moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Konferencja historyczna w Lublinie

Prelekcja o historii polskiego podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie, wręczenie medali Pro Patria oraz wystawa poświęcona Danucie Siedzikównej „Ince” – tak wyglądała konferencja historyczna w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.

Oddział "Roja" 1948 r. Fot. IPN

– Ta konferencja jest niezwykle ważną częścią uroczystości. Musimy bowiem znać historię żołnierzy niezłomnych i przekazywać ją młodemu pokoleniu – zwrócił się do uczestników spotkania Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski. – Ta konferencja jest po to, by dawać świadectwo o historii Polski – podkreślił Czarnek. Z kolei Waldemar Podsiadły, pełnomocnik wojewody do spraw ochrony dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów dodał: – Na terenie lubelskiego działało wiele wielkich postaci. Wychowanie w duchu patriotycznym przyniosło tu olbrzymie efekty i dzięki temu możemy być dumni z naszych przodków, którzy tak wspaniale walczyli o naszą niepodległość.

W konferencji wzięli udział naukowcy, samorządowcy, ale również żołnierze podziemia niepodległościowego. – Na Lubelszczyźnie mamy nadal możliwość obcowania z tymi, którzy nazywają się niezłomnymi, którzy byli wyklęci, bo tu było centrum tej walki. Walki zbrojnej na śmierć i życie z sowieckim oprawcą oraz komunistycznymi najeźdźcami – powiedział Przemysław Czarnek. Jednym z gości był ppłk Marian Pawełczak ps. „Morwa”, żołnierz oddziału mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. – To był wspaniały patriota i urodzony dowódca. Już w harcerstwie wykazywał zdolności przywódcze – powiedział o „Zaporze” ppłk Pawełczak i dodał, że jako wyklęty długo spotykał się z różnego rodzaju represjami. – Przeszedłem wszystkie szykany, więzienia, przeszkadzanie w normalnej pracy, figurowałem w rejestrze skazanych – przyznał 95-latek.

Konferencja to wspólna inicjatywa Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego i tamtejszego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. – Jako oddział mamy się czym pochwalić. W ubiegłym roku na lubelskim cmentarzu przy ul. Unickiej odnaleźliśmy płk. Mariana Pilarskiego ps. „Jar” oraz kpt. Stanisława Biziora ps. „Eam” – podkreślił Marcin Krzysztofik, dyrektor lubelskiego oddziału IPN. – Na początku lutego podczas konferencji w Pałacu Prezydenckim zostały ogłoszone kolejne identyfikacje z Lublina: Edwarda Bukowskiego ps. „Cichy”, Stanisława Samca ps. „Pasek” i Stefanii Zarzyckiej, osoby która udzielała pomocy kpt. Zdzisławowi Brońskiemu ps. „Uskok”– podkreślił szef lubelskiego oddziału IPN.

Uczestnicy konferencji mogli oglądać wystawę „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna ‘Inka’ 1928-1946”, przygotowaną przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Prelekcję dotyczącą historii polskiego podziemia niepodległościowego wygłosił natomiast Artur Piekarz, historyk z IPN. – Na Lubelszczyźnie fenomen oporu komunistycznego utrzymywał się bardzo długo – zaznaczył naukowiec. – Do 1954 roku działały tu oddziały partyzanckie, a ostatni leśny, czyli Józef Franczak „Lalek” zginął w 1963 roku. Prawdopodobnie ostatnim ukrywającym się żołnierzem podziemia niepodległościowego był natomiast chor. Antoni Dołęga ps. „Znicz”, który zmarł w 1982 roku – mówił Artur Piekarz.Podczas uroczystości wojewoda lubelski wręczył sześć medali Pro Patria, przyznanych przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka. Odznaczenia otrzymali: Dorota Bułgajewska-Muzyka, Adam Jezierski, Bogdan Andrzej Kaczorkiewicz, Krzysztof Szabelski, Eugeniusz Wójcik i Mariusz Zańko. – To dla mnie duży zaszczyt i jednocześnie wielkie zobowiązanie do kontynuowania działań na rzecz upamiętnienia walk o niepodległość naszej ojczyzny – przyznał Mariusz Zańko, który od lat działa na rzecz upamiętniania włodawskiego Oddziału WiN. – Dzięki zaangażowaniu wojewody udało nam się zorganizować wiele wydarzeń patriotycznych, które wpisywały się w Rok Jastrzębia we Włodawie. Ich kulminacją był powrót do rodzinnego miasta Leona Taraszkiewicza i jego pochówek – dodał Zańko.

Uczestnicy lubelskiej konferencji wzięli również udział w prezentacji serii monet „Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni”, przygotowanej przez Narodowy Bank Polski i obejrzeli film pod tym samym tytułem. Spotkanie zakończyło wręczenie wyróżnień w etapie regionalnym Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”, skierowanego do młodzieży szkolnej. – Co roku wpływa do nas około tysiąca prac literackich, plastycznych i multimedialnych przygotowanych przez uczniów. Te interpretacje tradycji i historii żołnierzy wyklętych są niezwykłe, niejednokrotnie, mówiąc kolokwialnie, „wbijają w fotel” – przyznaje Karol Wołek, prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego, organizującej konkurs. Za miesiąc w Lublinie nastąpi rozstrzygnięcie etapu ogólnopolskiego, połączonego z wręczeniem nagród dla autorów najlepszych prac.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: IPN, Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
 
Na straży nieba
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Po śladach polskich bohaterów
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Bohater odtrącony
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zawsze gotowi do pomocy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
They Will Check The Training Results in Combat
Pływacy i maratończycy na medal
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
„Ryś” z laserem
„Grand Quadriga ‘24”
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Cień atomowej zagłady
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Flota Bayraktarów w komplecie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Broń Hitlera w rękach AK
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Abramsy w pętli
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
NATO on Northern Track
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mobilne dowodzenie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Śladami ojca
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Krwawa noc pośród puszczy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO