moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zwiadowcy ruszyli w teren

Sprawdzili swoje umiejętności strzeleckie w dzień i w nocy, prowadzili obserwacje, a gdy byli już zmęczeni rozpoczęli 20-kilometrowy skryty marsz z pełnym wyposażeniem. Według takiego scenariusza, podczas pierwszych w tym roku ćwiczeń pododdziałów rozpoznawczych, szkolili się zwiadowcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

 

Na szkoleniu zameldowało się kilkudziesięciu zwiadowców z 17 BZ. To żołnierze 17 kompanii rozpoznawczej Ułanów Wielkopolskich i plutonów rozpoznawczych batalionów zmotoryzowanych. – To pierwsze w tym roku zajęcia zintegrowane dla zwiadowców. Podstawowym ich celem jest wyrównywanie poziomu wyszkolenia żołnierzy w pododdziałach i wymiana doświadczeń pomiędzy nimi – mówi mjr Zbigniew Jakóbczyk, szef sekcji rozpoznania 17 Brygady. – W pododdziałach mamy sporo nowych żołnierzy, ale są i tacy, którzy mają duże doświadczenie w służbie, byli także na misjach zagranicznych. Wspólne szkolenie to dobra okazja do wymiany doświadczeń – dodaje oficer.

Zajęcia zwiadowców trwały dwie doby. Żołnierze sprawdzili swoją celność podczas strzelań sytuacyjnych i bojowych w dzień i w nocy. Mieli także szkolenie z taktyki. Ich zadaniem było wykrycie celów, a potem określenie ich dokładnych współrzędnych. – Na strzelnicy w odległości od 200 do 600 m pojawiały się cele, które widoczne były tylko przez krótki czas, np. pół minuty. Zwiadowcy musieli jak najszybciej określić ich współrzędne za pomocą sprzętu optycznego i artyleryjskiego, a potem wykonać szkic prowadzonej obserwacji – mówi kpt. Łukasz Doliński, dowódca kompanii rozpoznawczej. – Sprawdziliśmy także żołnierzy z umiejętności rozkładania i składania broni na czas. Utrudnieniem było to, że wykonywali te czynności na czas z zasłoniętymi oczami. – Żołnierz musi umieć obsługiwać broń niezależnie od pory dnia czy nocy. Musi ją znać tak doskonale, by ją szybko i dokładnie rozłożyć i złożyć nawet wtedy, gdy jest ciemno – dodaje dowódca zwiadowców.

Po kilkunastu godzinach szkolenia, gdy żołnierze byli już zmęczeni i zziębnięci czekał ich jeszcze patrol – w pełnym oporządzeniu, z bronią, ciężkimi plecakami i zasobnikami musieli przejść 20 km. – Mieli przeniknąć w ugrupowanie przeciwnika, wystawić posterunki i prowadzić szczegółową obserwację terenu – mówi por. Weronika Milczarczyk, oficer prasowy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. – Nocnym zajęciom towarzyszyły intensywne opady śniegu, więc musieliśmy odpowiednio się zamaskować. Wszyscy zwiadowcy ubrani byli w białe kombinezony – dopowiada kpt. Doliński.

Zintegrowane ćwiczenia pododdziałów rozpoznawczych brygady odbywają się co miesiąc i różnią się poziomem trudności wykonywanych zadań. – Teraz mieliśmy pierwsze szkolenie, więc zajęcia nie były wielkim wyzwaniem dla zwiadowców. Ale i takie wprowadzające szkolenie jest potrzebne, by młodzi żołnierze, którzy z nami służą, szybko przyswajali obowiązujące procedury. Z miesiąca na miesiąc poziom trudności będzie wzrastał – wyjaśnia kpt. Łukasz Doliński, dowódca kompanii rozpoznawczej. Oficer chciałby, by młodzi zwiadowcy 17 Brygady w toku szkolenia nauczyli się prowadzić obserwację przeciwnika w terenie zabudowanym i w nocy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Flota Bayraktarów w komplecie
Zapraszamy na Festiwal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Układ nerwowy Mieczników
Ameryka daje wsparcie
NATO on Northern Track
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wojna w świętym mieście, epilog
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Abramsy w pętli
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pytania o europejską tarczę
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Polki pobiegły po srebro!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Uwaga, transformacja!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pierwsi na oceanie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Rajd ku czci saperów
Serwis K9 w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Gry wojenne w szkoleniu
Pływacy i maratończycy na medal
Test współpracy dla bezpieczeństwa
I zdobyliśmy!
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojskowe Oscary przyznane!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Po przeprawie ruszyli do walki
Armia Andersa w operacji „Honker”
Zmiany w dodatkach stażowych
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Bohater odtrącony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO