moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Senacie o zasługach gen. Hallera dla polskiej niepodległości

Generał Józef Haller był jednym z głównych konstruktorów odzyskania przez Polskę niepodległości i jej odrodzonej armii, miał też udział w kształtowaniu polskich granic – mówili uczestnicy zorganizowanej w Senacie konferencji naukowej poświęconej generałowi. Podkreślano też, że oficer był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców.

– Generał Józef Haller wpisuje się w polską historię, w odzyskanie naszej niepodległości i jej utrwalenie, m.in. podczas wojny polsko-bolszewickiej – mówił senator Jan Żaryn, historyk i organizator konferencji naukowej poświęconej gen. Hallerowi. Dwudniowe obrady rozpoczęły się w gmachu Senatu RP i będą kontynuowane na warszawskim Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który jest współorganizatorem konferencji.

Wspólna historia

– Polscy żołnierze byli współtwórcami naszej niepodległości i bronili jej, dlatego w II Rzeczpospolitej armia cieszyła się ogromnym szacunkiem, a jej elitą byli oficerowie, wśród których wyróżniał się gen. Haller, znakomity dowódca, społecznik i patriota – podkreślał ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW.

Z kolei senator Janina Sagatowska, przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, zaznaczyła, że generał służył Rzeczpospolitej, walczył o jej istnienie i rozwój, a dobro ojczyzny było dla niego najwyższym prawem.

Jarosław Rusiecki, przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej, przypomniał natomiast, że decyzją Senatu 2017 jest rokiem generała Hallera. Obchody organizowane są wspólnie z władzami Francji. Mówił o tym Pierre Lévy, ambasador Francji w Warszawie. Jak zapowiedział, 8 czerwca na ogrodzeniu ambasady zostanie otwarta wystawa poświęcona generałowi, a jesienią w Warszawie planowane jest seminarium naukowe dotyczące działań armii Hallera na frontach I wojny. – Chcemy pamiętać, że gen. Haller i jego armia to elementy naszej wspólnej historii – zaznaczył ambasador.

Obrońca ojczyzny

Podczas obrad prof. Krzysztof Tarka z Uniwersytetu Opolskiego przedstawił biografię generała. Przypomniał, że urodził się on 13 sierpnia 1873 roku pod Krakowem i po studiach na Wojskowej Akademii Technicznej w Wiedniu służył w austriackiej armii. Po 15 latach wystąpił z niej i działał w polskim Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”. W czasie I wojny światowej dowodził m.in. Legionem Wschodnim, 2 Brygadą Legionów Polskich oraz 5 Dywizją Strzelców Polskich.

Armia polska we Francji - objęcie dowództwa przez generała Józefa Hallera. Maurycy Zamoyski (piąty z prawej) mianuje Józefa Hallera (trzeci z lewej) naczelnym wodzem.

W październiku 1918 roku generał objął we Francji dowództwo nad formującą się ochotniczą Armią Polską, od kolorów mundurów nazwaną Błękitną. Na jej czele w 1919 roku wrócił do Polski. W kraju gen. Haller został dowódcą Frontu Pomorskiego odpowiedzialnego za przejęcie Pomorza od wojsk niemieckich. 10 lutego w Pucku generał dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. – Z dwóch obrączek jedną wrzucił do morza, drugą nosił na palcu do śmierci – mówił prof. Tarka.

Podczas wojny polsko-bolszewickiej gen. Haller został Generalnym Inspektorem Armii Ochotniczej, a w trakcie Bitwy Warszawskiej dowodził wojskami broniącymi przedpola stolicy. W odrodzonej Polsce Józef Haller pełnił funkcję m.in. Generalnego Inspektora Artylerii. W 1926 roku po skrytykowaniu przewrotu majowego został przeniesiony w stan spoczynku. Działał społecznie, był m.in. prezesem Stronnictwa Pracy.

Po wybuchu II wojny generał przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie objął funkcję ministra oświaty w Rządzie na Uchodźstwie. Zmarł 4 czerwca 1960 roku w Londynie. 33 lata później jego prochy spoczęły w kościele garnizonowym w Krakowie. – Generał był jednym z najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich dowódców – podsumował prof. Tarka.

Dwóch generałów

Z kolei senator Piotr Andrzejewski oraz prof. Maria Dzielska, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego i stryjeczna praprawnuczka gen. Hallera, swoje wystąpienia poświęcili rodzinie Hallerów. Przypomnieli, że dała ona Polsce dwóch wybitnych generałów. – Oprócz gen. Józefa Hallera w polskiej armii służył jego stryjeczny brat gen. Stanisław Haller – mówiła prof. Dzielska. Podczas wojny polsko-bolszewickiej generał dowodził 13 Dywizją Piechoty i 6 Armią we Lwowie. W 1939 roku został aresztowany przez Sowietów i zamordowany 6 kwietnia 1940 roku w Charkowie.

Obradujący wysłuchali także archiwalnego nagrania Radia Wolna Europa z lat 50. XX wieku, w którym gen. Haller wspominał tworzenie Błękitnej Armii oraz uroczystość zaślubin Polski z morzem.

Drugi dzień obrad, który zaplanowano na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ma być poświęcony m.in. działalności społecznej gen. Hallera.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Ameryka daje wsparcie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Flota Bayraktarów w komplecie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pytania o europejską tarczę
Śladami ojca
Więcej hełmów dla żołnierzy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Abramsy w pętli
I zdobyliśmy!
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Gry wojenne w szkoleniu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Po przeprawie ruszyli do walki
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Rajd ku czci saperów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W obronie wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Krwawa noc pośród puszczy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Układ nerwowy Mieczników
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowe Oscary przyznane!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!
Na straży nieba
Orzeł dla bohaterów
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Bohater odtrącony
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pierwsi na oceanie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pływacy i maratończycy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO