moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zamość stolicą filmów historycznych

„Ponary – nóż w serce” – film dokumentalny Bronisława Bubiaka o miejscu, w którym w czasie II wojny światowej Niemcy zamordowali 80 tysięcy Żydów i 20 tysięcy Polaków, został najlepszym filmem dokumentalnym 5. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z Historią”. Jury nagrodziło również twórców i producentów filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego.


Trzy dni wypełnione projekcjami filmów o tematyce historycznej, spotkaniami z twórcami oraz świadkami historii opowiedzianych na wielkim ekranie – od 16 do 19 sierpnia w Zamościu odbywał się Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z Historią”. Jego widzowie zobaczyli 27 filmów, w tym 15 nominowanych do festiwalowej nagrody „Zamość Perła Renesansu”.

Festiwal otworzyły filmy pozakonkursowe. Widzowie zobaczyli m.in. „Krzyż i koronę” w reżyserii Zdzisława Cozaca, „Draża Czetnik – legenda Kresów” Jerzego Oleszkowicza, „W zgodzie z sumieniem” Aliny Czerniakowskiej czy „Historię brudu” Dagmary Spolniak. Kolejne dwa dni wyświetlano filmy, które walczyły o statuetkę „Zamość Perła Renesansu”. Odbywały się też spotkania z ich twórcami. – Na ekranie zobaczyliśmy 15 filmów, które starowały w konkursie. Po projekcji każdego z nich odbywało się spotkanie z jego reżyserem. Był więc czas nie tylko na to, by zobaczyć film, lecz także by o nim porozmawiać – mówi Małgorzata Stępniewska z Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”, organizatora festiwalu.

Wśród konkursowych filmów znalazł się m.in. „Czołżek” Norberta Rudasia, o którym pisaliśmy na łamach polski-zbrojnej.pl. Film to historia polskich tankietek, które uczestniczyły w kampanii wrześniowej i skutecznie stawiały czoła Niemcom. „Czołżek” opowiada o tym, jak powstawały te niewielkie czołgi, a także o polskich pancerniakach, którzy walczyli w nich w wojnie obronnej. Na celuloidowej kliszy uwieczniono pasjonatów poszukujących pozostałości po tankietkach i odnawiających je, a także fabularyzowane sceny walk tankietek z niemieckimi czołgami, odtworzone na potrzeby filmu przez rekonstruktorów. Norbert Rudaś za film otrzymał Nagrodę Specjalną Ministerstwa Obrony Narodowej.


Projekcjom filmów towarzyszyły inne atrakcje. Jedną z nich była wystawa „Józef Piłsudski. Zamość, Zamojszczyzna”. – Przypomina ona niezwykłą postać marszałka Piłsudskiego oraz osoby, miejsca i wydarzenia związane z jego pobytami w Zamościu. Ekspozycja będzie dostępna do 30 września, można więc ją jeszcze zobaczyć – mówi Małgorzata Stępniewska. Do Zamościa przyjechali również rekonstruktorzy, którzy pokazali inscenizację historyczną z okresu wojny polsko-bolszewickiej, a także stroje, uzbrojenie, opancerzenie i przedmioty użytku codziennego z różnych epok historycznych, od średniowiecza do XVII wieku. 17 sierpnia odbyła się potańcówka w stylu lat 20. oraz karaoke, podczas którego można było śpiewać historyczne i filmowe piosenki.

19 sierpnia na gali festiwalu wręczono nagrody twórcom zwycięskich filmów. Jury w składzie: Stanisław Królak, kierownik Redakcji Dokumentu i Publicystyki Historycznej TVP Historia, Paweł Woldan, scenarzysta i reżyser, autor ponad 60 filmów dokumentalnych i 7 teatrów telewizji i Marek T. Pawłowski, reżyser filmowy i teatralny, pierwszą nagrodę i statuetkę „Zamość Perła Renesansu” w kategorii najlepszy film dokumentalny przyznało Bronisławowi Bubiakowi „Ponary – nóż w serce”. To film, który opowiada o niewielkiej wsi leżącej koło Wilna. W latach 1942–1944 niemieccy żołnierze zamordowali w niej 100 tysięcy osób – Żydów oraz Polaków, inteligencji wileńskiej, żołnierzy AK oraz licealistów. II nagrodę otrzymał film „Ofiary tajnego protokołu. Bitwa o Kobryń” w reżyserii Władmira Łuckija i Iryny Wasiliewy. Opowiada on historię kaprala Ewarysta Zajkowskiego, który walczył w 83 Pułku Strzelców Poleskich. III nagroda wraz ze statuetką powędrowała w ręce Bogdana Miszczaka za film „Akcja pensjonat”, opowiadający o tym, jak Armia Krajowa odbiła z hitlerowskiego więzienia w Jaśle ponad 130 osób, w tym 66 więźniów politycznych, członków ruchu oporu.

– Organizatorzy festiwalu przyznali nagrodę „Zamość Perła Renesansu” dla najlepszego filmu fabularnego o tematyce historycznej minionego sezonu dla twórców, producentów i dystrybutora filmu „Wołyń” – dodaje Małgorzata Stępniewska. Specjalną nagrodę za szczególne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej odebrał Antoni Krauze, natomiast Nagrodę Publiczności 5. Zamojskiego Festiwalu Filmowego otrzymał film „Szrajberka z Auschwitz” w reżyserii Grzegorza Gajewskiego. Jury przyznało wyróżnienia dla filmów: „Hakerzy Solidarności” w reżyserii Grzegorza Linkowskiego, „Wszystko dla Polski – Powstanie Zamojskie 1942–1944” Magdaleny Kołodziejczyk i Rafała Kołodziejczyka, „Prace na wysokościach” Sylwii Nieckarz i Andrzeja Buchowskiego oraz dla filmu „Litewskie drogi Potopu” w reżyserii Tadeusza Bystrama.

Organizatorami 5. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z Historią” są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, miasto Zamość, TVP Historia.

Ewa Korsak

autor zdjęć: J. Cios

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Mobilne dowodzenie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Broń Hitlera w rękach AK
Śladami ojca
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ameryka daje wsparcie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Krwawa noc pośród puszczy
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Na straży nieba
Wszystkie misje AWACS-a
„Pierwsza Drużyna” na start
W obronie wschodniej flanki NATO
„Grand Quadriga ‘24”
Wojna w świętym mieście, epilog
Bohater odtrącony
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Pytania o europejską tarczę
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Układ nerwowy Mieczników
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Nowe zadania szefa SKW
Cień atomowej zagłady
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polki pobiegły po srebro!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO