moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister spotkał się z weteranami

Wojsko nie zapomni o weteranach. Jesteście armii potrzebni. Chcemy korzystać z waszej wiedzy i doświadczenia – mówił minister Antoni Macierewicz podczas śniadania z weteranami, zorganizowanego w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej. Szef resoru zapewnił, że do końca roku uchwalona zostanie oczekiwana przez środowisko nowelizacja ustawy o weteranach.

Spotkanie w warszawskiej jednostce w Wesołej odbyło się kilka dni przed uroczystymi obchodami Dnia Weterana. – Chcę dziś w sposób szczególny podziękować weteranom misji zagranicznych w Iraku, Afganistanie, Bośni i Hercegowinie oraz we wszystkich miejscach, gdzie polski żołnierz ryzykował życiem. Jesteście dumą naszej armii, wzorem dla żołnierzy i wzorem dla Polaków. Za to składamy wam dziś hołd – powiedział minister Antoni Macierewicz do zgromadzonych. Szef MON dodał, że wielu weteranów ucierpiało, poświęcając zdrowie i życie dla służby.

Z grupą kilkudziesięciu żołnierzy, którzy służyli na misjach poza granicami kraju, spotkali się także wiceminister obrony Bartłomiej Grabski, szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Leszek Surawski, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika oraz stojący na czele wojsk obrony terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Weterani w armii

Minister Antoni Macierewicz przypomniał, że weterani to olbrzymia, wojskowa społeczność. Obecnie około 16 tysięcy żołnierzy ma status weterana, w tym 700 to weterani poszkodowani. – Naszym obowiązkiem jest nie tylko opieka nad nimi i ich wsparcie, lecz także umożliwienie im normalnego życia w społeczności żołnierskiej. Dla weteranów możliwość dalszej służby, poczucie bycia potrzebnym są niesłychanie ważne – mówił minister.

Film: MON

Szef MON zapewnił, że w wojsku jest praca dla weteranów. – Chcemy, byście byli obecni w armii i mieli świadomość, bo to jest w tym wszystkim najważniejsze, że Wojsko Polskie nigdy nie porzuca swoich żołnierzy. Będziemy się wami opiekować, potrzebujemy też waszego doświadczenia, wiedzy i zaangażowania – mówił minister Macierewicz. Wspomniał zatem o powstających w WOT specjalnych mobilnych zespołach szkoleniowych, w skład których mają wejść m.in. właśnie weterani misji.

Ustawa jeszcze w tym roku

Podczas spotkania w Wesołej minister poruszył również kwestię ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Przyznał, że obowiązujące przepisy nie w pełni odpowiadają potrzebom tej grupy żołnierzy. – Chodzi przede wszystkim o kwestię zwiększenia wydatków na leki, które są konieczne do leczenia urazów będących konsekwencją odniesionych ran. Nowelizacja ustawy, którą przygotowujemy, w dużo większym stopniu niż obecnie pokryje niezbędne wydatki na ten cel – mówił minister.

Obecny na spotkaniu płk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, dodał, że zmiany w ustawie będą dotyczyły przede wszystkim żołnierzy, którzy mają największy uszczerbek na zdrowiu. – Z analizy przepisów wynika, że różnica między systemową pomocą dla lekko rannych weteranów poszkodowanych, oraz dla tych, którzy mają uszczerbek 80%, 90%, a niekiedy i 100%, jest niewielka. Będziemy chcieli to zmienić – mówił płk Stępień.

Minister obrony zapewnił, że ustawa zostanie przedstawiona na posiedzeniu rządu w przyszłym miesiącu, a do końca roku uchwali ją parlament. – Mam nadzieję, że chociaż w niewielkim stopniu pomoże ona odnaleźć się w normalnym życiu tym ludziom, którzy oddali zdrowie za ojczyznę – mówił minister.

Film: MON

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa jest obchodzony w Polsce 29 maja. Święto zostało ustanowione przez Sejm w 2012 roku. Co roku uroczystości odbywają się w innym mieście. Weterani świętowali już we Wrocławiu, Szczecinie, Bydgoszczy i Warszawie. W tym roku spotkają się w Giżycku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~boss oksywie
1495633440
Sciema jak zawsze ,jestesmy potrzebni jak jestesmy ..sprawni w czynnej sluzbie potem nawet nam zabieraja ..prawo do korzystania z obiektow sportowych tego resortu gdy musimy odejsc do rezerwy
3E-67-B6-CA

Abramsy w pętli
 
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Po śladach polskich bohaterów
„Ryś” z laserem
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Więcej hełmów dla żołnierzy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
They Will Check The Training Results in Combat
Ameryka daje wsparcie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Układ nerwowy Mieczników
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Nowe zadania szefa SKW
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wszystkie misje AWACS-a
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Wioślarze i triatlonistka na podium
Cień atomowej zagłady
Serwis K9 w Polsce
Na straży nieba
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polki pobiegły po srebro!
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Bohater odtrącony
„Grand Quadriga ‘24”
Pytania o europejską tarczę
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polska wiktoria na Monte Cassino
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Flota Bayraktarów w komplecie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO