moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wystawa o kobietach – żołnierzach w Muzeum Wojska Polskiego

Brały udział w powstaniach narodowych, przelewały krew na frontach I i II wojny światowej – o Polkach, które z bronią w ręku walczyły o niepodległą ojczyznę, opowiada najnowsza ekspozycja w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Wystawę „My, Kobiety – Żołnierze” otworzyła dziś Agata Kornhauser-Duda, żona prezydenta Polski.

Wiele kobiet służy dziś we wszystkich rodzajach sił zbrojnych, a ich udział w obronności kraju jest znaczący – mówiła Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza Dama wzięła udział w otwarciu wystawy „My, Kobiety – Żołnierze”. Ekspozycję przygotowało Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a honorowy patronat nad wydarzeniem objęła małżonka prezydenta. Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że kobiety znakomicie sprawdzają się w armii. – Za zaufanie, ofiarność i poświęcenie należą się im wyrazy największego szacunku i podziękowanie – mówiła prezydentowa.

 

Kobiety na frontach

Ekspozycja w Muzeum WP prezentuje wkład Polek w walkę o suwerenność kraju oraz służbę niepodległej Polsce na przestrzeni dziejów. – Wystawa przedstawia historię zaangażowania kobiet w tworzenie sił zbrojnych od XVII wieku do dziś, ukazuje postacie najważniejszych kobiet – żołnierzy, realia ich służby, wkład w czyn zbrojny i budowanie nowoczesnej armii – napisał Mariusz Błaszczak, szef resoru obrony w liście odczytanym przez wiceministra Wojciecha Skurkiewicza. Szef MON przypomniał, że kobiety w polskiej historii wielokrotnie chwytały za broń, aby ramię w ramię w mężczyznami walczyć o niepodległość. Przypomniał, że w siłach zbrojnych służy niemal 6 tys. pań. – Profesjonalnie i odpowiedzialnie realizują powierzone im zadania – napisał Błaszczak.

Zwiedzający wystawę będą mogli poznać sylwetki m.in.: Doroty Anny Chrzanowskiej, która w XVII wieku wsparła obronę twierdzy Trembowla przed Turkami, kpt. Emilii Plater walczącej w powstaniu listopadowym, Joanny Żubrowej, pierwszej kobiety odznaczonej Orderem Virtuti Militari, Marii Wittek, pierwszej kobiety generała w polskim wojsku, która podczas okupacji stała na czele Wojskowej Służby Kobiet w Komendzie Głównej Armii Krajowej czy gen. Elżbiety Zawackiej, jedynej kobiety-cichociemnej. – Kobiety nie tylko udzielały się w służbach pomocniczych, lecz także brały udział w walkach na frontach wielu wojen – zaznaczyła płk Beata Targońska, przewodnicząca Rady ds. Kobiet w MON, która jest współorganizatorem wystawy. – Dziś na polu bitwy zdobywają szacunek mężczyzn, są odważne, odpowiedzialne i gotowe do poświęcenia – dodała płk Targońska.

W powstaniach i okopach

Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednak, jak podkreślano w Muzeum WP, ekspozycja wpisuje się także w inne ważne rocznice: 100-lecie utworzenia we Lwowie Ochotniczej Służby Kobiet, pierwszego regularnego oddziału kobiecego, 100 lat uzyskania prawa wyborczego przez Polki. W tym roku mija też 30 lat od rozpoczęcia naboru kobiet do służby zawodowej w polskiej armii.

– Na wystawie można obejrzeć m.in. mundur weteranki powstania styczniowego, sanitariuszki Legionów Polskich czy obowiązujące obecnie w wojsku mundury kobiece, a także dokumenty, medale, ordery, obrazy i zdjęcia – wyliczała Iwona Sobierajska, komisarz wystawy.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego, Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu, Rady ds. Kobiet w MON oraz kolekcji prywatnych. Wystawa „My, Kobiety – Żołnierze” będzie czynna do 24 czerwca.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Przysięga w Limanowej
 
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ostatnia droga Pileckiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Ratownicy na medal
Nie szpital, a instytut
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pływacy i maratończycy na medal
„Ryś” z laserem
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Broń Hitlera w rękach AK
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Wojna w świętym mieście, epilog
They Will Check The Training Results in Combat
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
WAM wraca po latach
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Flota Bayraktarów w komplecie
Podróż po AWACS-ie
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Cień atomowej zagłady
Piedimonte – samobójcza misja
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Grand Quadriga ‘24”
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zawsze gotowi do pomocy
Pokazali bojowego ducha
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
By Polska była bezpieczna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO