moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Poznaliśmy zwycięzców Olimpiady Wiedzy o Obronności i Bezpieczeństwie

Wiedzą o Siłach Zbrojnych RP, a także o NATO oraz geopolityce i historii współczesnej Polski musiała się wykazać młodzież podczas II Olimpiady Wiedzy o Obronności i Bezpieczeństwie. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział kilka tysięcy uczniów, ale do ścisłego finału wybrano 12 osób. Zwyciężył Dominik Wrona z II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy.

Olimpiada, którą zorganizowało 15 wyższych uczelni, została podzielona na trzy etapy. Na szczeblu szkolnym młodzież z 16 województw musiała przygotować prace na temat obronności i bezpieczeństwa. Uczniowie mogli przesłać do komisji konkursowej: esej, film, audycję radiową, fotoreportaż lub fotokast. Do drugiego etapu olimpiady zostało zakwalifikowanych po sto najlepszych prac z każdego województwa. Ich autorzy musieli zdać test przygotowany przez nauczycieli akademickich. Najlepsi – po dziesięć osób z każdego okręgu – otrzymali przepustkę do ostatniej części rywalizacji.

Finał, który odbył się 23 i 24 marca na Uniwersytecie Warszawskim, został podzielony na dwie części. Najpierw młodzież miała napisać test z wiedzy o bezpieczeństwie i obronności. Pytania, na które należało odpowiedzieć, dotyczyły m.in. bezpieczeństwa narodowego, ochrony ludności i obrony cywilnej, zagrożeń w czasie pokoju, prawa humanitarnego i praw człowieka, globalnej geopolityki, polityki zagranicznej Polski po 1989 roku, międzynarodowych organizacji bezpieczeństwa i współpracy, Sił Zbrojnych RP i NATO, a także udzielania pierwszej pomocy.Zdaniem uczestników olimpiady test nie należał do łatwych. – Były pytania proste, jak chociażby, które państwa były krajami założycielskimi NATO, ale były też naprawdę trudne – mówiła Julia, która jako jedna z pierwszych ukończyła część pisemną finału. Jako przykład podaje pytanie odnośnie tego, w jaki sposób konwencja haska chroni zabytki podczas działań wojennych.

Dwanaście osób, które wypadły najlepiej w teście, przeszło do drugiej części finału, czyli sprawdzianu ustnego w formie quizu. Jakiego rodzaju pytania padały? Które z państw, Argentyna czy Kolumbia, ma obecnie status oficjalnego partnera NATO? Jak się nazywa obecny głównodowodzący sił  NATO? Czy kobieta była sekretarzem lub zastępcą sekretarza generalnego NATO? Ile koncepcji strategicznych przyjęło NATO po zimnej wojnie?

Najlepszy okazał się Dominik Wrona z II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy. Drugie miejsce przypadło Kacprowi Aftyce z LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu, a trzecie – Aleksandrowi Gizie z II LO w Dębicy.

Zaproszony do komisji konkursowej płk Grzegorz Wasielewski, dyrektor Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych NATO, podkreślał, że uczniowie, którzy stanęli w olimpijskie szranki, prezentowali bardzo wysoki poziom. – To naprawdę budujące, że młodzież szkolna ma tak szeroką wiedzę na temat obronności i bezpieczeństwa. A co najistotniejsze, nie jest to wiedza wkuwana na pamięć, na siłę, lecz zdobywana w ramach pasji i zainteresowania – komentował. 

Na uczestników finałowego quizu czekały nagrody rzeczowe. Ale to nie wszystko. 36 uczniów, którzy najlepiej napisali test, otrzymało tytuł laureata i indeks na jedną z wyższych uczelni, które były organizatorami olimpiady. Ta nagroda była przewidziana jedynie dla uczniów klas maturalnych.

Wyższe uczelnie, które zaangażowały się w organizację olimpiady: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Szczeciński, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Zielonogórski oraz Politechnika Opolska.

Olimpiadę objęło patronatem Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MP COE

dodaj komentarz

komentarze


Polska wiktoria na Monte Cassino
 
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Armia Andersa w operacji „Honker”
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Bohater odtrącony
Flota Bayraktarów w komplecie
Pływacy i maratończycy na medal
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Śladami ojca
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Rajd ku czci saperów
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pytania o europejską tarczę
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Orzeł dla bohaterów
„Ta ziemia do Polski należy…”
I zdobyliśmy!
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Na straży nieba
Układ nerwowy Mieczników
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Krwawa noc pośród puszczy
NATO on Northern Track
Po przeprawie ruszyli do walki
Pierwsi na oceanie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Pierwsza Drużyna” na start
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowe Oscary przyznane!
Ameryka daje wsparcie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO