moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

CEK NATO z akredytacją

Kilkunastomiesięczne prace adaptacyjne zakończyły się pozytywnie i dziś Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO jest pełnoprawnym ośrodkiem NATO – mówił Piotr Bączek, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Do jego zadań należeć będzie m.in. szkolenie specjalistów od kontrwywiadu. Główna siedziba jest w Krakowie.

Konferencja prasowa odbyła się dziś w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej. Wzięli w niej udział: Piotr Bączek, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, oraz Mariusz Marasek, pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. (Counter Intelligence Centre Of Exellence). – CEK NATO będzie wskazywało nowe kierunki działania służb specjalnych w naszym regionie. Dzięki odważnym decyzjom MON z grudnia 2015 roku dziś możemy się poszczycić eksperckim ośrodkiem na arenie międzynarodowej – mówił Piotr Bączek.

Pełnomocnik ministra dodał z kolei, że akredytowane właśnie Centrum NATO jest jedynym na świecie, który zajmuje się tematyką służb specjalnych w tak szerokim stopniu. – Na pewno świadczy to o zaufaniu, jakim NATO obdarzyło kierownictwo resortów obrony Polski i Słowacji – podkreślił Marasek.

NATO-owski rekord

Umowę o powołaniu CEK podpisano we wrześniu 2015 roku w siedzibie Dowództwa Sojuszniczego ds. Transformacji w Norfolk w USA. W tworzeniu Centrum jako państwa wiodące brały udział, poza Polską i Słowacją, także: Czechy, Litwa, Niemcy, Rumunia, Słowenia, Węgry i Włochy.

Na siedzibę CEK i główną bazę dydaktyczno-szkoleniową wybrano Kraków. Począwszy od 2016 roku przez kilkanaście miesięcy prowadzone były tam prace adaptacyjne. Tworzącą się instytucję wyposażono w niezbędny sprzęt oraz systemy teleinformatyczne do przetwarzania międzynarodowych informacji niejawnych. Przygotowano też plany pracy, trwał nabór kadr. – CEK powstało w błyskawicznym czasie. Potrzebowano na to tylko półtora roku. To rekord tworzenia centrum eksperckiego w NATO. Dla porównania bydgoskie centrum Policji powstawało 6 lat, Włosi tworzyli swoje niemal przez osiem – mówił Marasek.

W październiku ubiegłego roku oficerowie z Dowództwa ds. Transformacji NATO przeprowadzili audyt w krakowskiej siedzibie Centrum. – Przedstawiciele NATO nie zgłosili żadnych uwag, które byłyby przeszkodą w akredytacji, a sama kontrola potwierdziła osiągnięcie zdolności placówki do realizacji zadań zgodnie z założeniami. Za duży wkład dziękuję też Słowakom, z którymi współpraca okazała się bardzo owocna – mówił Marasek.

22 lutego CEK, po spełnieniu wszystkich kryteriów określonych przez Komitet Wojskowy Sojuszu Północnoatlantyckiego, zostało oficjalnie akredytowane jako 24 centrum eksperckie NATO.

Specjalistyczne szkolenia

Szczegółowe zadania akredytowanej właśnie instytucji oraz jej skład są objęte sferą niejawności. W jej prace będą zaangażowani przedstawiciele wszystkich dziesięciu państw, wojskowi i funkcjonariusze. Polacy i Słowacy mają być grupami najliczniej reprezentowanymi. – Misją ośrodka będzie zwiększenie zdolności Sojuszu w dziedzinie kontrwywiadu, w tym przeciwdziałanie aktywności obcych służb wywiadowczych – mówił Mariusz Marasek. Centrum ma aktywnie uczestniczyć w pracach nad rozwojem doktryn i koncepcji Sojuszu. Pełnomocnik podkreślał jednak, że nie będzie prowadziło działalności operacyjno-rozpoznawczej, będzie natomiast szkoliło w zakresie kontrwywiadu NATO. Centrum ma korzystać też z obiektów Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Lest na Słowacji. – Nie bez znaczenia jest też działalność CEK związana ze zbieraniem doświadczeń. Choć współpraca wojskowa poszczególnych państw NATO jest długa i owocna, w przypadku służb specjalnych była dotąd niewielka – podkreślał pełnomocnik ministra.

Obecnie w Sojuszu Północnoatlantyckim funkcjonują 24 centra eksperckie o różnych specjalnościach. Polska jest aktywna w trzynastu z nich, w dwóch jako państwo wiodące. Poza CEK NATO działa zlokalizowane w Bydgoszczy Centrum Eksperckie Policji NATO.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Anna Jakubczyk/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
 
Więcej hełmów dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Pływacy i maratończycy na medal
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wojskowe Oscary przyznane!
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Pytania o europejską tarczę
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Flota Bayraktarów w komplecie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
I zdobyliśmy!
„Pierwsza Drużyna” na start
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zapraszamy na Festiwal
Krwawa noc pośród puszczy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Układ nerwowy Mieczników
Armia Andersa w operacji „Honker”
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wojna w świętym mieście, epilog
Mobilne dowodzenie
Abramsy w pętli
Na straży nieba
Wioślarze i triatlonistka na podium
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Gry wojenne w szkoleniu
Bohater odtrącony
Ameryka daje wsparcie
W obronie wschodniej flanki NATO
Uwaga, transformacja!
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO