moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani misji świętowali na Mazurach

Wojskowy piknik kończy obchody Dnia Weterana, które w tym roku odbywały się w Giżycku. Poprzedził go uroczysty apel, w trakcie którego odznaczonych zostało 93 żołnierzy i funkcjonariuszy. „Nie zapomnimy waszego bohaterstwa i poświęcenia” – napisał w okolicznościowym liście odczytanym podczas uroczystości minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.


„Weterani zasługują w pełni, aby pamiętać o nich nie tylko od święta, ale każdego dnia. Nie zapomnimy waszego bohaterstwa i poświęcenia” – napisał w liście do uczestników obchodów Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Słowa szefa resortu obrony odczytał podsekretarz stanu Bartłomiej Grabski. Minister Macierewicz zapewnił w liście, że w najbliższym czasie rząd rozpatrzy przygotowaną przez MON nowelizację ustawy o weteranach, która gwarantuje im wsparcie i godne życie. „W poczuciu odpowiedzialności wobec weteranów misji zagranicznych podejmujemy działania modernizacyjne, które uczynią Polskę silną i bezpieczną. W tym wielkim dziele zawsze będzie miejsce dla was weteranów. Wciąż potrzebujemy waszej obecności wśród nas, aktywności zawodowej, patriotyzmu, umiejętności i doświadczenia” – zaznaczył minister w swoim liście.

Posłanie do uczestników uroczystości skierował także zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Andrzej Duda. Napisał w nim m.in. „Dzień Weterana to dowód, że państwo polskie pamięta o weteranach, którzy brali udział w misjach. W ten symboliczny sposób wyrażamy nasz szacunek dla uczestników misji.” Prezydent przypomniał, że to z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego został wprowadzony w 2006 roku Order Krzyża Wojskowego, odznaczenie przyznawane najodważniejszym żołnierzom.


Święto Weterana (obchodzone razem z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ) ma honorować żołnierzy, strażaków, funkcjonariuszy straży granicznej, BOR-u i innych służb, które wykonują misje za granicą. W tym roku centralne obchody odbyły się w Giżycku. Uczestniczyli w nich m.in. wiceminister obrony narodowej Bartłomiej Grabski, zastępca szefa BBN gen. bryg. Jarosław Kraszewski, sekretarz stanu w MSWiA Sebastian Chwałek, dowódca generalny RSZ gen. dyw. Jarosław Mika i dowódca operacyjny RSZ gen. dyw. Sławomir Wojciechowski. Wczoraj gościem uroczystości był minister Antoni Macierewicz. W wojskowym pikniku, koncertach i pokazach udział wzięli nie tylko żołnierze, ale także mieszkańcy Giżycka, turyści oraz miłośnicy wojska.

Płk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Kraju i pierwszy Polak ranny na misji w Afganistanie przypomniał, że od zakończenia II wojny światowej polscy żołnierze służyli niemal w każdym zakątku globu, a misje wojskowe pociągały za sobą ofiary z żołnierskiej krwi. – Służyliśmy, nie zadając pytań: po co i dlaczego, ponieważ odpowiedź na nie zawarta jest w słowach żołnierskiej przysięgi: „w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić”. Polscy żołnierze służą i wypełniają rozkazy tak, jak zostali do tego wyszkoleni – mówił płk Stępień. Podkreślił także, że w tym wyjątkowym dniu weterani pamiętają o poległych kolegach.


Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju zwrócił uwagę, że szczególną opieką państwa i wojska powinni zostać objęci weterani, którzy na misjach odnieśli rany. Dlatego ranni misjonarze ucieszyli się z zapewniania ministra obrony, że zostaną wprowadzone w życie korzystne dla nich zmiany w ustawie o weteranach.

W uroczystym apelu na Placu Piłsudskiego w Giżycku uczestniczyło blisko 500 weteranów, wśród których najliczniejszą grupę stanowili przedstawiciele Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Państwa. Obecni byli także przedstawiciele kilkunastu jednostek wojskowych z całej Polski, uczestnicy rajdu rowerowego weteranów, przedstawiciele Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ oraz organizacji pozarządowych, które skupiają i wspierają misjonarzy, rodziny poległych żołnierzy.


93 żołnierzy i funkcjonariuszy zostało odznaczonych i wyróżnionych. Podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski wręczył 22 weteranom poszkodowanym „Odznaki za rany i kontuzje”, odniesione podczas działań poza granicami państwa. Dziewięciu odznaczył medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, a ośmiu – „Odznaką Honorową Wojsk Lądowych”. Dziewięciu weteranów otrzymało również tytuły honorowe: „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej”.

Sekretarz stanu w MSWiA Sebastian Chwałek wyróżnił funkcjonariuszy, którzy pełnili służbę poza granicami kraju. 43 z nich dostało odznakę honorową za zasługi w działaniach poza granicami państwa.

W sobotę na strzelnicy Gaudynek w Orzyszu odbyły się zawody strzeleckie rannych i poszkodowanych weteranów im. sierż. Mariusza Deptuły, żołnierza 15 Brygady, który zginął w Afganistanie. Tę sportową rywalizację objął patronatem szef BBN-u. W niedzielę podczas uroczystego apelu najlepsi strzelcy otrzymali puchary. Najwięcej – 96 punktów wystrzelał kpt. Marcin Ożdzyński. Drugie miejsce z wynikiem 93 punkty zajął por. Łukasz Zub, a trzecie – sierż. Marcin Mazur z liczbą 92 punktów. Natomiast rywalizację o puchar prezesa Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju wygrali: sierż. Andrzej Skrajny, st. chor. sztab. Marcin Trelka i mjr Krzysztof Nowicki.

Przez cały dzień w centrum Giżycka trwał Piknik Weterana, podczas którego odbyły się m.in. defilada pododdziałów 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz żołnierzy sojuszniczych armii USA, Wielkiej Brytanii i Rumunii, pokaz sprzętu wojskowego armii sojuszniczych (można było obejrzeć czołgi, transportery, samochody opancerzone) oraz występy artystyczne z gwiazdą wieczoru – zespołem Żuki. Serwowana była grochówka wojskowa.


„W boju i w potrzebie krwi nie szczędząc” – pod takim hasłem Wojskowe Kluby Honorowych Dawców Krwi, przy współudziale Centrum Weterana, zorganizowały w związku z Dniem Weterana kampanię honorowego krwiodawstwa. – Chcieliśmy w ten sposób oddać hołd uczestnikom działań poza granicami kraju, a społeczeństwu pokazać, że weterani robią coś dobrego – mówi plut. Robert Kowalewski z Centrum Szkolenia, Łączności i Informatyki w Zegrzu, jeden z inicjatorów tej akcji.

Akcje honorowego krwiodawstwa trwają w całej Polsce od 1 maja do 15 czerwca br. W Giżycku specjalny ambulans stanął w sobotę przy plaży, a w niedzielę – w centrum miasta. Akcję przeprowadziły Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie i Klub HDK PCK Legion.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON, Piotr Jaszczuk

dodaj komentarz

komentarze

~Katol Inkwizytor
1495969740
Nie widać Weteranów. Zdrowe chłopy .
96-69-5D-19

Pływacy i maratończycy na medal
 
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Polki pobiegły po srebro!
Wszystkie misje AWACS-a
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Więcej hełmów dla żołnierzy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zawsze gotowi do pomocy
Abramsy w pętli
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Na straży nieba
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Śladami ojca
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Układ nerwowy Mieczników
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
W obronie wschodniej flanki NATO
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
„Grand Quadriga ‘24”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Bohater odtrącony
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wioślarze i triatlonistka na podium
Broń Hitlera w rękach AK
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
By Polska była bezpieczna
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO