moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca Batalionu Zabezpieczenia Szkolenia CSWL

25 stycznia w Biedrusku odbyła się uroczystość przekazania obowiązków dowódcy batalionu zabezpieczenia szkolenia. Podpułkownika Jarosława Muszyńskiego, który obejmuje obowiązki zastępcy komendanta Centrum, zastąpił major Rafał Matera, dotychczasowy kierownik Cyklu Szkolenia Ogniowego.

W uroczystości oprócz żołnierzy batalionu wzięło udział wielu zaproszonych gości z komendantem Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu pułkownikiem dyplomowanym Piotrem Kriese na czele. Punktualnie o godzinie 13.30, dowódca uroczystości major Henryk Pawlun, złożył komendantowi meldunek o gotowości pododdziałów.

Po podniesieniu flagi państwowej zdający obowiązki podpułkownik Jarosław Muszyński powitał zaproszonych gości. Następnie zostały odczytane rozkazy personalne. Po odczytaniu rozkazów głos zabrał pułkownik Piotr Kriese, który podziękował zdającemu obowiązki podpułkownikowi Jarosławowi Muszyńskiemu za wzorową służbę na stanowisku dowódcy batalionu oraz przedstawił nowego dowódcę majora Rafała Materę życząc samych sukcesów w dowodzeniu.

Kolejnym punktem uroczystości była ceremonia przekazania Proporca Rozpoznawczego dowódcy batalionu. Zdający i obejmujący dowódcy zeszli z trybuny, po czym symbolicznie przekazali sobie Proporzec i złożyli meldunek.

W swoim wystąpieniu podpułkownik Jarosław Muszyński podziękował wszystkim żołnierzom, pracownikom resortu obrony narodowej oraz przełożonym za ponadośmioletni czas współpracy, który mimo zdarzających się problemów można uznać za bardzo udany tak dla batalionu jak i dla samych żołnierzy. Major Rafał Matera podziękował z kolei przełożonym za zaufanie jakim został obdarzony oraz zapewnił, że jest świadomy wagi wyzwań jakie przed nim stoją. Podziękowania oraz życzenia pomyślności złożył Zastępca Komendanta podpułkownik Roman Narożny. Kolejnym punktem programu było odczytanie informacji o współzawodnictwie sportowym i wyróżnieniach. Po odczytaniu informacji nastąpiło wręczenie pucharów pododdziałom, które zajęły czołowe miejsca w rywalizacji sportowej a także dyplomu uznania dla najlepszego pododdziału batalionu i listów gratulacyjnych dla wyróżniających się żołnierzy.

Uroczystość zakończyło odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defilada pododdziałów batalionu zabezpieczenia szkolenia. Następnie przekazujący sobie obowiązki oficerowie udali się do Izby Pamięci, gdzie podpułkownik Muszyński przekazał nowemu dowódcy symbole batalionu oraz dokonał wpisu do kroniki pamiątkowej.

*****

Batalion Zabezpieczenia Szkolenia CSWL przeznaczony jest zabezpieczenie procesu szkolenia bojowego i specjalistycznego pododdziałów CSWL i innych jednostek Wojsk Lądowych oraz rodzajów Sił Zbrojnych, poprzez zachowanie stałej sprawności technicznej jednostek sprzętowych, obiektów szkoleniowych i urządzeń obsługowych. Batalion umożliwia także prowadzenie badań specjalnych i wdrożeniowych sprzętu i urządzeń technicznych stanowiących wyposażenie obiektów szkoleniowych, a także imitatorów, trenażerów, symulatorów i innych urządzeń do szkolenia wojsk.
Do zadań bzs w szczególności należy zabezpieczenie:
- prowadzenia kompleksowych ćwiczeń taktycznych pododdziałów ogólnowojskowych w tym ćwiczeń taktycznych ze strzelaniami;
- szkoleń zgrywających pododdziałów ogólnowojskowych oraz innych rodzajów wojsk;
- ćwiczeń w kierowaniu ogniem pododdziałów ogólnowojskowych;
- strzelań przygotowawczych, szkolnych, bojowych i specjalnych zgodnych z Programem strzelań z broni strzeleckiej i wozów bojowych;
- zgrupowań szkoleniowych jednostek wojskowych i placówek szkolnictwa wojskowego (wyższych szkół oficerskich i ośrodków szkolenia specjalistycznego oraz szkół podoficerskich).

Żołnierze bzs dysponują szerokim wachlarzem sprzętu do zabezpieczenia szkolenia począwszy od czołgów , transportery opancerzone KTO ROSOMAK, BWP-1, BRDM oraz pojazdy HMMVW. W tym także pojazdy ogólnego przeznaczenia takie jak IVECO EUROCARGO, STAR 660, STAR 266,STAR 244, STAR 200 pojazdy ciężarowo-osobowe typu FIAT DUCATO, LUBLIN oraz HONKER oraz pojazdy szkole SJ09 i ROSOMAK w skład batalionu wchodzą także pojazdy zabezpieczenia technicznego a także pojazdy specjalne łączności, techniczne, zaopatrzenia na trenażerach symulatorach kończąc.

Tekst: kpt. Janusz Jarmużek

red. PZ

autor zdjęć: st. kpr. Krzysztof Płaszczewski

dodaj komentarz

komentarze

~mundurowiec
1517160900
Jak widać na załączonym do artykułu zdjęciu w CSWL w Poznaniu nie jest przestrzegane Rozporządzenie MON z dnia 31 grudnia 2014 r. w sprawie rodzajów, zestawów i wzorów oraz noszenia umundurowania i oznak wojskowych przez żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką Rozdział 3 Okoliczności noszenia umundurowania § 15. Ubiór galowy nosi się podczas: 1) uroczystości państwowych i wojskowych; Żołnierze CSWL występują w ceremonii wojskowej w umundurowaniu polowym- zapewne nie zdążyli kupić umundurowania galowego. Mam pytanie kiedy skończy się to zwłaszcza że paragraf nr 22. przytoczonego rozporządzenia mówi wyraźnie Zabrania się użytkowania umundurowania: 1) niezgodnie z przeznaczeniem; 2) o widocznej utracie wartości użytkowej; 3) w połączeniu z przedmiotami ubioru cywilnego; 4) innego niż przewiduje zestaw dotyczący danego ubioru wojskowego. Ponadto są stosowne zapisy w RO SZ RP.
34-00-71-27

Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
 
Dobrowolsi – czas start!
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Abramsy pod dobrą opieką
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zamiana po włosku
Lista trupich główek
Polska przystań brytyjskich jeńców
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Będzie za co kupić koreańską broń
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Air Show ’25 – do zobaczenia
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Priorytety dla armii
Przerwany lot „Orlika”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Którą drogą do armii?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Palmiry – miejsce kaźni
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Kleszcze dla wojska
Offset dla „Wisły”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Leopardy jadą na poligon
Wielki test w West Point coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Rusza morski „Dragon”
Nowy szef CWCR
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zachód przeciwko „korsarzom”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Sztandar dla Dowództwa WOT
Pamiętamy o Niezłomnych
Tajna misja polskiej agentki
Telefon zaufania dla żołnierzy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Mocny sygnał od NATO
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowoczesna łączność dla armii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Eurofightery znowu w Polsce
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Wojenny bohater na szubienicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO