moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca 43 Batalionu Saperów

W poniedziałek, 15 stycznia, w Rozewiu odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków na stanowisku dowódcy 43 Batalionu Saperów i Garnizonu Władysławowo. Dowodzenie batalionem objął dotychczasowy zastępca dowódcy batalionu – szef sztabu komandor porucznik Sebastian Sochoń. Ustępujący ze stanowiska komandor porucznik Mariusz Kuchta dalszą służbę pełnić będzie w Sztabie 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

Przekazanie obowiązków odbyło się w obecności dowódcy 3 FO kontradmirała Krzysztofa Jaworskiego, żołnierzy, pracowników RON oraz zaproszonych gości. Oprawę ceremonii zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

Podczas uroczystości na placu apelowym jednostki odbyła się ceremonia uroczystego przekazania sztandaru, który jest symbolem wolności, honoru i męstwa, a także symbolem przekazania dowodzenia. Następnie kmdr por. Mariusz Kuchta złożył meldunek o zdaniu, a kmdr por. Sebastan Sochoń o objęciu obowiązków na stanowisku dowódcy 43 Batalionu Saperów FOW. Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów.

Następnie w Sali Tradycji w obecności dowódcy 3 Flotylli Okrętów kontradmirała Krzysztofa Jaworskiego odbyło się podpisanie protokołu przekazania obowiązków.

Komandor porucznik Sebastian Sochoń urodził się 4 stycznia 1980 roku w Olecku. Służbę wojskową rozpoczął w 1999 roku w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Po jej ukończeniu w 2004 roku został wyznaczony na pierwsze stanowisko służbowe w 11. dywizjonie ścigaczy w Helu. Następnie pełnił służbę w 13. dywizjonie trałowców na stanowisku dowódcy działu. W 2006 roku rozpoczął służbę w 43. Batalionie Saperów FOW. Z dniem 15 stycznia 2018 roku objął obowiązki dowódcy 43. Batalionu Saperów FOW oraz dowódcy Garnizonu Władysławowo.
Komandor porucznik Sebastian Sochoń jest żonaty i ma dwoje dzieci, córkę i syna. Interesuje się historią, motoryzacją oraz sportem.

Komandor porucznik Mariusz Kuchta urodził się 18 września 1972 roku w Czarnkowie. Służbę wojskową rozpoczął w 1992 roku wstępując do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu. Po jej ukończeniu w 1996 roku, został wyznaczony na pierwsze stanowisko służbowe w 4. batalionie minowania w Dziwnowie. W tej jednostce służył przez 8 kolejnych lat na różnych stanowiskach. W latach 2004 - 2007 pełnił służbę w Centrum Operacji Morskich, skąd został przeniesiony do 43. batalionu saperów FOW w Rozewiu, obejmując stanowisko szefa sztabu batalionu - zastępcy dowódcy. 13 października 2014 objął obowiązki dowódcy 43. batalionu saperów FOW i dowódcy garnizonu Władysławowo.
Komandor porucznik Mariusz Kuchta jest żonaty i ma dwoje dzieci, córkę i syna. Interesuje się historią wojskowości, narciarstwem i sportami walki.

43 Batalion Saperów FOW stacjonuje w miejscowości Rozewie i wchodzi w skład 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Głównym zadaniem jednostki jest zabezpieczenie inżynieryjne działań sił 3 FO, między innymi tworzenie zapór inżynieryjnych, wykrywanie i likwidacja niewybuchów, utrzymywanie infrastruktury baz morskich, organizacja punktów poboru i oczyszczania wody, likwidacja zniszczeń i rozpoznanie inżynieryjne sił przeciwnika.
Dodatkowo w składzie batalionu funkcjonuje pododdział chemiczny przeznaczony do realizacji przedsięwzięć umożliwiających wykonanie zadań zespołów okrętów i jednostek brzegowych w warunkach zagrożenia skażeniami, użycia przez przeciwnika broni masowego rażenia oraz skażeń środkami promieniotwórczymi, biologicznymi i chemicznymi, spowodowanymi zdarzeniami typu ROTA (Release Other Than Attack), a także likwidacji skutków użycia broni masowego rażenia i klęsk żywiołowych.
Za działalność jednostki w 2010 roku 43 Batalion Saperów FOW został uhonorowany przez Ministra Obrony Narodowej tytułem honorowym „Przodujący Oddział Wojska Polskiego”.

Tekst: kmdr ppor. Radosław Pioch

red. PZ

autor zdjęć: Jolanta Albecka

dodaj komentarz

komentarze


Ostrożnie! Czołgi na drodze
 
Kleszcze dla wojska
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Którą drogą do armii?
Nowoczesna łączność dla armii
Przerwany lot „Orlika”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Mocny sygnał od NATO
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Offset dla „Wisły”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Będzie za co kupić koreańską broń
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wojenny bohater na szubienicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sztandar dla Dowództwa WOT
Leopardy jadą na poligon
Palmiry – miejsce kaźni
Rusza morski „Dragon”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Wielki test w West Point coraz bliżej
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Telefon zaufania dla żołnierzy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Tajna misja polskiej agentki
Lista trupich główek
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nowy szef CWCR
Szwecja kolejnym członkiem NATO
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Priorytety dla armii
Eurofightery znowu w Polsce
Zamiana po włosku
Pamiętamy o Niezłomnych
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Abramsy pod dobrą opieką
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Dobrowolsi – czas start!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO