódcą dywizjonu w 4 Pułku Artylerii Pancernej. Zdemobilizowano go w grudniu 1947 r.

Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii. Na początku prowadził pensjonat, później został nauczycielem wychowania fizycznego w szkole Bishops Stoftford College. Zaangażował się w pomoc brytyjskim towarzystwom polonijnym. „Trudno było Alana nie znać, skoro – dokąd tylko zdrowie mu pozwalało – wszędzie było go pełno. Niezwykle energiczny, tryskający humorem, emanujący dobrocią, poświęcający prawie cały swój czas dla innych i działający w kilkunastu (!) polskich organizacjach w Anglii nie mógł być nie zauważony”, pisał komentator sportowy Krzysztof Miklas w książce wspomnieniowej „Dwie strony mikrofonu". Swoją pasję sportową łączył z potrzebą działania społecznego. Organizował wyjazdy na Igrzyska Polonijne, sam też czynnie brał w nich udział. – Od 1964 przez 25 lat trenował sportowców w klubie lekkoatletycznym Uniwersytetu Oksfordzkiego – mówi Tomasz Jasionek. Zawsze uśmiechnięty i pełen energii, był uwielbiany przez swoich podopiecznych. Wyróżniał się charyzmą. Gdy skończył 73 lata, postanowił odejść na emeryturę. Z okazji pożegnalnego meczu między Oksfordem a Cambridge jego macierzysty klub napisał w programie zawodów: „Captain Mack – boxer, teacher, athlete, soldier, and gentleman always – do widzenia”.

18 lutego Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego poinformował Polską Agencję Prasową o awansie dla Alana Maćkowiaka. – Pan prezydent Andrzej Duda wczoraj podpisał akt mianowania na generała brygady dla Alfonsa Maćkowiaka. Tę nominację będę miał możliwość wręczyć osobiście rodzinie pana generała pod koniec lutego, kiedy będę w Londynie – powiedział szef BBN.

Uroczystości pogrzebowe gen. Maćkowiaka odbyły się 31 stycznia w Londynie. W warszawskim kościele pw. św. Andrzeja Boboli odprawiono z tej okazji mszę żałobną. Wzięli w niej udział m.in. żołnierze Jednostki Wojskowej GROM, która dziedziczy tradycje cichociemnych.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Mateusz Mroz (MM)

dodaj komentarz

komentarze


Cień atomowej zagłady
 
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mobilne dowodzenie
„Ryś” z laserem
Po śladach polskich bohaterów
Wszystkie misje AWACS-a
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Krwawa noc pośród puszczy
Ameryka daje wsparcie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
NATO on Northern Track
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Pierwsza Drużyna” na start
Flota Bayraktarów w komplecie
Bohater odtrącony
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pytania o europejską tarczę
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
„Grand Quadriga ‘24”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Nowe zadania szefa SKW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Abramsy w pętli
Pływacy i maratończycy na medal
Śladami ojca
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
They Will Check The Training Results in Combat
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zawsze gotowi do pomocy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Więcej hełmów dla żołnierzy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Serwis K9 w Polsce
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO