moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

PGZ zacieśnia współpracę z uczelniami

Wspólne prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, w tym nad nowymi typami bezzałogowców, wprowadzanie na rynek wynalazków, a dla najlepszych studentów i pracowników naukowych staże, praktyki i etaty w firmach należących do holdingu. To najważniejsze założenia umów o współpracy, jakie PGZ podpisała z ośmioma polskimi uczelniami.

– Kwestia nauki i spraw badawczo-rozwojowych, a także to, aby polski przemysł zbrojeniowy był kołem zamachowym polskiej gospodarki, stawialiśmy sobie, jako rząd, za cel – mówił dziś sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki. – Aby to koło zamachowe mogło rzeczywiście nabrać prędkości i odpowiednio napędzać gospodarkę, musimy mieć nowoczesne i konkurencyjne technologie. Takie, które Wojsko Polskie będzie kupowało, nie tylko dlatego, że są rodzimej produkcji, ale dlatego, że dzięki nim polska armia staje się silniejsza, a Polska bezpieczniejsza. Taki jest cel współpracy między uczelniami a Polską Grupą Zbrojeniową – dodał.

Wiceminister zaznaczył, że współpraca ma być szansą także dla studentów, którzy dzięki porozumieniu będą mogli podejmować pracę w spółkach PGZ i nie będą musieli wyjeżdżać za granicę w poszukiwaniu możliwości robienia kariery. Przyznał, że powstała luka pokoleniowa, przez co brakuje inżynierów, ale dzięki umowom ma się to zmienić.

Błażej Wojnicz, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej zaznaczył natomiast, że współpraca z uczelniami wyższymi jest bardzo istotna dla kierowanej przez niego firmy. – Jest to coś, co jest niezbędne we współczesnej gospodarce i jest czymś, co pozwala rozwijać się spółkom PGZ, a w konsekwencji polskiemu przemysłowi i polskiej gospodarce – mówił.

Dzięki zawartym dziś umowom Polska Grupa Zbrojeniowa rozpoczęła oficjalną współpracę z ośmioma uczelniami wyższymi: Akademią Marynarki Wojennej, Akademią Sztuki Wojennej, Politechniką Gdańską, Politechniką Lubelską, Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim oraz Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego.

Przedmiotem współpracy ma być prowadzenie wspólnych prac badawczo-rozwojowych nad nowymi technologiami wojskowymi, w tym m.in. nad najnowszymi typami lądowych, morskich i powietrznych dronów. Dzięki współdziałaniu przemysłu i świata nauki łatwiejsza ma być komercjalizacja wynalazków, czyli uruchamianie produkcji seryjnej i wprowadzanie ich na rynek. PGZ deklaruje także, że najlepsi studenci i pracownicy uczelni zostaną objęci programem stażów i praktyk, a część z nich może znaleźć pracę w ponad 60 spółkach należących do holdingu. Firma wesprze finansowo uczelnie w organizacji międzynarodowych konferencji i seminariów naukowych, dzięki czemu skuteczniej będzie można rozpowszechniać dorobek naukowy ich kadry.

Jak podkreślają przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej, choć cele wszystkich umów są zasadniczo zbieżne – wspólne prace badawczo-rozwojowe nad nowymi technologiami, które mogą trafić do polskiej armii w postaci broni, urządzeń i systemów, to każda z uczelni oferuje swoją specjalizację, warunkującą zakres współpracy z PGZ.

I tak na przykład, specjaliści z Akademii Marynarki Wojennej oraz Politechniki Gdańskiej, będą pracowali wspólnie z inżynierami ze spółek narodowego holdingu obronnego przede wszystkim nad rozwiązaniami dedykowanymi dla marynarki wojennej, w tym – poza morskimi dronami – nad rozwiązaniami demagnetyzacyjnymi, hydroakustycznymi, systemami manewrowymi, sterowaniem torped czy morskimi zabezpieczeniami antykorozyjnymi.

Jeśli chodzi o Akademię Sztuki Wojennej, to obok analizy obszarów i kierunków rozwoju innowacyjnych technologii, kadra ASzWoj-u będzie się dzieliła ze specjalistami z PGZ swoimi doświadczeniami m.in. z zakresu oprogramowania wspomagającego dowodzenie i kierowanie walką, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań przeznaczonych dla wojsk obrony terytorialnej.

W przypadku pozostałych uczelni, to studenci i kadra Politechniki Poznańskiej oraz Politechniki Lubelskiej mają współpracować z PGZ przede wszystkim w zakresie bezzałogowców lądowych oraz powietrznych. Żacy i pracownicy naukowi z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w obszarze cyberbezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Specjaliści z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w pracach z obszaru mechatroniki, mechaniki i informatyki, a z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w projektowaniu trenażerów i symulatorów, symulacjach i modelowaniu części oraz projektowaniu układów napędowych do pojazdów kołowych i gąsienicowych.

Współpraca PGZ z wyższymi uczelniami będzie obejmować nie tylko wspólne prace  badawczo-rozwojowe, a później komercjalizację ich efektów. PGZ wesprze finansowo uczelnie w organizacji międzynarodowych konferencji i seminariów naukowych, dzięki którym kadra i studenci będą mogli m.in. rozpowszechniać swoje dokonania na świecie.

Krzysztof Wilewski , Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Śladami ojca
Serwis K9 w Polsce
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Polska wiktoria na Monte Cassino
They Will Check The Training Results in Combat
Więcej hełmów dla żołnierzy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pytania o europejską tarczę
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Gry wojenne w szkoleniu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
Abramsy w pętli
By Polska była bezpieczna
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Orzeł dla bohaterów
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
„Pierwsza Drużyna” na start
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wszystkie misje AWACS-a
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Krwawa noc pośród puszczy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Układ nerwowy Mieczników
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polki pobiegły po srebro!
Bohater odtrącony
„Grand Quadriga ‘24”
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO