moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Lotnicze pokazy w Święto 23 Bazy

W powietrzu zaprezentują się m.in. samoloty MiG-29 i Su-22 czy ciężkie Mi-24. Na ziemi będzie można oglądać wystawę wojskowego sprzętu i uzbrojenia. Piknik z okazji Święta 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego odbędzie się jutro na lotnisku w Janowie koło Mińska Mazowieckiego. Fanom podniebnych pokazów przypomni się Artur Kielak, mistrz Polski w akrobacji samolotowej.

Z okazji Święta 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego co roku na lotnisku w Janowie odbywa się piknik lotniczy. I co roku przyciąga tłumy. – To u nas największe wydarzenie. Podczas ostatnich pokazów odwiedziło nas półtora tysiąca osób. Szacujemy, że tym razem będzie podobnie – mówi mjr Mirosław Guziel, rzecznik 23 Bazy. Na zwiedzających organizatorzy będą czekać w sobotę 3 czerwca od godziny 10.00.

Będzie się działo

Główny blok pokazów zaplanowano na 11.30. Zebrana na lotnisku w Janowie publiczność będzie mogła podziwiać dynamiczne pokazy MiG-ów. W solowych prezentacjach „smokerów” wystąpią nowi piloci specjalizujący się w pokazach: kpt. pil. Paweł Czajka (pierwsza klasa pilota, uprawnienia instruktora oraz pilota doświadczalnego, za sterami samolotów TS-11 Iskra i MiG-29 spędził ponad 1500 godzin) oraz por. pil. Jacek Stolarek (pierwsza klasa pilota, w powietrzu spędził 700 godzin, pilotując samoloty Cessna 152, PZL-130, TS-11 i MiG-29).

Będzie też można obejrzeć pokaz umiejętności pilotów śmigłowców z Mińska. W akcji ratowniczej z wykorzystaniem W-3 Sokół zaprezentuje się 2 Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza. Gościnnie wystąpią też dwa odrzutowe samoloty Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, śmigłowce Mi-24 z 56 Bazy Lotniczej w Inowrocławiu oraz Zespół Akrobacyjny „Orlik”.

Fanom podniebnych akrobacji zaprezentuje się też Artur Kielak, mistrz Polski w akrobacji samolotowej, na co dzień pilot linii rejsowych. Podczas pokazów w Mińsku zasiądzie za sterami XtremeAir Sbach 300 (XA-41).

Pokazy będzie komentować znany duet: kpt. rez. Witold Sokół, były pilot, oraz Tomasz Białoszewski, publicysta lotniczy. – Jako komentator występuję od 1992 roku, a podczas pokazów w Mińsku po raz czwarty pojawię się w tej roli. To łatwe i zarazem trudne zadanie. Znam wprawdzie lotnisko i maszyny, które będą prezentowane, ale z drugiej strony sens tej pracy polega na tym, by zawsze znaleźć coś nowego, jakieś lotnicze smaczki ciekawe dla widzów – mówi Tomasz Białoszewski, i dodaje, że komentatorzy nie skupiają się wyłącznie na suchych faktach, opisach maszyny i jej parametrów. – Cały czas prowadzimy ze sobą rozmowę, która pozwala na pewną świeżość i poruszenie wielu wątków, oczywiście związanych z lotnictwem. I choć tematów nie brakuje, to i tak każde pokazy zawsze wymagają naprawdę solidnych przygotowań – podkreśla Tomasz Białoszewski.

Nie tylko na niebie

Równie ciekawie jak w powietrzu będzie także na ziemi. Organizatorzy przygotowali bowiem różnorodną wystawę statyczną. Na płycie lotniska staną mińskie samoloty MiG-29, a także niemal cały sprzęt Bazy wykorzystywany do zabezpieczania lotów. – Będzie można obejrzeć oczyszczarki lotniskowe, wirnikowy zgarniacz śniegu, pojazdy holownicze i pojazdy gaśnicze Wojskowej Straży Pożarnej – mówi mjr Guziel. Nie zabraknie również pokazu wojskowego uzbrojenia. Zaprezentowany ma zostać na przykład komplet uzbrojenia, które przenosi bojowy MiG-29.

Na wystawie pojawi się także sprzęt policji oraz mińskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej. Będzie można wypróbować symulator dachowania. Piknik to także okazja, by porozmawiać z żołnierzami i przedstawicielami jednostek wojskowych. Poza stoiskiem Bazy z Mińska pojawią się też reprezentanci m.in. dęblińskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Organizatorzy wyznaczyli dwa główne parkingi: przy Klubie Reactor oraz przy bocznicy kolejowej naprzeciwko ul. Lotniskowej w Janowie. Z tego drugiego parkingu do miejsca pikniku będzie kursował specjalny autobus.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Artur Weber

dodaj komentarz

komentarze


„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
 
By Polska była bezpieczna
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Grand Quadriga ‘24”
Nowe zadania szefa SKW
Zawsze gotowi do pomocy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ameryka daje wsparcie
Na straży nieba
Cień atomowej zagłady
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Broń Hitlera w rękach AK
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Krwawa noc pośród puszczy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wszystkie misje AWACS-a
Pytania o europejską tarczę
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Polska wiktoria na Monte Cassino
Serwis K9 w Polsce
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Śladami ojca
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
They Will Check The Training Results in Combat
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Polki pobiegły po srebro!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
W obronie wschodniej flanki NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bohater odtrącony
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pływacy i maratończycy na medal
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO