moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Reforma dowodzenia armią zdała test

Ćwiczenia „Zima-17” pokazały skuteczność naszych planów, dobre ich przygotowanie oraz skuteczność działań, które zostały podjęte i które mają nas bronić przed ewentualnym zagrożeniem – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz na zakończenie ćwiczenia dowódczo-sztabowego przeprowadzonego w Akademii Sztuki Wojennej.

Przez kilka dni ponad 1700 żołnierzy testowało w wirtualnej przestrzeni założenia reformy systemu dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi. Dokumenty zmieniające strukturę Wojska Polskiego są właśnie opracowywane w Ministerstwie Obrony Narodowej. Ćwiczenia „Zima-17” miały być jednym z końcowych sprawdzianów nowych rozwiązań. – To były największe ćwiczenia sztabowe, jakie od wielu lat zostały przeprowadzone. Największe i pierwsze z takim zadaniem – mówił minister Macierewicz. Poza wojskowymi wzięli w nich udział przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i innych resortów oraz wybranych instytucji układu pozamilitarnego. Do przeprowadzenia gry strategicznej wykorzystano infrastrukturę Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych Akademii Sztuki Wojennej.


– Ćwiczenie dowódczo-sztabowe „Zima-17” zostało ujęte do realizacji w harmonogramie pracy Strategicznego Przeglądu Obronnego. Jest to pierwsza taka sytuacja, gdy wnioski Przeglądu wypracowywane są w oparciu o tak zaawansowane przedsięwzięcia. Co więcej, jest to pierwsze ćwiczenie tej skali z realnym uczestnictwem kierownictwa resortu. Ćwiczenie umożliwiło pozyskanie wielu wniosków, które będą wykorzystane na potrzeby końcowego raportu SPO, w tym szczególnie w obszarze systemu dowodzenia oraz wybranych obszarach zdolności – podsumował Tomasz Szatkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Celem ćwiczeń było sprawdzenie potencjału i możliwości polskiej armii we współdziałaniu z sojusznikami. – Ćwiczenia „Zima-17” z założenia miały stanowić poważne wyzwanie dla dowódców szczebla strategicznego i operacyjnego. Zgodnie z oczekiwaniami podczas realizacji zadań poczyniono wiele spostrzeżeń – mówi gen. bryg. Maciej Jabłoński, szef Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia – P3/P7 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Scenariusz ćwiczeń odpowiadał współczesnym wyzwaniom stojącym przed wschodnią flanką NATO z uwzględnieniem aspektów krajowych i sojuszniczych. Jak zaznaczył minister Macierewicz, po raz pierwszy manewry dowódczo-sztabowe przebiegały według tak realistycznego ciągu zdarzeń. Głównym zadaniem treningu było sprawdzenie krytycznych zdolności państwa do obrony własnego terytorium wraz z wojennym systemem dowodzenia armią, dlatego szczegółowe informacje na temat ćwiczeń są niejawne.

– Rezultaty i przemyślenia będą przydatne do wypracowania rozwiązań poprawiających efektywność procesu planowania, organizowania oraz prowadzenia działań bojowych na wszystkich szczeblach dowodzenia. Analiza jest prowadzona w środowisku wielowymiarowym, wykraczającym poza działania militarne, z uwzględnieniem szeroko rozumianego otoczenia, w tym systemu obrony państwa. Pierwsze refleksje i opinie ćwiczących podmiotów są satysfakcjonujące, potwierdzają bowiem słuszność przyjętych założeń – ocenia gen. Jabłoński.

MC

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Święto Oddziału Specjalnego ŻW
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wojskowe Oscary przyznane!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
I zdobyliśmy!
Zmiany w dodatkach stażowych
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
„Pierwsza Drużyna” na start
Zapraszamy na Festiwal
Pierwsi na oceanie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej hełmów dla żołnierzy
Krwawa noc pośród puszczy
Rajd ku czci saperów
Flota Bayraktarów w komplecie
Uwaga, transformacja!
Abramsy w pętli
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Na straży nieba
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
NATO on Northern Track
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Ameryka daje wsparcie
W obronie wschodniej flanki NATO
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Układ nerwowy Mieczników
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pytania o europejską tarczę
Wojna w świętym mieście, epilog
Bohater odtrącony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO