moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podziękować bohaterom

Przed wolontariuszami akcji „Paczka dla bohatera” kolejny pracowity weekend. Tydzień temu odwiedzali kombatantów w Warszawie, teraz ruszają w Polskę. W ramach akcji zainicjowanej przez Tomasza Sawickiego, byłego żołnierza i laureata Buzdygana Internautów, do dostarczenia są 1634 świąteczne paczki.

 

Ideą akcji „Paczka dla bohatera” jest pomoc tym, którzy walczyli za wolność Polski na frontach II wojny światowej oraz byli represjonowani w PRL-u. Przed świętami w całej Polsce wolontariusze zbierają żywność, środki czystości, ciepłe koce oraz kartki z życzeniami. Potem produkty pakowane są w świąteczne paczki i rozwożone kombatantom. – Siedem lat temu miałem 30 adresów, pod które rozwiozłem 30 paczek. Dzisiaj tylko w Warszawie mam 195 mieszkań do odwiedzenia. Ale cieszę się, że nie zmieniła się jedna rzecz: nadal robię to z wielką przyjemnością – mówi Tomasz Sawicki, żołnierz rezerwy, który w tym roku otrzymał nagrodę Buzdygan Internautów, przyznawaną przez czytelników polski-zbrojnej.pl.

Paczki dla warszawskich kombatantów Tomasz Sawicki rozwoził w miniony weekend razem z 40 wolontariuszami. To m.in. żołnierze, strażnicy miejscy, pracownicy Agencji Mienia Wojskowego oraz grupa przyjaciół zawiązana na portalu społecznościowym pod hasłem „Pomoc nie od święta”. – Zaczęliśmy odwiedziny w sobotę wczesnym rankiem, a skończyliśmy w niedzielę późnym wieczorem – mówi organizator akcji. – Każdemu z kombatantów staramy się poświęcić chwilę, bo są spragnieni towarzystwa. Mam wrażenie, że zdają sobie sprawę z tego, że ich pokolenie odchodzi i chcą jak najwięcej opowiedzieć nam o tym, jak wyglądała wojna. Nie możemy, a przede wszystkim nie chcemy odmawiać – dodaje Tomasz.

Ekipa „Paczki dla bohatera” odwiedziła m.in. por. Marię Jeziorską, pseudonim „Jola”, która w czasie Powstania Warszawskiego była łączniczką i sanitariuszką, choć miała wówczas tylko 13 lat. Służyła w batalionie „Iwo”. – Przyjęła nas z wielką radością i podarowała nam przepiękny talerz z grafiką Zamku Królewskiego – mówi Tomasz Sawicki. Wolontariusze odwiedzili również wiceprezesa Związku Powstańców Warszawskich ppłk. Zbigniewa Galperyna. – Zgodził się on przekazać paczkę i nasze życzenia gen. Zbigniewowi Ścibor-Rylskiemu – mówi Tomasz Sawicki.

Kombatanci cieszą się z podarunków, ale największą radość sprawiają im kartki z życzeniami od dzieci. – Czytają je bardzo wzruszeni. Zastrzegają też, że nie czują się bohaterami, bo po prostu zrobili to, co było trzeba – opowiada pomysłodawca akcji. Zdarza się, że bohaterowie chcą swoją paczkę podzielić. A dlaczego podzielić, dopytuję. „Bo tu obok w mieszkaniu jest taka samotna pani, bardzo biedna, więc dam jej połowę”, słyszę – opowiada Sawicki.

Bywają jednak sytuacje, gdy kombatanci unikają odwiedzin. – To bardzo delikatna sprawa. Jeden z moich bohaterów poprosił, byśmy spotkali się na klatce, bo wstydził się swojego niewyremontowanego mieszkania – tłumaczy Sawicki. – Już postanowiłem, że jakoś mu w tym remoncie pomogę.

Poza remontem, Tomasz Sawicki planuje też zorganizowanie wypoczynku zimowego dla kombatantów. – Udało mi się zabrać ich na wakacyjny weekend, uda mi się i z feriami. Tuż po Bożym Narodzeniu biorę się do organizowania wyjazdu. Jeśli ktoś chciałby mi pomóc, można mnie znaleźć na Facebooku i po prostu zapytać – mówi. Zadań wystarczy dla wszystkich, zwłaszcza, że pilnych spraw do załatwienia jest sporo. Potrzebny jest np. materac antyodleżynowy dla jednej z bohaterek, ale bywają też drobniejsze życzenia. – Jeden z kombatantów zamówił mszę świętą w intencji swoich kolegów z czasu II wojny światowej i chciałby wysłać zaproszenia. Niestety nie ma pieniędzy na znaczki, więc je kupimy – wymienia Sawicki.

To czego najbardziej potrzebują kombatanci, to odwiedziny w ciągu roku oraz pomoc przy zakupach i codziennych sprawunkach. – Gdyby ktoś chciał pomóc, zapraszam do kontaktu – zachęca Sawicki.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze


„Ryś” z laserem
 
Polska wiktoria na Monte Cassino
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wioślarze i triatlonistka na podium
Cień atomowej zagłady
Mobilne dowodzenie
Ostatnia droga Pileckiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Nowe zadania szefa SKW
Serwis K9 w Polsce
By Polska była bezpieczna
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pływacy i maratończycy na medal
They Will Check The Training Results in Combat
Bohater odtrącony
„Grand Quadriga ‘24”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Krwawa noc pośród puszczy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Abramsy w pętli
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojna w świętym mieście, epilog
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
NATO on Northern Track
Na straży nieba
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Po śladach polskich bohaterów
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Zawsze gotowi do pomocy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Piedimonte – samobójcza misja
Układ nerwowy Mieczników
Nie szpital, a instytut
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polki pobiegły po srebro!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO