moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wyryte w pamięci

Są znakiem pamięci o tych, którzy odeszli na wieczną wartę – mówią weterani. Kamienne tablice poświęcone żołnierzom poległym na misji powstawały z inicjatywy kolegów. Czasami na surowym afgańskim kamieniu, czasami transportowano je z Polski tysiące kilometrów. Cztery takie tablice wojsko zabrało z Afganistanu, dziś zostaną uroczyście odsłonięte w Centrum Weterana.

– Upamiętnienie żołnierzy poległych na misjach poza granicami państwa to nasz moralny obowiązek i jedno z najważniejszych zadań w codziennej pracy i służbie – podkreśla płk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana w Warszawie.

21 grudnia, w Dniu Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa, zostaną odsłonięte w Centrum cztery pamiątkowe tablice. Przywieźli je z Afganistanu żołnierze z 10 Brygady Logistycznej, którzy transportowali do kraju sprzęt używany przez Polaków podczas operacji ISAF. W kamieniach są wyryte nazwiska ośmiu poległych wojskowych. Takie tablice żołnierze umieszczali w miejscach, gdzie na misji odbywały się ważne uroczystości, np. przy sztabie dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w bazie Ghazni. – Ponieważ przywiezione tablice są poświęcone żołnierzom z różnych jednostek, zastanawialiśmy się, komu je przekazać. Centrum Weterana okazało się najlepszym rozwiązaniem – mówi mł. chor. Artur Nowojski z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Każdy z kamieni przypomina dziś o tragedii, jaka wydarzyła się na misji.

26 lutego 2008 roku st. kpr. Szymon Słowik z 16 Batalionu Powietrznodesantowego oraz kpr. Hubert Kowalewski z 10 Brygady Kawalerii Pancernej jechali w konwoju rozwożącym dary dla mieszkańców prowincji Paktika. Pod jednym z pojazdów eksplodowało improwizowane urządzenie wybuchowe. Obaj zginęli.

„A jeśli komu droga otwarta do nieba, tym co służą ojczyźnie” – ten cytat z „Pieśni XII” Jana Kochanowskiego widnieje na tablicy, którą zamieścili dla nich koledzy. Projekt opracował chor. Krzysztof Gerus z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Kamieniarza, który podjął się wykonania tablicy, znalazła w Polsce jego żona. Do Afganistanu kamienną płytę przywieźli żołnierze kolejnej zmiany.

Kpr. Grzegorz Politowski z 5 Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina za cztery tygodnie miał wrócić do domu. 8 kwietnia 2008 roku w czasie patrolu pod humvee, w którym jechał, eksplodowała mina pułapka. „Zniknąłeś nam z oczu, ale z serc naszych – nigdy” – napisali koledzy na tablicy poświęconej 26-latkowi. I tym razem pamiątkowa płyta powstała w kraju. – Zrobiliśmy zrzutkę i zamówiliśmy ją w Polsce, do Ghazni przywieźli tablicę żołnierze następnej zmiany. Została zamocowana na dużym kamieniu, który stanął przy sztabie dowódcy PKW w bazie Ghazni – opowiada st. chor. Maciej Makowski, kolega kaprala z jednostki.

Na kolejnym kamieniu widnieje słowo „Pamiętamy” oraz cztery nazwiska: por. Łukasza Kurowskiego (był pierwszym polskim żołnierzem poległym w Afganistanie, zginął 14 sierpnia 2007 r.), kpt. Daniela Ambrozińskiego (jego oddział wpadł w zasadzkę, zginął 10 sierpnia 2009 r. podczas wymiany ognia), plut. Miłosza Górki (zginął 12 czerwca 2010 r., gdy pod Rosomakiem wybuchła potężna mina pułapka) i st. kpr. Dariusza Tylendy (zginął 6 sierpnia 2010 r., również w wyniku eksplozji ładunku). – To byli żołnierze zespołów doradczo-szkoleniowych, postanowiliśmy ich upamiętnić – mówi ppłk Arkadiusz Siwak z 2 Regionalnej Bazy Logistycznej, który na VII zmianie PKW był dowódcą zespołów doradczo-szkoleniowych. Na prostym, surowym kamieniu znalezionym w afgańskiej ziemi jeden z kolegów żołnierzy napisał cztery nazwiska, cztery daty urodzin i cztery daty śmierci.

„Twoje czyny za życia brzmią echem w wieczności” – głosi napis na tablicy poświęconej st. sierż. Mariuszowi Deptule. Koledzy zamówili ją u Afgańczyków, którzy w okolicy zajmowali się handlem. Mariusz Deptuła, nazywany „Deptakiem”, zginął 23 października 2011 roku podczas rutynowego patrolu żołnierzy Zgrupowania Bojowego „Bravo”. Kolumna Rosomaków wracała do bazy w Ghazni z afgańskiej wioski, gdy pod pojazdem, którym kierował, eksplodowało improwizowane urządzenie wybuchowe. Miał 28 lat. X zmiana PKW w Afganistanie była jego pierwszą misją. – To dla nas wyróżnienie, że tablica upamiętniająca Mariusza Deptułę zawiśnie 21 grudnia na budynku Centrum Weterana. Może ktoś przy niej przystanie. Zobaczy, że to nasz żołnierz, który poległ w Afganistanie – mówi st. kpr. Krzysztof Ojrzanowski z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

21 grudnia to rocznica najtragiczniejszego wydarzenia w historii polskich misji. W 2011 r. tego dnia zginęło w Afganistanie pięciu żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej: mł. chor. Piotr Ciesielski, st. sierż. Marcin Szczurowski,sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach. – Ten dzień przypomina nam o żołnierskiej ofierze wszystkich naszych żołnierzy, którzy polegli na misjach. Teraz przypominać nam będą o nich także kamienne tablice – mówi płk Leszek Stępień.

Od 1953 r., gdy po raz pierwszy polscy żołnierze wzięli udział w zagranicznej operacji wojskowej, 120 z nich nie wróciło do domu. Tabliczki z ich nazwiskami wiszą na Ścianie Pamięci obok pomnika poległych na misjach przy Centrum Weterana.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: arch. PKW Afganistan

dodaj komentarz

komentarze


Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Nowe zadania szefa SKW
Po śladach polskich bohaterów
„Pierwsza Drużyna” na start
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Układ nerwowy Mieczników
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Cień atomowej zagłady
Polki pobiegły po srebro!
Broń Hitlera w rękach AK
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
WAM wraca po latach
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
By Polska była bezpieczna
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
They Will Check The Training Results in Combat
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
Nie szpital, a instytut
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pokazali bojowego ducha
Piedimonte – samobójcza misja
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Wszystkie misje AWACS-a
„Ryś” z laserem
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO