moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Islandzka misja

W jednym z państw doszło do konfliktu  dwóch grup narodowościowych. Mnożą się akty terroru. W portach, miastach i na lotniskach są podkładane improwizowane ładunki wybuchowe. Trzeba je znaleźć i zniszczyć. Oto scenariusz ćwiczenia „Northern Challenge”, które właśnie rozpoczęło się na Islandii. Wśród uczestników znaleźli się żołnierze z Polski.

„Northern Challenge” to jedno z największych na świecie ćwiczeń dla specjalistów od rozminowania. W tegorocznej edycji bierze udział 300 żołnierzy z 15 państw. Stacjonują oni w bazie wojskowej Keflavik. W manewrach biorą udział również Polacy. – Na Islandię pojechało pięciu nurków minerów z naszego dywizjonu i sześciu z 12 Dywizjonu Trałowców – mówi kmdr por. Piotr Sikora dowódca 13 Dywizjonu Trałowców. Uczestnicy tworzą 31 zespołów – 21 lądowych i 10 morskich.

– W fikcyjnym państwie dochodzi do konfliktu dwóch grup narodowościowych. Jedna z nich nie chce dopuścić do wyborów. Rozpoczyna działania sabotażowe i terrorystyczne – wyjaśnia kpt. mar. Damian Rogocki, dowódca polskich nurków. Improwizowane ładunki wybuchowe (z angielskiego – IED) są podkładane w strategicznych dla kraju miejscach, takich jak porty, lotniska, obszary zurbanizowane oraz fabryki. Zadaniem saperów i nurków jest odnalezienie i neutralizacja materiałów wybuchowych. – Na razie poznaliśmy tylko ogólny zarys sytuacji. Z każdym dniem jednak konflikt będzie się rozwijał. Zaczną spływać do nas kolejne informacje, na które będziemy musieli odpowiednio zareagować – relacjonuje kpt. mar. Rogocki. Zespoły rozminowania działają samodzielnie. Ich pracę oceniają tak zwani rozjemcy z innych państw.

Poziom trudności jest spory. – Przede wszystkim dlatego, że mamy do czynienia z improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Każdy z nich może różnić się od poprzedniego, więc ich neutralizacja wymaga od nas nie tylko dużej wiedzy, ale też intuicji – podkreśla kpt. mar. Rogocki. Organizatorzy „Northern Challenge” zadbali o maksymalny realizm. Saperzy i nurkowie zmagają się rzecz jasna z ładunkami ćwiczebnymi, ale do ich likwidacji używają prawdziwych materiałów wybuchowych. Działania dodatkowo komplikuje pogoda. – Na Islandii jest ona bardzo zmienna. W weekend mieliśmy piękne słońce, jednak na początku tygodnia zaczął padać deszcz, wiać silny wiatr, a temperatura spadła do sześciu–siedmiu stopni Celsjusza – przyznaje kpt. mar. Rogocki.

Polscy marynarze w „Northern Challenge” biorą udział po raz trzeci. – To doskonała okazja do kontaktu ze specjalistami z innych armii, którzy mają doświadczenie wyniesione z różnego rodzaju misji. Sposoby działania terrorystów bardzo szybko ewoluują, a oni są z tą tematyką na bieżąco – zauważa kmdr por. Sikora. Ale jest coś jeszcze. – Bardzo zależy nam na tym, by szkolić się w regionach o odmiennej specyfice, w bardzo różnych warunkach atmosferycznych. Nie możemy ograniczać się do Bałtyku, bo nigdy nie wiadomo, jakie zadania przyjdzie nam realizować – podkreśla kmdr por. Sikora. – Mam nadzieję, że dla odmiany, w nieodległej przyszłości, uda się wysłać naszych nurków na szkolenie gdzieś na południe Europy. Tam, gdzie jest ciepło, a zasolenie morza większe niż Bałtyku – dodaje.

W marynarce wojennej są dwie grupy nurków minerów. Wchodzą w skład 12 i 13 Dywizjonu Trałowców. Każda liczy kilkanaście osób. Do ich zadań należy przede wszystkim poszukiwanie min w basenach i kanałach portowych oraz dokładna lokalizacja i identyfikacja obiektów wykrytych na morzu przez okręty. Nurkowie likwidują miny, niewybuchy, przeszkody nawigacyjne, wspierają akcje poszukiwawczo-ratownicze. Wykonują też zadania w głębi lądu: na rzekach, jeziorach, kanałach. – Minerzy wydobywają niewybuchy i przekazują je czekającym na lądzie saperom. Ci odwożą je na poligon i detonują – tłumaczy kmdr por. Sikora.

Ćwiczenia „Northern Challenge” potrwają dwa tygodnie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, GNM 12 DTR

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część trzecia
 
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Sandhurst: końcowe odliczanie
W Italii, za wolność waszą i naszą
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Charge of Dragon
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
SOR w Legionowie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kadisz za bohaterów
Front przy biurku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część druga
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO on Northern Track
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Pod skrzydłami Kormoranów
Gunner, nie runner
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Barwy walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Na straży wschodniej flanki NATO
Strażacy ruszają do akcji
Ramię w ramię z aliantami
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Przygotowania czas zacząć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
Sprawa katyńska à la española
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Wojna na detale
Święto stołecznego garnizonu
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO