moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca 23 Śląskiego Pułku Artylerii

14 listopada w Bolesławcu odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 23 Śląskiego Pułku Artylerii. Pułkownik Paweł Świtalski przekazał dowodzenie bolesławieckimi artylerzystami pułkownikowi Grzegorzowi Potrzuskiemu.

Uroczystość rozpoczęło złożenie meldunku dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej generałowi brygady Stanisławowi Czosnkowi przez dowódcę uroczystości ppłk Witolda Zawadzkiego. Następnie dowódca Czarnej Dywizji w asyście zdającego i obejmującego obowiązki dowódcy dokonał przeglądu pododdziałów 23 Śląskiego Pułku Artylerii.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – p.o. płk Zenon Wiśniewski, dowódcy jednostek Czarnej Dywizji, byli Szefowie Wojsk Rakietowych i Artylerii ŚOW na czele z gen. bryg. w st. spocz. Antonim Skibińskim, władze samorządowe, komendanci służb mundurowych i jednostek garnizonu bolesławieckiego, a także byli żołnierze pułku oraz dyrektorzy szkół i zaprzyjaźnionych zakładów pracy.

Po odczytaniu decyzji Ministra Obrony Narodowej o odwołaniu i wyznaczeniu na nowe stanowiska służbowe głos zabrał dowódca dywizji gen. bryg. Stanisław Czosnek. – Doświadczenie, spokój, opanowanie, umiejętność kierowania i dowodzenia podwładnymi wokół tych zadań, które stoją przed jednostką to przymioty, które oddają w pełni charakter pułkownika Pawła Świtalskiego. Pułk pod jego rozkazami od trzech lat pokazał że stanowi realną wartość bojową i jest nierozerwalnym elementem życia w ramach garnizonu i regionu – mówił generał Czosnek. Następnie dowódca Czarnej Dywizji podziękował ustępującemu dowódcy za osiągnięte wyniki i sukcesy szkoleniowe w trakcie dowodzenia jednostką oraz po przybliżeniu dotychczasowej służby pułkownika Grzegorza Potrzuskiego życzył nowemu dowódcy sukcesów w dowodzeniu pułkiem.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było przekazanie sztandaru jednostki oraz podpisanie protokołu między zdającym i obejmującym obowiązki służbowe, po czym złożyli meldunki Dowódcy 11 LDKPanc.

W swoim pożegnalnym przemówieniu pułkownik Paweł Świtalski podziękował żołnierzom i pracownikom jednostki za trud i wysiłek włożony w realizację zadań, podkreślając szczególną rolę przełożonych i wsparcie ze strony współpracujących jednostek i instytucji, na które jednostka zawsze mogła liczyć. W sposób szczegóły podziękował środowisku artylerzystów oraz współpracującym organizacjom pozarządowym. – Prawdziwym sprawdzianem dowódcy jest to, czy pozostawił po sobie ludzi, którzy gotowi są podjąć jego dzieło i doprowadzić je do końca. Dowodzenie 23 Śląskim Pułkiem Artylerii było dla mnie zaszczytem i przyniosło mi wiele osobistej satysfakcji. Jestem dumny, że dane mi było realizować zadania postawione przez przełożonych wspólnie z moimi żołnierzami. To dzięki Wam mogłem realizować się zawodowo, z wami wspólnie przeżywać sukcesy i niepowodzenia – mówił płk Świtalski.

Następnie głos zabrał pułkownik Grzegorz Potrzuski, nowy dowódca bolesławieckich artylerzystów, który zapewnił, że w swoim dowodzeniu będzie kontynuował pracę poprzedników. – Przyjmując sztandar Naszej jednostki jestem świadomy obowiązku jaki będzie od dziś na mnie spoczywał. Mam świadomość ogromu wysiłku jaki włożyli moi poprzednicy, aby pułk był postrzegany jako jednostka dobrze wyszkolona. Ze swojej strony mogę zapewnić, że dołożę wszelkich starań, aby taki poziom co najmniej utrzymać. Jestem wymagającym żołnierzem, ale wymagam również od siebie. W moim życiu szczególnie bliskie mi są słowa prymasa tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego „Od siebie trzeba wymagać najwięcej” - mówił płk Potrzuski.

Podziękowanie za wieloletnią współpracę na ręce płk Świtalskiego złożył także prezydent miasta Piotr Roman i wicestarosta bolesławiecki Tomasz Gabrysiak, którzy podkreślili osobisty wkład pracy żegnanego w kształtowanie dobrego wizerunku żołnierza – artylerzysty w środowisku lokalnym. Po przemówieniach zdający obowiązki dowódcy oraz mężowie zaufania oficerów i szeregowych uhonorowali dowódcę Czarnej Dywizji, nowego dowódcę pułku oraz Wiceprezes Stowarzyszenia Commando odznakami pamiątkowymi 23 pułku artylerii nadanymi przez kapitułę.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej z Wrocławia, po której uczestnicy uroczystości przeszli na Salę Tradycji 23 Pułku Artylerii.

Po pamiątkowym wpisie pułkownika Pawła Świtalskiego w Kronice Jednostki, nastąpiło wręczenie nowemu dowódcy symboli wyróżniających żołnierzy 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Czarny beret wręczył pułkownikowi Potrzuskiemu dowódca Czarnej Dywizji generał Czosnek, natomiast pułkownik Świtalski wręczył następcy odznakę rozpoznawczą 23 Pułku Artylerii. Tę część pożegnania podsumował szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii po. płk Zenon Wiśniewski, który podziękował dotychczasowemu dowódcy pułku za wieloletnią współpracę podsumowując osiągnięcia i dorobek artyleryjski żegnanego. Na zakończenie zdający i obejmujący obowiązki dowódcy przyjęli życzenia z rąk licznie przybyłych gości, współpracowników i żołnierzy.

Tekst: kpt. Remigiusz Kwieciński

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Remigiusz Kwieciński

dodaj komentarz

komentarze


Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
 
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Abramsy pod dobrą opieką
Pamiętamy o Niezłomnych
Palmiry – miejsce kaźni
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wojenny bohater na szubienicy
Zamiana po włosku
Tajna misja polskiej agentki
Dobrowolsi – czas start!
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Telefon zaufania dla żołnierzy
Nowy szef CWCR
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Będzie za co kupić koreańską broń
Eurofightery znowu w Polsce
Polska przystań brytyjskich jeńców
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Którą drogą do armii?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Priorytety dla armii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Sztandar dla Dowództwa WOT
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zachód przeciwko „korsarzom”
Kleszcze dla wojska
Wielki test w West Point coraz bliżej
Nowoczesna łączność dla armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Leopardy jadą na poligon
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Lista trupich główek
Przerwany lot „Orlika”
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Podwójny Półmaraton Komandosa
Offset dla „Wisły”
Mocny sygnał od NATO
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Rusza morski „Dragon”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO