moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Serial telewizyjny o polskich weteranach

Cudem uniknęli śmierci. Ciężko ranni podczas misji w Afganistanie nie mieli wielkich szans na ocalenie. Mimo to polskim lekarzom ze szpitala polowego w Ghazni udało się uratować im życie. Historie ośmiu rannych polskich weteranów poznamy dzięki nowemu serialowi dokumentalnemu „Weterani. Wyrwani śmierci”. Pierwszy odcinek 25 maja o godz. 22 w Fokus TV.

– Każdy patrol to było igranie ze śmiercią. Talibowie obserwowali nas tygodniami i uczyli się naszej taktyki. Mieli czas. Atak przygotowywali w najdrobniejszych szczegółach – opowiada sierż. Andrzej Skrajny, żołnierz ranny w Afganistanie i jeden z bohaterów nowego telewizyjnego serialu dokumentalnego „Weterani. Wyrwani śmierci”.

Podoficer przeżył atak na polski konwój. 23 października 2011 roku pod jego Rosomakiem wybuchła mina pułapka. Kierowca pojazdu zginął na miejscu, a sierżant został ciężko ranny w obie nogi i groziła mu amputacja. Na szczęście lekarzom udało się tego uniknąć. Dziś żołnierz służy w jednostce wojskowej w Giżycku.

Cudem uratowani

O swojej historii sierż. Skrajny opowie w serialu w Focus TV, poświęconym losom ciężko rannych w Afganistanie polskich żołnierzy, którzy cudem uszli śmierci. Podczas trwającej ponad 7 lat misji PKW ISAF życie straciło 44 polskich żołnierzy, 860 zostało rannych.

Bohaterami dokumentu są też polscy medycy, którzy pracowali w szpitalach polowych w Afganistanie. To dzięki ich umiejętnościom i determinacji udało się uratować wielu poszkodowanych. – Nasi lekarze nieraz musieli operować na kilku stołach jednocześnie, stojąc po kostki we krwi – mówi Jarosław Rybak, główny specjalista ds. komunikacji społecznej w Wojskowym Instytucie Medycznym i pomysłodawca opowieści o rannych weteranach.

Film: FOKUS TV. Zwiastun serialu.

Materiały do filmu Rybak zebrał podczas rozmów z weteranami, którzy przyjeżdżali do WIM na badania w ramach projektu „Afgan”, służącego poprawie bezpieczeństwa żołnierzy na misjach. Zgromadzone historie były podstawą scenariusza telewizyjnego dokumentu.

Każdy z ośmiu odcinków serialu poświęcony jest historii jednego rannego żołnierza oraz lekarzom, którzy uratowali mu życie. W pierwszej części zobaczymy kpr. Jakuba Tynka. Żołnierz 4 lipca 2012 roku został trafiony w szyję pociskiem z kałasznikowa. Kula przeszła pół centymetra od rdzenia kręgowego i 3 mm od tętnicy szyjnej. Uszkodziła m.in. klatkę piersiową, płuca, połamała żebra i wyszła między łopatkami.

Takie postrzały są zwykle śmiertelne, ale polskim lekarzom udało się ocalić życie kaprala. – Liczyły się sekundy. Widzieliśmy jak wypływa z niego krew, zdawaliśmy sobie sprawę, że jeśli nie zatrzymamy krwotoku umrze, bo stracił już co najmniej litr – opowiada ppłk dr n. med. Robert Brzozowski, chirurg i kierownik Zakładu Medycyny Pola Walki WIM. Oficer pięciokrotnie służył jako lekarz w bazie w Ghazni, w sumie na wojnie spędził ponad dwa lata.

O ratowaniu życia kaprala opowie też ppłk rez. prof. Waldemar Machała, anestezjolog i pracownik Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Oficer pracował jako lekarz na kilku zmianach w Afganistanie. To dzięki umiejętnościom tych lekarzy kpr. Tynka po blisko dwóch latach rehabilitacji służy jako „zdolny z ograniczeniami” w jednej z jednostek specjalnych i znowu skacze na spadochronie.

Kulisy szpitala

W kolejnych odcinkach serialu zobaczymy m.in. st. sierż. Grzegorza Fedorowicza, pod którego wozem wybuchła mina pułapka. Miał złamany kręgosłup i połamane żebra, a lekarze dawali mu 10 proc. szans na przeżycie. Dziś służy w 1 Ośrodku Radioelektronicznym w Grójcu. Usłyszymy też historię sierż. Arkadiusza Żurkowskiego. W 2012 roku śmigłowiec, którym leciał, został ostrzelany przez talibów, a on sam poważnie raniony w prawą nogę. Gdyby nie opaska uciskowa założona przez kolegę, prawdopodobnie by nie przeżył. Mimo to amputacja okazała się konieczna. Żołnierz nadal służy w wojsku – w 56 Bazie Lotniczej w Inowrocławiu.

O pracy w Afganistanie będzie opowiadać także ppłk dr n. med. Marcin Wojtkowski, chirurg ortopeda z WIM. Podczas trzech zmian w Ghazni był szefem Zespołu Chirurgicznego w Polskim Szpitalu Polowym.

Dokument „Weterani. Wyrwani śmierci” powstał przy współpracy z WIM, w którym leczeni byli bohaterowie serialu, a także większość innych naszych żołnierzy rannych w Afganistanie. – Chcieliśmy także pokazać, jak w szpitalu na Szaserów wyglądała opieka nad weteranami i opowiedzieć o medycynie pola walki – wylicza Rybak.

Serial kręcono w WIM oraz w jednostkach i na poligonach w całej Polsce. Zobaczymy w nim unikatowe, niepublikowane zdjęcia z polskiego szpitala w Ghazni, wykorzystano także materiały zrealizowane na potrzeby armii podczas polskiej misji ISAF. Reżyserkami dokumentu są Monika Jargot i Agnieszka Krótki-Żmijewska.

Emisję pierwszego odcinka zaplanowano na 25 maja o godz. 22 w Fokus TV. Jednocześnie Jarosław Rybak pracuje nad książką, złożoną z opowieści rannych weteranów. Ukaże się ona latem tego roku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Gostkowska, materiały prasowe

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Nie szpital, a instytut
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pokazali bojowego ducha
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Przysięga w Limanowej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Zawsze gotowi do pomocy
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
By Polska była bezpieczna
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Polki pobiegły po srebro!
Ostatnia droga Pileckiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Podróż po AWACS-ie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Po śladach polskich bohaterów
Wszystkie misje AWACS-a
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Pierwsza Drużyna” na start
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Wojna w świętym mieście, epilog
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Cień atomowej zagłady
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Mobilne dowodzenie
Pływacy i maratończycy na medal
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ratownicy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
„Ryś” z laserem
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Broń Hitlera w rękach AK
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Grand Quadriga ‘24”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO