moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Pacta Conventa” dla studentów ASzWoj

Udział w kołach naukowych, wyjazdy na praktyki i staże studenckie, szkolenia e-learningowe i językowe – to tylko niektóre propozycje, jakie przygotowała dla swoich studentów Akademia Sztuki Wojennej. By ułatwić studentom wybór aktywności, uczelnia opracowała „Academici Pacta Conventa” – pierwsze w historii ASzWoju kompendium wszystkich dodatkowych zajęć.

Pomysłodawcą stworzenia „Academici Pacta Conventa” jest prof. dr hab. Jarosław Gryz, prorektor ds. studenckich Akademii Sztuki Wojennej. – Miałem okazję rozmawiać ze studentami na temat dodatkowych zajęć oferowanych przez uczelnię. Gdy mówiłem im na przykład, że mogą zdobyć certyfikat językowy zgodnie z NATO-owskimi standardami, patrzyli na mnie ze zdumieniem. Wielu z nich nie wiedziało, że dajemy taką możliwość. Uświadomiłem sobie, że mając tak wiele do wyboru, studenci nie do końca zdają sobie sprawę z bogactwa naszej oferty – mówi prof. Gryz.

Dlatego władze uczelni postanowiły wydać pierwszy w historii uczelni elektroniczny dokument zawierający zbiór wszystkich zajęć dodatkowych. Przygotowali go przedstawiciele samorządu uczelnianego i władze uczelni. – Nazwa jest nieprzypadkowa. Oznacza „warunki uzgodnione”, wiążące się ze zobowiązaniami obu stron. My, jako uczelnia, tworzymy i zapewniamy studentom warunki do rozwoju i kształcenia, z drugiej strony studenci zobowiązują się, że z tego skorzystają. Taka jest idea – mówi prorektor ASzWoj.

Koła, związki i staże

W dokumencie można znaleźć szczegółowe informacje na wszystkie tematy dotyczące życia studenckiego. – Począwszy od spraw bardzo prozaicznych, czyli informacji, w jakich godzinach otwarty jest basen czy biblioteka, aż po takie, które dotyczą – na przykład – etapów przystąpienia do egzaminów językowych. Wystarczy wejść w odpowiedni link i poznać szczegóły – wyjaśnia prof. Gryz.

Dokładnie opisana jest działalność sekcji i klubów akademickiego związku sportowego, grup artystycznych oraz kół naukowych, m.in. Lotniczego, Logistyki, Bezpieczeństwa Narodowego, Kryminalistyki i Kryminologii czy Sił i Służb Specjalnych. Studenci mogą też znaleźć informacje na temat e-learningowej oferty kształcenia oraz nauki za granicą. – Nie wszyscy wiedzą, że oferujemy bardzo szerokie możliwości wymiany semestralnej w ramach programu Erasmus +. Poza studiami za granicą proponujemy też studentom wakacyjne staże i praktyki zawodowe w krajach Unii Europejskiej. W „Pacta Conventa” umieściliśmy też linki do wybranych uczelni zagranicznych – dodaje prof. Gryz.

W dokumencie są również opisane inicjatywy Rady Samorządu Studentów (wydarzenia takie jak otrzęsiny, bale, wyjazdy integracyjne), działalność Biura Karier oraz formy pomocy materialnej (m.in. stypendia i zapomogi) udzielanej przez ASzWoj.

Nie tylko nauka

– Większość informacji, które znalazły się w „Pacta Conventa”, można znaleźć na stronie uczelni. Są one jednak rozproszone na podstrony wydziałowe i zwłaszcza studenci pierwszego roku mogą mieć kłopot, by się w tym odnaleźć. W przygotowanym kompendium wszystko jest w jednym miejscu, więc łatwiej wyszukać to, co nas interesuje – mówi Kuba Gradus, przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego ASzWoj. – Być może dzięki tej inicjatywie niektórzy ze studentów przekonają się do większego zaangażowania w życie studencie uczelni – dodaje.

Podobnie uważa prof. Gryz. – Sądzę, że aktywność studentów jeszcze bardziej wzrośnie, tym bardziej że już od nowego roku zmieniamy formułę działalności kół naukowych. Dotychczas były one przypisane do wydziałów, teraz staną się ogólnouczelniane, dostępne dla wszystkich studentów, bez względu na to, na jakim wydziale i kierunku się kształcą – zauważa prorektor ASzWoj.

Dokument „Pacta Conventa” będzie obowiązywał do końca bieżącego roku akademickiego. W przyszłym roku planowana jest jego aktualizacja.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
 
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Ostatnia droga Pileckiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ratownicy na medal
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
NATO on Northern Track
Pływacy i maratończycy na medal
Broń Hitlera w rękach AK
Nie szpital, a instytut
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Po śladach polskich bohaterów
Hełmy – nowoczesne i na miarę
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Cień atomowej zagłady
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Grand Quadriga ‘24”
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Podróż po AWACS-ie
WAM wraca po latach
Zawsze gotowi do pomocy
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Piedimonte – samobójcza misja
Pokazali bojowego ducha
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Przysięga w Limanowej
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO