moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Łucznik celuje w przyszłość

Pierwsza partia Grotów trafiła już do wojska. To tysiąc z około 53 tys. karabinków, jakie zamówiło wojsko. Realizacja wieloletniego kontraktu na produkcję broni będzie możliwa dzięki inwestycjom w radomskiej fabryce. Zakup nowych maszyn pozwoli potroić możliwości produkcyjne. Zakład planuje także zwiększyć zatrudnienie.

15 grudnia zakończyła się dostawa do wojska partii tysiąca karabinków Grot C16 FB-M1. Pierwsze ich egzemplarze zostały uroczyście przekazane już 30 listopada. Umowę o wartości ponad 500 mln zł na dostawę do 2020 roku około 53 tys. sztuk tej broni dla wojsk obrony terytorialnej podpisano podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. – Umowa przewiduje, że pierwszy tysiąc Grotów będzie testowany przez WOT. Badania wykazały, że karabinek spełnia wymagania wojska, ale jeśli pojawią się uwagi dotyczące tej konstrukcji, to wprowadzimy zmiany. Produkcja zmodyfikowanej wersji broni rozpocznie się w lipcu przyszłego roku – mówi Adam Suliga, prezes Fabryki Broni „Łucznik”.

Z uruchomieniem seryjnej produkcji karabinków Grot jest związana modernizacja radomskiego zakładu. Postanowiono zakupić około 70 nowych urządzeń, które pozwolą na potrojenie zdolności produkcyjnych. Pierwsze z nich trafiły już do firmy, większość zostanie dostarczona od połowy lutego do czerwca 2018 roku. Koszty zakupu sprzętu wyniosą około 91 mln zł. Większość wydatków zostanie sfinansowana z czteroletniego kredytu w wysokości około 81,5 mln zł, zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego i gwarantowanego przez Polską Grupę Zbrojeniową.

W planach jest także zwiększenie zatrudnienia. Obecnie w Łuczniku pracuje ponad 500 osób, a w przyszłości ma ich być około 600. – Fabryka Broni jest dobrym pracodawcą na miejscowym rynku. Oferuje niezłe pensje i warunki pracy – podkreśla prezes Suliga. – Poszukujemy konstruktorów i technologów. O tych specjalistów trudno dziś na rynku – dodaje Maciej Borecki, członek Zarządu Fabryki Broni.

Modernizacja parku maszynowego oraz zwiększenie zatrudnienia są związane z dużymi zamówieniami na broń strzelecką, złożonymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Chodzi nie tylko o Groty, lecz także o produkowanego w Radomiu Beryla. Jak informują przedstawiciele zakładu, Łucznik ma plany przygotowania oferty handlowej również dla cywilnego rynku. Radomska firma chce, aby od pierwszego kwartału przyszłego roku karabinek Grot był dostępny także w wersji cywilnej. Równocześnie w drugiej połowie 2018 roku w sprzedaży ma się pojawić kultowy przedwojenny pistolet VIS. – Cena nie będzie wyśrubowana, około 4 tys. złotych – zapowiada prezes Suliga. Duże nadzieje wiąże się z nowym pistoletem samopowtarzalnym PR-15 Ragun. Fabryka Broni liczy, że w przyszłym roku otrzyma od wojska pierwsze zamówienie na tę broń. W przyszłości w ofercie pojawią się też wersje Grota na amunicję innego kalibru niż 5,56 mm, tak jak ma to miejsce w przypadku Beryla. Modyfikacje takie ułatwi modułowa konstrukcja karabinka. Łucznik nie chce ograniczać swej aktywności do krajowego rynku, a klienci zagraniczni miewają różne oczekiwania, jeżeli chodzi o kaliber broni.

 

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Pałac Saski znów stanie w stolicy?
 
Kat warszawskiego getta przed sądem
Kontyngent do zmiany
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Rusza PKW Islandia
Ankona – bitwa po polsku
Desantowanie z transportowego giganta
Stalowy człowiek
Wiosłują dla Emily
Wisła i Narew w Sejmie
Polak najlepszym podoficerem NATO
Lufy prosto z Huty
Nowe książeczki wojskowe
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Żołnierze bez testów z WF-u
V-2 leci do aliantów
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Sukcesy żołnierzy na AFN
Szczyt NATO już w poniedziałek
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Combining Two Worlds
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Course on Diplomacy
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Afganistan: powrót do domu
Nagroda nie tylko od dowódcy
Afganistan. Czas wracać do domu
Abrams – czołg z najwyższej półki
Wilki znów na Mazurach
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Co ze sprawdzianem z WF?
Misja, która zmieniła polską armię
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Polscy żołnierze polecą na Islandię
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Groty dla proobronnych
„Zginęli, bo byli Polakami”
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Psy (w) WOT
Klauzula: ściśle tajne
Kurs na dyplomację
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Podwodne centrum przyszłości
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Plany WB Group
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Grot – rozwojowa konstrukcja
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO