moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie z mundurem

Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych w obecności kierowniczej kadry DKWS i podległych jednostek wojsk specjalnych oraz licznie przybyłych gości pożegnał generała dywizji Piotra Patalonga, który decyzją ministra obrony narodowej z dniem 31 stycznia br. został zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy. 

29 stycznia w Sali Tradycji Wojsk Specjalnych mieszczącej się w kompleksie krakowskiego DKWS podczas uroczystego pożegnania generał bryg. Wojciech Marchwica dziękował odchodzącemu do rezerwy generałowi Patalongowi za czas jego służby. Podkreślił, iż wraz z jego osobą z rodziny wojsk specjalnych odchodzi kawał historii tej formacji. Dowódca Komponentu zaznaczył, iż gen. Patalong należał do tych nietuzinkowych dowódców, którzy całe swoje życie podporządkowali bezwarunkowo dobru służby i wiele dla niej poświęcili.

W czasie uroczystości odczytano także list dowódcy amerykańskich sił specjalnych (USSOCOM) gen. Raymonda Thomasa. Następnie głos zabrał uczestniczący osobiście w uroczystości gen. dyw. w st. spocz. Michael Repasss, który do połowy 2013 roku dowodził amerykańskimi wojskami specjalnymi w Europie (Special Operation Command Europe). Amerykańscy dowódcy podkreślali zasługi generała dyw. Piotra Patalonga dla rozwoju i umocnienia współpracy wojskowej sił specjalnych USA i Polski.

 

Gen. Patalong w swoim wystąpieniu dziękował zebranym za wspólne lata służby. Podkreślił, iż niezwykle ceni sobie fakt, iż może żegnać się z mundurem w miejscu, gdzie bije serce wojsk specjalnych, czyli w jego krakowskim dowództwie i że dzieje się to w asyście pocztów sztandarowych wszystkich jednostek wojsk specjalnych oraz 18 bdsz i 7 Batalionu Kawalerii Powietrznej.

Uroczystość zakończyła się wykonaniem pamiątkowych zdjęć i wpisem do księgi pamiątkowej DKWS.

Generał dywizji Piotr Patalong jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (1985 r.), Akademii Obrony Narodowej (1996 r.), Królewskiej Akademii Studiów Obronnych w Londynie (2009 r.), ukończył również Kurs Oficerów Operacyjnych NATO na Akademii Obrony Sił Zbrojnych Holandii (1996 r.), Podyplomowe Studia Operacyjno-Strategiczne na Akademii Obrony Narodowej (2005 r.), oraz kurs RANGER, PATHFINDER, JUMPASTER w Stanach Zjednoczonych.
Służbę rozpoczął jako dowódca plutonu rozpoznawczego w 12 Dywizji Zmechanizowanej. W tej samej dywizji zajmował stanowiska: dowódca grupy specjalnej 12 Kompanii Specjalnej, dowódca plutonu specjalnego 56 Kompanii Specjalnej, dowódca zespołu kadrowego 56 Kompanii Specjalnej.
Po ukończeniu studiów na AON w 1996 r. został przeniesiony do 6 Brygady Desantowo-Szturmowej, gdzie objął stanowisko starszego oficera wydziału rozpoznawczego w sztabie 6BDSz. W latach 1997-2002 skierowany został do służby w 25 Dywizji Kawalerii Powietrznej, tam obejmował kolejno stanowiska: zastępca szefa szkolenia 25DKPow., szef szkolenia 1 Pułku Kawalerii Powietrznej, dowódca 7 batalionu Kawalerii Powietrznej. W styczniu 2002 roku powrócił do 6BDSz na stanowisko dowódcy 18 Batalionu Desantowo-Szturmowego, którym dowodził do 2004 r. Następnie w 2005 roku otrzymał rozkaz objęcia obowiązków dowódcy 1 Pułku Specjalnego Komandosów w Lublińcu.
W czerwcu 2006 roku został dowódcą Jednostki Wojskowej GROM. W marcu 2008 roku po raz drugi wyznaczony został przez ministra Obrony Narodowej na dowódcę 18bdsz.
Od października 2008 roku pełnił obowiązki szefa sztabu w Dowództwie Wojsk Specjalnych, a od 15 sierpnia 2010 roku - Dowódcy Wojsk Specjalnych. W styczniu 2014 roku został wyznaczony na stanowisko Inspektora Wojsk Specjalnych.
Generał Patalong uczestniczył w kilku misjach poza granicami kraju, m.in. na stanowiskach: oficer operacyjny (UNPROFOR), szef sztabu - zastępca dowódcy PKW w Bośni i Hercegowinie (SFOR), dowódca Grupy bojowej w PKW Irak. Posiada uprawnienia instruktora spadochronowego klasy mistrzowskiej.

Tekst: Wydział Komunikacji Społecznej DKWS

red. PZ

autor zdjęć: Wydział Komunikacji Społecznej DKWS

dodaj komentarz

komentarze


Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
 
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Co ze sprawdzianem z WF?
Afganistan: powrót do domu
Psy (w) WOT
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Abramsy dla 1 Brygady
Lato w wojskowym klimacie
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Rusza PKW Islandia
Kurs na dyplomację
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Polak najlepszym podoficerem NATO
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Nagroda nie tylko od dowódcy
Nowe książeczki wojskowe
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Lufy prosto z Huty
Wiosłują dla Emily
V-2 leci do aliantów
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Abrams – czołg z najwyższej półki
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Wilki znów na Mazurach
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Combining Two Worlds
Kontyngent do zmiany
Afganistan. Czas wracać do domu
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
„Zginęli, bo byli Polakami”
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Żołnierze bez testów z WF-u
Podwodne centrum przyszłości
Sukcesy żołnierzy na AFN
Podwodne rozpoznanie i ratunek
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Javelin gwarantuje skuteczność
Ankona – bitwa po polsku
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Desantowanie z transportowego giganta
Stalowy człowiek
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Szczyt NATO już w poniedziałek
Wisła i Narew w Sejmie
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Course on Diplomacy
Kat warszawskiego getta przed sądem
Groty dla proobronnych
Polscy żołnierze polecą na Islandię
„Krwawa niedziela” na Wołyniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO