moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Różne armie, jeden zespół

Pluton rozpoznawczy Wielkiej Brytanii zostaje wykryty przez przeciwnika. Żołnierze zajmują linię obrony, do akcji wkraczają amerykańskie Strykery oraz czołgi PT-91. Strzelają moździerze Rak, ogień prowadzą też śmigłowce Mi-24 – to scenariusz ćwiczeń, które odbyły się dziś na poligonie w Orzyszu. Zmaganiom żołnierzy przyglądali się przedstawiciele Komitetu Wojskowego NATO.

 

Oficerowie z Danii, Niemiec, Rumunii, Wielkiej Brytanii, USA, Łotwy, Chorwacji, Litwy, Estonii, Kanady, reprezentujący Komitet Wojskowy NATO – najważniejszy organ militarny Sojuszu Północnoatlantyckiego – przyjechali do Polski, aby odwiedzić natowskie jednostki znajdujące się w naszym kraju.

Delegacja, w której był także polski przedstawiciel, rozpoczęła pobyt od wizyty w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, a dziś z samego rana wojskowi pojechali do Elbląga, gdzie znajduje się Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. Jak informuje mjr Dariusz Guzenda, oficer prasowy jednostki, z reprezentantami Sojuszu Północnoatlantyckiego spotkał się gen. bryg. Krzysztof Motacki, dowódca dywizji. – Gościom przedstawiono zadania, które do tej pory były realizowane w dowództwie, a także postępy w pracach związanych z uzyskaniem pełnej gotowości jednostki, co ma nastąpić pod koniec roku  – mówi major. – Przeprowadzono także wideokonferencję, w której wzięli udział dowódcy grup bojowych NATO stacjonujących w państwach bałtyckich i w Polsce – dodaje.

Prosto z Elbląga przedstawiciele Komitetu Wojskowego NATO udali się do Orzysza. Tu, w Ośrodku Szkolenia Wojsk Lądowych, przyglądali się działaniom żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO, która w ramach wzmocnionej obecności Sojuszu na wschodniej flance stacjonuje w pobliskim Bemowie Piskim.

Na poligonie żołnierze zaprezentowali swoje wyszkolenie. W pokazie brały udział także pododdziały 15 Brygady Zmechanizowanej, w której struktury został włączony natowski batalion. W teren wyjechały między innymi brytyjskie pojazdy rozpoznawcze Jackal, amerykańskie Strykery, a takżerumuńskie baterie zautomatyzowanego systemu obrony przeciwlotniczej Oerlikon GDF-003 i samobieżne wyrzutnie rakiet M92 Volcano z Chorwacji. W akcji można było zobaczyć także czołgi PT-91 Twardy, bojowe wozy piechoty czy śmigłowce Mi-24. Dziś po raz pierwszy na orzyskim poligonie strzelały też nowe samobieżne moździerze Rak.

Gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej, podkreśla, że na poligonie można było obserwować pokaz współdziałania natowskiego batalionu z polską brygadą. – Współpracujemy z Batalionową Grupą Bojową prawie rok, mamy więc duże doświadczenie, jeśli chodzi o ćwiczenia zgrywające nasze działania. Nieważne z jakiego kraju kto przyjeżdża, wszyscy w NATO używamy tych samych procedur, a to pokazuje siłę Sojuszu, jest dowodem, że możemy wspólnie działać i walczyć – mówi gen. Gromadziński. – Dotyczy to także Litwy, Łotwy i Estonii, gdyż tam również ulokowano natowskie bataliony. Musimy tworzyć jeden zespół i wspierać się. Cieszę się, że nam się to udało – podkreśla.

Wizyta przedstawicieli Komitetu Wojskowego NATO w Polsce zakończy się w środę. Żołnierze spotkają się jeszcze z Tomaszem Szatkowskim, wiceministrem obrony narodowej, oraz z gen. broni Leszkiem Surawskim, szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

W skład Komitetu Wojskowego NATO wchodzą szefowie obrony lub szefowie sztabów generalnych państw członkowskich. Komitet wydaje zalecenia i opinie w sprawach wojskowych, które przedstawia Radzie Północnoatlantyckiej, czyli przedstawicielom państw sojuszniczych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~federale
1517344320
To zdjęcie to świetne porównanie kamuflażu. Najlepszy efekt rozmycia 1, 2 z prawej 2 z lewej.
CC-FD-13-79

Wojna w świętym mieście, część trzecia
 
Szpej na miarę potrzeb
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna na detale
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Zmiany w dodatkach stażowych
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Sprawa katyńska à la española
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
SOR w Legionowie
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Gunner, nie runner
NATO on Northern Track
Pod skrzydłami Kormoranów
Ramię w ramię z aliantami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Front przy biurku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barwy walki
Sandhurst: końcowe odliczanie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, epilog
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kadisz za bohaterów
Kolejne FlyEle dla wojska
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO na północnym szlaku
Święto stołecznego garnizonu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zachować właściwą kolejność działań
W Italii, za wolność waszą i naszą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO