moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Błękitna Brygada wyruszyła do Hohenfels

Ponad 1200 żołnierzy i kilkaset sztuk sprzętu z 12 Brygady Zmechanizowanej wyjechało na pierwsze w tym roku międzynarodowe ćwiczenia NATO. Wczoraj w amerykańskiej bazie Hohenfels w południowo-wschodnich Niemczech rozpoczęły się manewry „Allied Spirit”. Mają być testem współdziałania sojuszników i sprawdzianem systemu przepływu informacji.

Przez cały weekend żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej przygotowywali się do wyjazdu na natowskie ćwiczenia „Allied Spirit”. Manewry, które rozpoczynają tegoroczny międzynarodowy cykl szkolenia jednostek 12 Dywizji Zmechanizowanej, odbywają się w amerykańskiej bazie Hohenfels. W sobotę najcięższy sprzęt – ciężarówki i pojazdy inżynieryjne – żołnierze pakowali na lawety kolejowe na rampie w podszczecińskim Stobnie. Kilkadziesiąt lawet pomieściło 66 pojazdów i 40 żołnierzy, którzy w ten sposób odbyli trzydniową podróż do amerykańskiej bazy. W poniedziałek w kolumnach na ćwiczenia wyruszyła dalsza część transportu, m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak. W sumie do Hohenfels 12 Brygada Zmechanizowana wyprawiła ok. 300 sztuk sprzętu wojskowego: od Honkerów, przez samochody ciężarowe i Rosomaki, po ciężki sprzęt inżynieryjny i logistyczny.

– Najtrudniejsze w całej tej operacji było uzyskanie zgód i zebranie informacji, jakie normy musimy spełnić i jakie przepisy nas obowiązują na trasie przemieszczenia transportem drogowym – mówi dowodzący transportem kpt. Przemysław Trojanowski z sekcji transportu i ruchu wojsk 12 Brygady Zmechanizowanej. – Poszczególne landy, przez które się przemieszczamy, mają różne, często niespójne ze sobą regulacje, które ograniczają możliwość poruszania się po drogach. Musimy zaplanować przerwy, czasem nawet trzygodzinne – dodaje.

Wyjaśnił także, że sprzęt, który 12 BZ wysyła do Hohenfels, będzie zabezpieczał stanowisko dowodzenia ćwiczącej międzynarodowej brygady i będzie elementem wspierającym jednostki innych krajów. – Będziemy np. zabezpieczać ćwiczące wojska amerykańskie kompanią transportową i logistyczną, która ma zapewniać m.in. dowóz paliwa czy żywności dla ćwiczących wojsk – mówi kpt. Trojanowski.

Ćwiczenia, w których biorą udział polscy żołnierze, noszą kryptonim „Allied Spirit VIII” i rozpoczęły się 15 stycznia. Uczestniczą w nim żołnierze 10 krajów NATO i państw partnerskich. Trzon sił wystawiają Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy, Dania i Polska. Na bawarskim poligonie ćwiczyć będą także wojskowi z Albanii, Kanady, Czech, Litwy i Rumunii. W sumie weźmie w nim udział 4100 uczestników, w tym 2420 żołnierzy z USA i 1200 z Polski. Jak podaje dowództwo ćwiczeń, NATO w ramach „Allied Spirit VIII” chce przetestować współdziałanie i bezpieczny przepływ informacji między sojusznikami i partnerami NATO.

Amerykańska baza Hohenfels to jeden z największych ośrodków treningowych NATO, zdolny pomieścić nawet kilkanaście tysięcy ćwiczących żołnierzy. Dowództwo kładzie szczególny nacisk na realizm prowadzonych tam operacji, stąd na terenie poligonu wybudowane są m.in. całe wioski i infrastruktura, która pomaga żołnierzom w przygotowaniu się np. do prowadzenia działań w terenie zurbanizowanym. Polscy żołnierze systematycznie ćwiczyli tam w czasie, gdy Polska wysyłała kilkutysięczne kontyngenty wojsk na operację NATO w Afganistanie.

Ćwiczenia „Allied Spirit VIII” potrawają do 5 lutego. Już w marcu żołnierze 12 Dywizji Zmechanizowanej wrócą na poligon w Hohenfels. Szczecińska jednostka wyśle wówczas do Niemiec jeszcze większy kontyngent, który będzie dowodzić całymi międzynarodowymi ćwiczeniami. 

Marcin Górka

autor zdjęć: Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Pierwsi na oceanie
Zapraszamy na Festiwal
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
I zdobyliśmy!
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Po przeprawie ruszyli do walki
Krwawa noc pośród puszczy
Pytania o europejską tarczę
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Pływacy i maratończycy na medal
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ameryka daje wsparcie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Zmiany w dodatkach stażowych
Uwaga, transformacja!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Układ nerwowy Mieczników
Polska wiktoria na Monte Cassino
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Pierwsza Drużyna” na start
Abramsy w pętli
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polki pobiegły po srebro!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mobilne dowodzenie
W obronie wschodniej flanki NATO
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wioślarze i triatlonistka na podium
Więcej hełmów dla żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Na straży nieba
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Serwis K9 w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Bohater odtrącony
Wojskowe Oscary przyznane!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO