moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca 43 Batalionu Saperów

W poniedziałek, 15 stycznia, w Rozewiu odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków na stanowisku dowódcy 43 Batalionu Saperów i Garnizonu Władysławowo. Dowodzenie batalionem objął dotychczasowy zastępca dowódcy batalionu – szef sztabu komandor porucznik Sebastian Sochoń. Ustępujący ze stanowiska komandor porucznik Mariusz Kuchta dalszą służbę pełnić będzie w Sztabie 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

Przekazanie obowiązków odbyło się w obecności dowódcy 3 FO kontradmirała Krzysztofa Jaworskiego, żołnierzy, pracowników RON oraz zaproszonych gości. Oprawę ceremonii zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

Podczas uroczystości na placu apelowym jednostki odbyła się ceremonia uroczystego przekazania sztandaru, który jest symbolem wolności, honoru i męstwa, a także symbolem przekazania dowodzenia. Następnie kmdr por. Mariusz Kuchta złożył meldunek o zdaniu, a kmdr por. Sebastan Sochoń o objęciu obowiązków na stanowisku dowódcy 43 Batalionu Saperów FOW. Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów.

Następnie w Sali Tradycji w obecności dowódcy 3 Flotylli Okrętów kontradmirała Krzysztofa Jaworskiego odbyło się podpisanie protokołu przekazania obowiązków.

Komandor porucznik Sebastian Sochoń urodził się 4 stycznia 1980 roku w Olecku. Służbę wojskową rozpoczął w 1999 roku w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Po jej ukończeniu w 2004 roku został wyznaczony na pierwsze stanowisko służbowe w 11. dywizjonie ścigaczy w Helu. Następnie pełnił służbę w 13. dywizjonie trałowców na stanowisku dowódcy działu. W 2006 roku rozpoczął służbę w 43. Batalionie Saperów FOW. Z dniem 15 stycznia 2018 roku objął obowiązki dowódcy 43. Batalionu Saperów FOW oraz dowódcy Garnizonu Władysławowo.
Komandor porucznik Sebastian Sochoń jest żonaty i ma dwoje dzieci, córkę i syna. Interesuje się historią, motoryzacją oraz sportem.

Komandor porucznik Mariusz Kuchta urodził się 18 września 1972 roku w Czarnkowie. Służbę wojskową rozpoczął w 1992 roku wstępując do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu. Po jej ukończeniu w 1996 roku, został wyznaczony na pierwsze stanowisko służbowe w 4. batalionie minowania w Dziwnowie. W tej jednostce służył przez 8 kolejnych lat na różnych stanowiskach. W latach 2004 - 2007 pełnił służbę w Centrum Operacji Morskich, skąd został przeniesiony do 43. batalionu saperów FOW w Rozewiu, obejmując stanowisko szefa sztabu batalionu - zastępcy dowódcy. 13 października 2014 objął obowiązki dowódcy 43. batalionu saperów FOW i dowódcy garnizonu Władysławowo.
Komandor porucznik Mariusz Kuchta jest żonaty i ma dwoje dzieci, córkę i syna. Interesuje się historią wojskowości, narciarstwem i sportami walki.

43 Batalion Saperów FOW stacjonuje w miejscowości Rozewie i wchodzi w skład 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Głównym zadaniem jednostki jest zabezpieczenie inżynieryjne działań sił 3 FO, między innymi tworzenie zapór inżynieryjnych, wykrywanie i likwidacja niewybuchów, utrzymywanie infrastruktury baz morskich, organizacja punktów poboru i oczyszczania wody, likwidacja zniszczeń i rozpoznanie inżynieryjne sił przeciwnika.
Dodatkowo w składzie batalionu funkcjonuje pododdział chemiczny przeznaczony do realizacji przedsięwzięć umożliwiających wykonanie zadań zespołów okrętów i jednostek brzegowych w warunkach zagrożenia skażeniami, użycia przez przeciwnika broni masowego rażenia oraz skażeń środkami promieniotwórczymi, biologicznymi i chemicznymi, spowodowanymi zdarzeniami typu ROTA (Release Other Than Attack), a także likwidacji skutków użycia broni masowego rażenia i klęsk żywiołowych.
Za działalność jednostki w 2010 roku 43 Batalion Saperów FOW został uhonorowany przez Ministra Obrony Narodowej tytułem honorowym „Przodujący Oddział Wojska Polskiego”.

Tekst: kmdr ppor. Radosław Pioch

red. PZ

autor zdjęć: Jolanta Albecka

dodaj komentarz

komentarze


Wisła i Narew w Sejmie
 
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Polak najlepszym podoficerem NATO
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Żołnierze bez testów z WF-u
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Desantowanie z transportowego giganta
Combining Two Worlds
Course on Diplomacy
Kurs na dyplomację
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Wiosłują dla Emily
Nagroda nie tylko od dowódcy
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Co ze sprawdzianem z WF?
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Kontyngent do zmiany
Sukcesy żołnierzy na AFN
Lufy prosto z Huty
„Zginęli, bo byli Polakami”
Nowe książeczki wojskowe
Abrams – czołg z najwyższej półki
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Javelin gwarantuje skuteczność
Afganistan: powrót do domu
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
V-2 leci do aliantów
Rusza PKW Islandia
Wilki znów na Mazurach
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Lato w wojskowym klimacie
Podwodne centrum przyszłości
Abramsy dla 1 Brygady
Stalowy człowiek
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Kat warszawskiego getta przed sądem
Afganistan. Czas wracać do domu
Ankona – bitwa po polsku
Psy (w) WOT
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Groty dla proobronnych
Szczyt NATO już w poniedziałek
Pancerniacy ruszają na Łotwę
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO