moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

PGZ powołuje Centrum Usług Biznesowych

W Radomiu powstanie Centrum Usług Biznesowych PGZ, które zajmie się realizacją usług wspólnych dla wszystkich spółek należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Chodzi m.in. o zakupy  czy sprawy finansowo-księgowe. – To decyzja o kluczowym znaczeniu. Pozwoli na oszczędności,  większą konsolidację  i profesjonalizację spółek PGZ – mówił minister Antoni Macierewicz.

Informację o powstaniu Centrum Usług Biznesowych PGZ przekazali dziś, na konferencji prasowej w Radomiu, przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – To realizacja jednego z naszych strategicznych celów, jakim jest konsolidacja polskiego przemysłu zbrojeniowego, niezbędna na współczesnym, konkurencyjnym rynku zbrojeniowym. Cel jest prosty: chcemy być tańsi i musimy być tańsi, bo tego wymaga od nas rynek, szczególnie nasz główny klient, jakim jest resort obrony narodowej, ale też inni klienci. Stąd decyzja o utworzeniu Centrum Usług Biznesowych – tłumaczył Błażej Wojnicz, prezes Zarządu PGZ S.A. – Dążymy do budowy silnej i rozpoznawalnej marki narodowej PGZ z Radomiem jako centrum polskiego przemysłu zbrojeniowego – podkreślał.

Centrum Usług Biznesowych ma być odpowiedzialne za obsługę i  realizację usług wspólnych dla całej grupy PGZ. Chodzi tu między innymi o zakupy, obsługę finansowo-księgową czy  systemy informatyczne. – Szacujemy, że powołanie Centrum przyniesie rocznie co najmniej  220 mln zł oszczędności w obszarze wydatków związanych z nabywaniem towarów i usług. W 2016 roku przeznaczyliśmy na te cele 2,2 mld zł – mówił Rafał Zgorzelski, prezes Zarządu PGZ System sp. z o.o., odpowiedzialny za stworzenie i rozwój nowej jednostki biznesowej.  – Zakres usług realizowanych przez centrum będzie sukcesywnie rozszerzany – mówił prezes Zgorzelski.  Zapowiedział, że w ciągu dwóch lat (2018–2020) PGZ utworzy wspólny dział administracji zajmujący się m.in. sprawami kadrowymi, płacami, zarządzaniem flotą samochodową, nieruchomościami, ochroną obiektów oraz utrzymaniem czystości.  

Obecny na konferencji minister Antoni Macierewicz podkreślał, że powstanie Centrum to decyzja o kluczowym znaczeniu. – Daje ona perspektywę oszczędności, zawsze ważnych, na które zawsze zwracaliśmy uwagę, ale też perspektywę konsolidacji spółek PGZ  i profesjonalizacji – mówił minister. Szef resortu podkreślał, że to  istotne, mając na uwadze kontrakty dla polskiej armii, które będą realizować zakłady PGZ w najbliższej przyszłości.  Wspomniał o trzech największych kontraktach, które dotyczą systemu antyrakietowego Patriot, systemu rakietowego Homar i zakupu okrętów podwodnych. – To trzy kontrakty, które przez najbliższe 10 lat będą kształtowały działalność spółek wchodzących w skład PGZ. Wniosą one olbrzymi wkład technologiczny, który zasadniczo zmieni polski przemysł  i potencjał obronny. Spółki PGZ będą w ramach tych kontraktów fundamentem i promotorem nowoczesnego przemysłu w Polsce,  a powstające Centrum Biznesowe będzie tego sprawcą  – mówił szef MON.

Prezes Wojnicz podkreślał, że decyzja o ustanowieniu CUB w Radomiu nie była przypadkowa. – Radom od niemal stu lat jest związany z przemysłem zbrojeniowym. To dynamicznie rozwijające się miasto,  z doskonałym zapleczem naukowo-technicznym – mówił prezes PGZ.

Minister Macierewicz z kolei zauważył, że powstanie Centrum w Radomiu oznacza również rozwój gospodarczy miasta, w tym wzrost zatrudnienia. Docelowo w Centrum Usług Biznesowych ma znaleźć pracę co najmniej 300 osób – pierwsze etaty będą obsadzane jeszcze w tym roku.

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) jest liderem polskiego przemysłu i jednym z największych koncernów obronnych w Europie. W skład Grupy wchodzi ponad 60 spółek. Roczne przychody PGZ to 5 mld zł.

Paulina Glińska

autor zdjęć: por. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ostatnia droga Pileckiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Piedimonte – samobójcza misja
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bohater odtrącony
Cień atomowej zagłady
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Flota Bayraktarów w komplecie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wszystkie misje AWACS-a
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
They Will Check The Training Results in Combat
„Grand Quadriga ‘24”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
Śladami ojca
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Krwawa noc pośród puszczy
By Polska była bezpieczna
Abramsy w pętli
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
Broń Hitlera w rękach AK
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Układ nerwowy Mieczników
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
Na straży nieba
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Ryś” z laserem
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO