moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Wesele” na ORP „Błyskawica”

„Co się w duszy komu gra, co kto w swoich widzi snach” – te słowa już za kilka dni będzie można usłyszeć w całej Polsce. W sobotę odbędzie się szósta edycja akcji „Narodowe Czytanie”. Tym razem Polacy będą czytać „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W promocję największych dzieł literatury polskiej włączy się także wojsko.

„Narodowe Czytanie” to akcja, której celem jest popularyzacja największych dzieł literatury polskiej, a także upowszechnianie czytelnictwa. Od 6 lat organizuje ją Kancelaria Prezydenta. W tym roku odbędzie się publiczne czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. „Sto siedemnaście lat temu w podkrakowskich Bronowicach odbyło się wesele, które odmieniło obraz polskiej literatury. Na kanwie tamtego wydarzenia wybitny dramaturg, poeta i malarz Stanisław Wyspiański stworzył swój arcydramat – barwną, niezwykle żywą opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach. Zachęcam Państwa, abyśmy przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój „Wesela”, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej – napisał prezydent Andrzej Duda.

W najbliższą sobotę para prezydencka zainauguruje akcję czytając fragmenty „Wesela” w Ogrodzie Saskim. Później na scenie pojawi się kilkudziesięciu aktorów, m.in. Paweł Królikowski, Izabela Kuna, Piotr Głowacki, Anna Dereszowska, Małgorzata Foremniak, Piotr Cyrwus i Agnieszka Więdłocha. Wydarzenie uświetni także występ zespołu Zakopower. Ale spotkania, podczas których osoby publicznie znane i cenione będą prezentować dramat Wyspiańskiego, odbędą się w całej Polsce – w bibliotekach, ośrodkach kultury czy szkołach. – Podczas poprzedniej edycji zbiorowo w dwu tysiącach trzystu miejscach czytano „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Mam nadzieję, że w tym roku pobijemy ten rekord – mówi Adam Stańczak z Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kancelarii Prezydenta.

Film: 6 Brygada Powietrznodesantowa

W akcję promocji polskiej literatury zaangażowało się także wojsko. Żołnierze zadeklarowali udział w publicznym czytaniu „Wesela”. Gdzie będzie można ich posłuchać? 2 września od godziny 10 do 13 na placu Słowiańskim w Żaganiu „Wesele” mają czytać przedstawiciele 11 Lubuskiej Dywizji Zmechanizowanej. Słowa bohaterów dramatu Wyspiańskiego zabrzmią też na pokładzie ORP „Błyskawica” zacumowanego w Gdyni. –„Wesele” będą czytali marynarze, ale oprócz tego zaplanowaliśmy też koncert Zespołu Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera” – mówi kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik prasowy 3 Flotylli Okrętów. – Zaczynamy o 9 rano. Serdecznie zapraszamy! – dodaje.

Najsłynniejsze dzieło Wyspiańskiego będą mogli także usłyszeć pasażerowie Kolei Mazowieckich. W pociągu „Mazovia” na trasie Warszawa Wschodnia – Płock utwór przybliżą występujący w strojach z epoki aktorzy Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego z Płocka. Taką atrakcję przygotowano również dla pasażerów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie Łódź Fabryczna – Skierniewice.

W Koninie czytanie „Wesela” odbędzie się na Oddziale Chirurgii Dziecięcej w Szkole Podstawowej dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Do akcji przyłączyli się także Polacy mieszkający poza granicami kraju, m.in. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii, we Włoszech, Estonii, na Litwie, Łotwie i Ukrainie, a także w Stanach Zjednoczonych oraz w Australii.

Dokładna mapa z opisem wszystkich miejsc, w których odbywa się „Narodowe Czytanie”, znajduje się na stronie Kancelarii Prezydenta. Lista – jak podkreślają przedstawiciele kancelarii – wciąż jest otwarta i można zgłaszać chęć swojego udziału. Wystarczy wypełnić formularz i odesłać go do kancelarii, a informacja o wydarzeniu pojawi się na jej stronie.

Akcja „Narodowe Czytanie” po raz pierwszy została zorganizowana w 2012 roku. Wówczas czytano „Pana Tadeusza”. Podczas kolejnych edycji prezentowano dzieła Aleksandra Fredry, a także „Trylogię” i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. O wyborze tegorocznej lektury zadecydowali Internauci. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego podczas głosowania pokonało „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego oraz „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Arch. 11 LDKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy reprezentantek CWZS-u
 
Nie szpital, a instytut
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zawsze gotowi do pomocy
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojna w świętym mieście, epilog
Serwis K9 w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wszystkie misje AWACS-a
Układ nerwowy Mieczników
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Po śladach polskich bohaterów
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
NATO on Northern Track
Wioślarze i triatlonistka na podium
Abramsy w pętli
Śladami ojca
By Polska była bezpieczna
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Pływacy i maratończycy na medal
Polki pobiegły po srebro!
„Pierwsza Drużyna” na start
„Ryś” z laserem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ameryka daje wsparcie
Ostatnia droga Pileckiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Cień atomowej zagłady
Piedimonte – samobójcza misja
Na straży nieba
Polska wiktoria na Monte Cassino
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Broń Hitlera w rękach AK
They Will Check The Training Results in Combat
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO